Nové moderní kulturní centrum se nachází mezi ulicemi Holešovská, Javorová a Sokolská. Dosavadní kulturní dům v Hulíně už podle starosty Jaromíra Žůrka neodpovídal potřebám obyvatel.
Celkové náklady byly 162 milionů korun. Město bylo hlavním investorem, dotací 34 milionů korun přispělo ministerstvo pro místní rozvoj a částkou 5,1 milionu korun Zlínský kraj.
„Kapacita na starém kulturním domě byla kolem 200 až 250 osob. Díky rekonstrukci bývalé sokolovny a tím, že se nám tady podařilo zvětšit sály, nebo spíš přidat, tak máme možnost tady mít až 550 návštěvníků při plné obsazenosti. Hlavní sál se nám zvětšil na 250 až 300 lidí,“ řekl starosta.
Kulturní centrum nabízí tři sály, několik šaten pro účinkující, prostory pro občerstvení a zcela nové sociální a technické zázemí. Sloužit bude k pořádání koncertů, divadelních představení, filmových projekcí, plesů nebo pořadů pro děti. Prostory lze využít i ke vzdělávání a konání schůzí.
Hulín spustil rekordní investici, sokolovnu mění ve společenské centrum![]() |
„Pak je tady několik oslav, zamluvené jsou i svatby. Do konce roku už máme rozplánovánu spoustu akcí,“ upřesnila Jarmila Zakravačová, ředitelka Městského kulturního centra v Hulíně, které do nové budovy přesídlilo.
Vytápění objektu zajišťuje systém tepelných čerpadel umístěných na střeše v kombinaci s podlahovým vytápěním. Kvůli ohřevu teplé vody a případnému posílení vytápění jsou v budově dva plynové kondenzační kotle. Část spotřeby elektrické energie pokryje fotovoltaická elektrárna.
Zázemí s rozložitelnou tribunou
Podle starosty nechybí ani vzduchotechnika s rekuperací vzduchu, takzvané chytré osvětlení nebo moderní požární systém. „Na technologiích se tady nešetřilo. Provoz budovy by měl být úsporný, šetrný a hlavně bezpečný,“ uvedl Žůrek.
První a druhé patro propojuje výtah. Pro dopravu kulis a technického vybavení je připravena plošina, která současně plní funkci bezbariérového přístupu na pódium v hlavním sále. V budově je též nákladní výtah určený zejména pro dopravu jídla mezi jednotlivými patry budovy.
Ožijí dětským smíchem a hudbou. Města našla nové využití pro sokolovny![]() |
Nevšedním technickým prvkem je elektricky rozložitelná tribuna na balkoně hlavního sálu. U objektu je k dispozici parkoviště pro více než padesát aut.
Realizace nového kulturního centra nebyla snadná, protože se projekt připravoval už před sedmi lety. Některé technologie se za tu dobu změnily a náklady na realizaci se zvýšily, zejména z důvodu rostoucích cen stavebních materiálů a prací. Proměna sokolovny v kulturní centrum začala v lednu 2023 a trvala 22 měsíců.
Ze zchátralé stavby chlouba města
„Během samotné rekonstrukce se také ukázala nutnost celé řady víceprací. Přes všechny komplikace se nám však projekt podařilo dotáhnout do úspěšného konce. Z dlouhodobě chátrající budovy se stala chlouba našeho města,“ těší Žůrka.
Zchátralá sokolovna bude po přestavbě dominantou Hulína, vzniknou dva sály |
Dosavadní kulturní dům v Třebízského ulici, kde dosud sídlilo i Městské kulturní centrum, by podle starosty měl sloužit místním spolkům. „Kanceláře, které jsme tam měli, upravíme na ordinace. Vzniknou tam čtyři ordinace, z toho budou dvě pro zubní lékařství a dvě budou univerzální,“ přiblížil starosta.
Stolní tenisté, judisté a další sportovci, kteří se v minulosti scházeli v sokolovně, našli zázemí v náhradních prostorách ve městě.