Hřbitov v Meziříčí má novou obřadní síň, pojme přes dvě stovky hostů

  10:29aktualizováno  10:29
Velkorysá stavba, která vyrostla na hřbitově ve Valašském Meziříčí, ukrývá novou obřadní síň. Svému účelu slouží od začátku února. Hlavní prostor moderní budovy od brněnských architektů Lukáše Pecky a Ivany Smětákové pojme přes dvě stovky smutečních hostů, z nichž zhruba čtvrtina najde místa k sezení.

Nová smuteční síň v areálu hřbitova ve Valašském Meziříčí. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

„V budově je velký sál i malá síň pro rozloučení v kruhu rodiny,“ uvedl správce hřbitova a majitel pohřební služby Václav Graf.

Stavbu ve městě plánovali řadu let. Radnice kvůli ní v roce 2013 vyhlásila architektonickou soutěž. Bylo to poprvé v historii a v prvním kole se sešlo na šedesát návrhů. Dál jich odborná komise pustila pouze pět.

„Šlo o novou budovu, která měla vzniknout na zelené louce. Zřejmě proto chtělo mít tehdejší vedení města možnost vybrat z různých návrhů,“ vysvětlil starosta Robert Stržínek.

Zadání soutěže spadá do období před jeho nástupem na radnici. Výsledkem snažení je prostorná bílá stavba s venkovním atriem, která stojí na kopci nad správními budovami.

Součástí zakázky je i nové kolumbárium s 234 schránkami. Ty jsou rozdělené do několika samostatných zdí, jež lemují chodník k obřadní síni.

Fotogalerie

Stavba samotná začala předloni v květnu a na podzim roku 2018 byla dokončena. Vyšla na bezmála 28 milionů korun, které město zaplatilo z vlastního rozpočtu.

Požadavek na novou, důstojnou obřadní síň vzešel z faktu, že ta původní byla zastaralá. „Nedostačovala kapacitně ani provozně,“ potvrdil Stržínek.

Vznikla v 60. letech přestavbou budovy, jež dříve patřila židovské náboženské obci. Ničila ji vlhkost, regulovat vnitřní teplotu bylo prakticky nemožné.

Jaký bude její další osud, zatím není jasné, vedení města o něm bude jednat s původními vlastníky. Památkově chráněná ale není.

Vešlo se do ní zhruba 60 lidí a ročně se zde konalo na 200 obřadů. Víc než trojnásobná kapacita nové obřadní síně však vzbuzuje otázky, zda není naopak zbytečně naddimenzovaná.

Trend v pohřebnictví se totiž stáčí jiným směrem. I ve Zlínském kraji, ačkoliv zde ještě tradice velkých pohřbů přetrvává, se stále častěji objevují požadavky na rozloučení v komorním prostředí.

„V západních zemích to platí už dlouho a předpokládám, že i u nás půjde vývoj tímto směrem,“ mínil Graf.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Po střetu s autem zůstal kamion zaklíněný do domu, jeden člověk zemřel

V Lužné se osobní auto srazilo s kamionem, ten po střetu narazil do verandy...

Kvůli vážné nehodě byla několik hodin uzavřená silnice I/57 v Lužné na Vsetínsku. Hasiči tam vyprošťovali kamion, který...

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou tie-break, aby nedocházelo k...

VIDEO: Po prudkých deštích mají lidé na Valašsku vytopené domy

Bleskové povodně způsobil vodní tok Senina v Ústí u Vsetína.

Bleskové povodně vyvolané prudkými dešti zasáhly Valašsko. Na Senici v Ústí na Vsetínsku a Lutonince ve Vizovicích na...

Zlín - Boleslav 3:1, vítězové nakročili do Evropy, dva góly dal Poznar

Tomáš Poznar (vpravo) ze Zlína se raduje se spoluhráči z gólu v duelu s Mladou...

Zlínští fotbalisté nakročili ke kvalifikačnímu utkání o postup do 2. předkola Evropské ligy. V úvodním finále skupiny o...

Cestujícímu vadilo zastavení na červenou, řidiči autobusu dal ránu pěstí

Ilustrační snímek

Až dvouleté vězení hrozí muži ze Zlína, který v opilosti napadl řidiče autobusu. Nejprve mu za jízdy bezdůvodně...

Další z rubriky

Spor o platby za školáky má řešení, starostové našli kompromis

Základní školu Hudcova v Brně navštívil na začátku nového školního roku ministr...

V kauze kolem základní školy v Mysločovicích zřejmě přece jen vyhrají školáci. Pět ze šesti obcí, kterých se spor týká,...

V Rožnově museli zavřít školu, teď už velká voda na Valašsku opadá

Odstraňování škod po velké vodě v obci Ústí na Vsetínsku.

Řada míst na Valašsku se vzpamatovává ze středečních přívalů vody. V Rožnově pod Radhoštěm dokonce museli na den...

VIDEO: Po prudkých deštích mají lidé na Valašsku vytopené domy

Bleskové povodně způsobil vodní tok Senina v Ústí u Vsetína.

Bleskové povodně vyvolané prudkými dešti zasáhly Valašsko. Na Senici v Ústí na Vsetínsku a Lutonince ve Vizovicích na...

Advantage Consulting, s.r.o.
ZÁMEČNÍK – OKRES ZLÍN

Advantage Consulting, s.r.o.
Zlínský kraj
nabízený plat: 26 000 - 28 000 Kč

Najdete na iDNES.cz