"Jsem tady čtrnáct let, a takový leden nepamatuji. Na Soláni vždycky sníh byl," potvrdil Josef Slovák, vedoucí okrsku Soláň.
Lavinové vybavení dostala Horská služba po událostech z minulých zim. Loni lavina zasypala muže, který spolu s partnerkou stoupal na vrchol Kněhyně, předloni snowboardistu na Pustevnách. Vydal se mimo sjezdovku a lavinu sám spustil. "Zpod sněhu si zavolal pomoc," vzpomínal Slovák.
Oba případy měly šťastný konec, zároveň připomenuly, že podceňovat hory je bláhovost. Horská služba tedy dokoupila další nové lavinové sondy, vyhledávače a speciální lopaty.
Vyhledávače teď neměly po čem pátrat a strkat sondy do bláta také nejde, takže šlo hlavně o teorii.
Pátrací týmy naviguje dispečer
Za praxí pak vyrazilo všech 21 mužů z okrsků Soláň a Kohútka do lesů, aby našli dva zraněné, ošetřili je a převezli do bezpečí. Použili běžný scénář, zato úplně nové postupy. Kynologové Horské služby totiž vymysleli jiný pátrací systém plošného vyhledávání.
Pátrají ve čtvercích 100 krát 100 metrů, které hlásí dispečerovi, a ten údaje zanáší do mapy. Zároveň skupinky naviguje, kam se mají vydat. Nestane se tak, že by dva týmy pátraly ve stejné části kopců a zbytečně se zdržovaly.
"To byl hlavní důvod, proč jsme cvičení neposouvali na později. Potřebovali jsme to odzkoušet," řekl Slovák.
Zraněné nakonec našli, po dvojicích si vyzkoušeli resuscitaci a místo na transportní saně je uložili do takzvaného rakouského vozíku. Funguje téměř stejně, jen má místo lyží kola.
Horská služba v Beskydech čítá devět stálých a sedm externích zaměstnanců na zimní období. Pomáhá jim však sedmdesátičlenná skupina dobrovolníků a pokrývají tak celé pohoří.