Sdělení resortu obec v úterý zveřejnila na svých stránkách. „Ministerstvo potvrdilo, že jsme postupovali, jak jsme měli. V pořádku podle zákona,“ řekl starosta Horní Lidče Josef Tkadlec.
„Obec snad mohla postupovat ve sledované věci obezřetněji, avšak neporušila svým jednáním zákon,“ konstatovalo v závěru své zprávy ministerstvo.
Děti se budou dívat na umírající lidi? Stavba domu pro seniory vyvolala bouři |
Horní Lideč začala stavbu domova pro seniory řešit před dvěma lety. Získala na ni i dotaci ve výši 130 milionů korun. Když vybraná firma začala letos budovu v blízkosti místní základní školy stavět, nastaly problémy. Během říjnových krajských voleb se v obci konalo referendum, jehož výsledkem bylo odmítnutí stavby.
Stavební firma ale ukončení smlouvy kvůli výsledkům referenda odmítla a obec si poté nechala zpracovat právní analýzy, jak má postupovat.
Ze tří nezávislých posudků následně v polovině října podle Tkadlece vyplynulo, že obec nemá možnost ukončit projekt, aniž by porušila zákon. „Udělali jsme maximum pro to, abychom situaci zvládli. Zákon o referendu je však jedna věc a jeho naplnění nesmí jít proti jiným zákonům, což se v našem případě děje,“ informoval dříve starosta.
Stavba proto pokračuje dál. Se zhotovitelem je totiž uzavřená smlouva. Výsledek referenda je tím pádem v kolizi se zákonem o zadávání veřejných zakázek i s občanským zákoníkem. Obec podle starosty nemá zákonnou možnost stavbu zastavit, muselo by dojít k dohodě s firmou. Bez ní by obci hrozilo penále v řádu desítek milionů korun, které by musela zaplatit.
Zákony působí protichůdně
Podle ministerstva je tato výsledná patová situace především důsledkem kolize několika právních norem, jež vůči sobě navzájem působí protichůdně.
Manažerské selhání starosty, zlobili se v Horní Lidči kvůli stavbě domova |
„Domníváme se proto, že právně závazného určení definitivní preference jednoho konkrétního právního předpisu před druhým lze v této poněkud unikátní situaci dosáhnout pouze prostřednictvím příslušného soudního řízení,“ uvedlo ministerstvo.
Iniciátor referenda v Horní Lidči Stanislav Brhel ale v úterý sdělil, že odpůrci stavby do soudního sporu s největší pravděpodobností nepůjdou.
„Při iniciování referenda jsme chtěli, abychom měli možnost se vyjádřit. Do soudních sporů nepůjdeme, nechceme obci působit žádné škody,“ sdělil Brhel.
Odpůrcům vadila blízkost školy
Odpůrci stavby jsou přesvědčení, že obec měla počkat s podpisem smlouvy s firmou, než budou známé výsledky referenda. Podle starosty to však bylo vymahatelné.
Občané také vedení obce vyčítali, že s nimi o projektu nekomunikovalo a nekonala se veřejná projednávání. Případně že nejdříve odmítlo referendum a musel ho nařídit soud. Kritizovali také podle nich nedostatečnou snahu naplnit výsledky hlasování.
Lidé se v referendu vyslovili proti stavbě domova i proti zvolené lokalitě u základní školy. Poukazovali na nevhodnost místa i vyšší dopravní zatížení oblasti. Někteří odpůrci tvrdili, že nejsou proti domovu obecně, ale proti zvolenému místu.
Domov bude mít 25 lůžek, hotový by měl být na konci příštího roku. Využívat by jej mohli obyvatelé Horní Lidče a obcí Hornolidečska. Obec dala čtyři miliony korun na projekt, nyní na něj zpětně dostala dotaci.