Masné krámy v centru Holešova by nemusely dál chátrat, získalo je město

  10:36aktualizováno  10:36
V centru Holešova stojí unikátní zákoutí, o kterém moc lidí ani neví. Od náměstí ho dělí barokní zeď se zamčenými vraty. Za ní jsou už od 17. století obchůdky někdejšího holešovského cechu řezníků, takzvané Masné krámy. Lokalita však chátrá a polovina domů s barokními klenbami spadla.

Na současný zchátralý stav masných krámů je tristní pohled. | foto: ÚZSVM

Město loni oznámilo, že o získání prostranství usiluje. Minulý týden v pondělí mu stát vyhověl.

"Budovy, které v tomto areálu zůstaly, jsou ve velmi špatném technickém stavu. Stát se proto rozhodl pro jejich bezúplatný převod," sdělil mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Robert Hurt.

Fotogalerie

"Stát převedl na město část těch nemovitostí, které na něj přešly jako takzvané odúmrtě po lidech, kteří jsou nezvěstní z války. Většinou šlo o židovské majitele nebo jejich potomky," připomněl místostarosta Holešova Rudolf Seifert komplikované majetkové poměry, které převody nemovitostí brzdí dodnes. Část malinkých parcel a krámků má ještě stále soukromé majitele.

Město zatím přesně neví, co by v areálu mohlo vzniknout. Otevřením brány v památkově chráněné zdi by však pěší mohli získat novou spojnici, po níž by mohli mimo provoz aut projít až před zámek.

Co s majetkem dále?

"Samozřejmě musíme jednat, co s tím místem provedeme. Město nemá peníze, aby to mohlo dát dohromady, musel by se vytvořit nějaký projekt," uvažuje místostarosta Seifert.

Masné krámy

  • Na místě Masných krámů byl do třicetileté války Kramářovský dům, který zpustl. V roce 1642 majitel panství Václav Eusebius z Lobkovic přenechal místo řeznickému cechu.
  • Původně byly dřevěné masné krámky na náměstí. Na místě Kramářovského domu vyrostlo 16 krámků. Noví majitelé obchůdky přestavěli na zděné a před nimi postavili zeď.
  • Od konce 19. století holešovští řezníci areál opouštějí. Masné krámy byly využívány při trzích a jarmarcích. Ve druhé polovině 20. století krámy ztratily svou funkci a začaly chátrat.

Zdroj: město Holešov

Polovina krámků na jedné straně prostranství je zbořená, na opačné straně jsou obchůdky ve špatném stavu a zakrývá je provizorní plechová střecha.

"Je jich osm a obnovit se dají možná tři. Další se asi budou muset zbourat a nahradit. Bude to vyžadovat větší investici na rekonstrukci," odhadl Seifert.

Město nemá peníze na rozdávání - v posledních letech totiž získalo hodně majetku, o který se musí starat, včetně holešovského zámku, na jehož opravy padlo z různých zdrojů už na 280 milionů.

Nedostatek peněz byl také jedním z hlavních důvodů, proč se město přes odpor památkářů nepustilo do záchrany staré dělnické kolonie ve Školní ulici a nechalo ji zbourat.

Místostarosta Seifert by byl rád, kdyby se z masných krámů jednou stala tržnice s malými obchůdky a stánky a také s kavárnou či restaurací.

Autor:

Nejčtenější

VIDEO: Houkajícím hasičům vběhli do cesty chodci i s kočárkem

Houkajícím hasičům vběhli pod kola chodci i s kočárkem

Hazard se životem předvedla skupina chodců na Valašsku. Hasiči spěchající s houkající a blikající cisternou k zásahu...

Čunek novou nemocnici ve Zlíně za 8 miliard neprosadil ani napodruhé

Jednání zastupitelstva Zlínského kraje týkající se výstavby nové nemocnice ve...

Jen na dalším odkladu se dohodli zastupitelé Zlínského kraje, kteří jednají o vzniku nové zlínské nemocnice. Ta má v...

Křižovatku sleduje čtrnáct kamer, evidují počet aut, rychlost i kolonu

Kamery sledují provoz na křižovatce ve zlínské části Louky.

Provoz na jedné z křižovatek ve Zlíně začalo sledovat čtrnáct kamer. Monitorují, jak je doprava hustá, kam auta jezdí,...

Kilometr dálnice stavíte rok, káral Babiš silničáře v Otrokovicích

Premiér Andrej Babiš se seznámil s tím, jak pokračuje stavba obchvatu Otrokovic.

Premiér Andrej Babiš zavítal v rámci své pracovní cesty po Moravě do Otrokovic, aby se podíval, jak pokračuje dostavba...

Lihový boss Březina přiznal velké ovlivňování svědků, hrozí mu další trest

Radek Březina u brněnského soudu, který projednává jeho údajné masivní...

Zlínský lihový boss Radek Březina se u soudu v Brně doznal, že v jeho případě docházelo k masivnímu ovlivňování svědků....

Další z rubriky

Dopravu u obchodní zóny ve Vsetíně má zlepšit okružní křižovatka

Křižovatka u obchodní zóny na ulici Generála Klapálka ve vsetínské lokalitě...

Do důležité stavby okružní křižovatky ve Vsetíně v lokalitě Ohrada se brzy pustí silničáři. Stavba se protáhne do roku...

O stavbě nové zlínské nemocnice rozhodne ANO, postoj zatím nesdělilo

Takto má vypadat nová krajská nemocnice, která může vzniknout ve...

Do pátečního hlasování krajských zastupitelů o stavbě nové nemocnice ve Zlíně-Malenovicích už žádná oficiální jednání...

Ve vsetínské pobočce Pražské mincovny razí unikátní pamětní medaile

V provozovně Pražské mincovny ve Vsetíně razili pamětní medaili s podobiznou...

Vsetínskou razírnu medailí a mincí si prohlédl papežský nuncius Charles Daniel Balvo. Vyrazil v ní vůbec první...

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na iDNES.cz