„Pro oblast Moravy jde o jeden z nejvýznamnějších artefaktů,“ uvedl kurátor sbírkových fondů Městského muzea a galerie v Holešově Jan Machala.
Jedinečná zbraň sloužila v polovině 17. století jako symbol moci moravského zemského hejtmana a majitele holešovského panství Jana z Rottalu. Dá se tak přirovnat k obdobě korunovačních klenotů na Moravě.
„Rottalové zbraň dědili, a to i v ženské linii. Nikdy nedošlo k jeho prodeji, ba ani k nabídce prodeje. Po znárodnění holešovského zámku darovala meč muzeu jeho poslední majitelka,“ přiblížila Dana Podhajská z Městského kulturního střediska v Holešově.
Ve výstavních expozicích se objevoval už v minulosti, kdy se ale tolik nemluvilo o jeho nevyčíslitelné hodnotě. Paradoxně poté, co radnice před necelými dvaceti lety odkoupila zámek a později sem přesouvala muzeum, se na hejtmanský meč zapomnělo.
„Vyměnili se pracovníci muzea a ti noví o meči příliš nevěděli,“ poznamenal Machala.
O tom, jaký skvost se v Holešově nachází, začali mluvit odborníci v čele s historikem Tomášem Knozem až v roce 2018. A nedlouho poté jej také muzeum předvedlo veřejnosti.
Pod bukem sedávala s babičkou. Teď výtvarnice darovala zámku repliku kmene |
Brzy se však ukázalo, že meč není v dobrém stavu, a proto putoval do rukou odborníků z metodického centra konzervace Technického muzea v Brně. Výzkum ukázal, že pro výrobu meče byly použity drahé materiály. Rukojeť i kování pochvy je převážně ze stříbra, čepel je ocelová, zdobená žárovým zlacením a symbolem jednorožce.
„Odborníci také zjišťovali, z jakých materiálů byla vyrobena pochva meče. Zkoumali i takové detaily jako druh stehu, který byl použit na červené potažení,“ vylíčil Machala.
Zbraň je citlivá na teplotu i vlhkost
Podle něj měl meč sice ceremoniální funkci, ale i jako zbraň v boji by byl použitelný. „Čepel byla zakalená. Jen byl těžší, než obvykle meče bývají, a neměl příliš ostrou čepel,“ konstatoval. Odborníci uvedli, že zbraň je dílem barokního mečíře, který se snažil o nápodobu pozdně středověké zbraně.
Aby si zrestaurovaný klenot mohli prohlížet návštěvníci holešovského zámku, muselo muzeum přijmout speciální opatření. Starobylá zbraň je totiž citlivá na teplotu, vlhkost i intenzitu světla. Proto je vystavena jen v testovacím režimu ve vitríně v místnosti prvního patra.
„Musíme v praxi otestovat, jak bude v expozici například stoupat teplota, když v ní bude pět či deset návštěvníků najednou,“ vysvětlil ředitel zámku Karel Adamík.
Zlý Rotál. Poddaní hraběte líčili jako kruťase, jeho panství ale vzkvétala |
Důležité je, že k meči smí zároveň vždy maximálně pět lidí současně. Od října pouze o víkendech v časech 13, 14 a 15 hodin. „Místo si mohou rezervovat v informačním centru při nákupu vstupenky,“ upozornila Podhajská s tím, že vstupenka bude platit zároveň i do muzea, kde je možné prohlédnout si výstavu věnovanou hraběcímu rodu Wrbnů.
„Další materiály z historie a současně také z průběhu výzkumu meče si návštěvníci mohou přečíst, prohlédnout nebo poslechnout prostřednictvím interaktivní obrazovky,“ doplnila Podhajská.
Do budoucna by chtěli v Holešově vystavovat zbraň celoročně.