Podnikatel postaví ve vsi u Vsetína zimní stadion, s dotacemi nepočítá

  5:35aktualizováno  5:35
Ve Zlínském kraji vyroste první hokejová hala na vesnici. Ve Lhotě u Vsetína, obci s osmi sty obyvateli, chystá podnikatel Dušan Kotrla vybudovat celý sportovní areál. Halu zřejmě bude využívat i vsetínský hokejový klub.

Dušan Kotrla je majitelem úspěšné vsetínské firmy, která se zabývá zpracováním dřeva nebo autodopravou. | foto: MAFRA

Celý život má blízko k oblasti sportu, i jeho syn hraje hokej za žáky Vsetína. Dušan Kotrla, majitel firmy nesoucí jeho příjmení, se i proto rozhodl k velmi neobvyklému kroku.

Na své náklady nechá vybudovat nový zimní stadion ve Lhotě u Vsetína. S výstavbou by se mělo začít příští rok na jaře a hotovo by mělo být nejpozději v průběhu roku 2022. Optimistická varianta pak zní: druhá polovina roku 2021.

„Není to žádný byznysplán, ale ani ekonomická sebevražda. Přišlo mi to zkrátka jako smysluplný nápad,“ řekl Kotrla.

„Velká sportoviště by měl zřizovat stát či samospráva, podle mě však mohou pomoci i soukromí investoři, kteří přemýšlejí, jak investovat volné finanční zdroje. Podnikám 25 let a neplánuji rozšiřovat výrobu, místo toho jsem se rozhodl pro tuto investici,“ dodal.

Původně uvažoval o lokalitě přímo ve Vsetíně kousek od zimního stadionu Na Lapači. Tam by se ale vešla jen malá hokejová hala, Kotrla má přitom větší ambice. V prostoru mezi hlavní silnicí a fotbalovým stadionem ve Lhotě u Vsetína hodlá postavit moderní sportovní komplex s celoročním provozem.

Kromě krytého zimního stadionu s kapacitou zhruba 200 míst na sezení a 200 na stání nabídne také hotel, restauraci, tělocvičnu nebo služby pro regeneraci.

Fotogalerie

Místo zvolené vedle fotbalového hřiště podle investora není náhodné a provoz haly půjde propojit s více sportovními aktivitami.

„Ve Vsetíně například schází wellness, ten tu určitě budeme mít. Zájem o něj bude,“ nepochybuje Kotrla, který se inspiroval podobným projektem ve slovenské Oščadnici.

„Soukromník tam postavil obdobný sportovní areál. Řekl jsem si, proč by něco podobného nemohlo být i ve Vsetíně, což je tradiční hokejové město,“ nadhodil muž, jenž podniká v oblasti zpracování dřeva nebo autodopravy.

S Valašským hokejovým klubem jedná o spolupráci, která by měla být oboustranně přínosná.

„Sami se potýkají s nedostatkem ledu pro jednotlivé kategorie a druhá ledová plocha by měla VHK dopomoci k ještě lepší klubové práci. Ale prioritně bude stadion otevřený lidem, nebude to jen tréninková plocha,“ vysvětlil Kotrla.

Sám si všiml, že kolem Vsetína moc možností zahrát si hokej nebo zabruslit si není. Nejbližší stadiony jsou ve Valašském Meziříčí, Rožnově pod Radhoštěm nebo Brumově-Bylnici.

„Ve Vsetíně se přitom hraje hobby liga, která má slušnou účast. Chtěl bych nabídnout i bruslení pro veřejnost. Důležité je přitáhnout více dětí a mládeže ke sportu,“ poznamenal.

Stavbu zaplatí ze svého

Sportovní areál bude dobře dostupný autem a brzy také pro cyklisty. Vsetínská radnice totiž chystá dostavbu cyklostezky až do Lhoty.

„Zatím je hotový úsek po sídlo firmy Kotrla. Vsetín připravuje jeho pokračování k hranici katastru a pak se na něj napojíme svým úsekem my,“ naznačila Lenka Kocourková, starostka Lhoty u Vsetína.

Obec chce letos dokončit dokumentaci a pak zažádá o dotaci. „Cyklostezka je finančně náročná investice, z vlastních zdrojů to neutáhneme,“ tuší Kocourková, která iniciativu známého podnikatele vítá.

„Svůj projekt nám představil na zastupitelstvu, vyjádřili jsme mu jednohlasnou podporu. Je to skvělá zpráva, možnosti sportování v obci se tím výrazně zvýší,“ dodala starostka.

Na kolik peněz stavba stadionu vyjde, si Kotrla chce zatím nechat pro sebe. Už teď ale ví, že ji zaplatí kompletně ze svého.

„Kdyby byl investorem klub nebo město, tak by se dalo mluvit o možnosti získání nějaké dotace. My jako podnikatelský subjekt na ni však nedosáhneme,“ objasnil.

Autor:

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Po střetu s autem zůstal kamion zaklíněný do domu, jeden člověk zemřel

V Lužné se osobní auto srazilo s kamionem, ten po střetu narazil do verandy...

Kvůli vážné nehodě byla několik hodin uzavřená silnice I/57 v Lužné na Vsetínsku. Hasiči tam vyprošťovali kamion, který...

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou tie-break, aby nedocházelo k...

VIDEO: Po prudkých deštích mají lidé na Valašsku vytopené domy

Bleskové povodně způsobil vodní tok Senina v Ústí u Vsetína.

Bleskové povodně vyvolané prudkými dešti zasáhly Valašsko. Na Senici v Ústí na Vsetínsku a Lutonince ve Vizovicích na...

První část dálnice na Slovácku má stavební povolení, práce začnou letos

Trasa plánované dálnice D55 v úseku Babice - Staré Město.

Silničáři získali stavební povolení na úsek dálnice D55 z Babic do Starého Města. Do tří let by po ní řidiči mohli...

Boleslav - Zlín 3:0, dva góly v závěru, vítězové si zahrají o Evropu

Zlínský brankář Matej Rakovan chytá míč před boleslavskými útočníky Murisem...

O druhé předkolo Evropské ligy si zahrají mladoboleslavští fotbalisté. Ve finálové odvetě prostřední skupiny Fortuna...

Další z rubriky

V Rožnově museli zavřít školu, teď už velká voda na Valašsku opadá

Odstraňování škod po velké vodě v obci Ústí na Vsetínsku.

Řada míst na Valašsku se vzpamatovává ze středečních přívalů vody. V Rožnově pod Radhoštěm dokonce museli na den...

Za zneužití školaček čeká muže místo podmínky pětileté vězení

Ilustrační snímek

Mimořádné snížení trestu pod spodní hranici sazby zamítl odvolací soud v případu znásilnění, pohlavního zneužívání a...

Spor o platby za školáky má řešení, starostové našli kompromis

Základní školu Hudcova v Brně navštívil na začátku nového školního roku ministr...

V kauze kolem základní školy v Mysločovicích zřejmě přece jen vyhrají školáci. Pět ze šesti obcí, kterých se spor týká,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz