Spánek Zlíňanů ruší nadměrný hluk, obtěžuje každého šestého obyvatele

  14:47aktualizováno  14:47
Nadměrný hluk trápí ve Zlíně ve dne i v noci přes 10 tisíc obyvatel. Značné dopady pociťují lidé také na řadě dalších míst ve Zlínském kraji, hlavně u frekventovaných silnic prvních tříd. Jako reakci na aktuální hlukovou mapu chystá krajský úřad plán, jak hlukové zatížení obyvatel snížit.

Hluková mapa Zlínského kraje z roku 2017. Barevně jsou znázorněny dopady nadměrného hluku ze silniční dopravy na okolí. | foto: Ministerstvo zdravotnictví

Třicet procent obyvatel Želechovic nad Dřevnicí trápí ve dne v noci nadměrný hluk. Potvrzuje to aktuální interaktivní mapa ministerstva zdravotnictví, která po pěti letech ukazuje hlukové zatížení kolem hlavních silničních a železničních tahů v republice.

„Vadí nám hluk i prašnost od silnice, takže například větrání je problém. Navíc jsme teď káceli stromy před školou, které tvořily alespoň malou zvukovou clonu. Naštěstí ale máme větší část oken situovanou do zahrady,“ upozornila například ředitelka želechovické základní školy Jarmila Machalíčková.

Škola stojí v blízkosti frekventované cesty mezi Zlínem a Vsetínem, po níž denně projede asi dvacet tisíc vozidel. Kousek vedle se táhne i železnice. Podle údajů z ministerstva je v této obci vystaveno hluku nad 60 decibelů přes den 423 lidí, v noci nad 50 decibelů 517.

„Obecně se intenzita dopravy zvyšuje a hluk také,“ konstatovala Eva Urbanovská, vedoucí oddělení hluku krajské hygienické stanice.

Přitom dlouhodobý denní hluk nad 55 decibelů považují hygienici za silné obtěžování a v noci může už 40 decibelů způsobovat horší kvalitu spánku, vyšší užívání sedativ nebo častější nemocnost. Hluk nad 65 decibelů podle odborníků prokazatelně poškozuje zdraví.

Například ve Zlíně snáší hluk nad 60 decibelů ve dne 10 492 lidí pracujících v blízkosti frekventovaných silnic. Rušení spánku zvukem nad 50 decibelů pak zažívá 11 178 obyvatel.

Hluk pociťují úředníci, prodavači, učitelé i lékaři

V hlučném pásmu stojí třeba zlínská radnice. Když se úředník vydá v poledne na oběd do restaurace, sotva vyjde ze dveří, ocitne se v blízkosti silnice, která vydává hluk kolem 75 decibelů.

Podobně jsou na tom například prodavači v obchodech ve městě i v obchodním centru v Malenovicích, žáci a pedagogové ze škol ve Štefánikově ulici nebo lékaři na poliklinice a EUC klinice kolem třídy T. Bati. Limity pro hluk z dálnic a hlavních silnic stanoví vládní nařízení. Neměly by ve dne přesáhnout 60 a v noci 50 decibelů.

Ovšem v případě, že jde o hluk vzniklý před rokem 2001, jsou předpisy benevolentnější a povolují limit o deset decibelů vyšší. Rámus o síle 70 decibelů odpovídá třeba hlučnému hostinci nebo potlesku v sále, pro noc je hodnota nastavená na 60 decibelů, které může vydávat zapnutá pračka. Do této staré hlukové zátěže patří především některé úseky hlavních spojnic po celém kraji.

Jakému hluku jsou obyvatelé vystavení, sleduje i krajský úřad. Hlavně na cestách, kde ročně projedou více než tři miliony automobilů. Takto intenzivní doprava zatěžuje třeba obyvatele bydlící u hlavních cest v Uherském Hradišti, Kroměříži, Valašském Meziříčí, Holešově, Bystřici pod Hostýnem, Vsetíně i krajském Zlíně.

„Týká se to i úseků mezi Zlínem a Březnicí, Hradištěm a Bílovicemi nebo Holešovem a Hulínem,“ popsal Pavel Botek, náměstek hejtmana odpovědný za oblast dopravy.

Právě informace z hlukové mapy slouží k tomu, aby úředníci po pěti letech viděli, kde vznikla další zatížená místa.

„Mapy mají sloužit jako podklad pro opatření, jež povede ke snížení hlukové zátěže, například v rámci územního plánování,“ potvrdila hlavní hygienička ČR Eva Gottvaldová.

Na základě výstupů z hlukové mapy ministerstvo dopravy spolu s krajskými úřady zpracuje akční plán. V něm už budou návrhy opatření, která by škodlivý a obtěžující hluk měla snížit. Zlínský kraj ho chce mít hotový v září.

Autor:

Nejčtenější

Poslance Feriho na vinařské slavnosti napadli dva muži, skončil v nemocnici

Dominik Feri na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019)

Poslance TOP 09 Dominika Feriho napadla na koštu vín v obci Boršice na Uherskohradišťsku dvojice mužů. Zraněný Feri byl...

Altrichter: Mám na děti frňák, s rozmazlenými smrady mě nebaví pracovat

Brankář Martin Altrichter slaví se Zlínem titul.

Den před naším rozhovorem si pustil dokument Cesta za titulem. Když sledoval staré záběry, znovu měl husí kůži. Už je...

Řidiče, který najel do lidí v podchodu, nově obvinili z pokusu o vraždu

Pokus s figurínou ukazuje, že kdyby se senior nedokázal pevně přitisknout ke...

Kriminalisté zpřísnili a rozšířili obvinění pětatřicetiletého řidiče, který loni v létě vjel do lidí v podchodu v...

Trpišovský po porážce: Změny nám neprospívají, Zlín je noční můra

Slávistický trenér Jindřich Trpišovský sleduje hru svých svěřenců ve Zlíně.

Za statečný výkon na Stamford Bridge pršela na jeho družinu ze všech stran chvála. Tři dny po zápase s Chelsea však...

Přivažte se, letíme do pole. Zkušební pilot vzpomíná na drama v Bulharsku

Zkušební pilot firmy Stanislav Sklenář.

S letadlem L-410, které dnes slaví padesát let od prvního startu, je Stanislav Sklenář coby zkušební pilot svázaný více...

Další z rubriky

České dráhy budou dál dominovat Zlínskému kraji, obslouží i Kroměřížsko

RegioShark – dvouvozový vlak Českých drah

Zlínský kraj se dohodl na přidělení poslední části regionálních tratí s Českými drahami. Ty v regionu přišly o monopol,...

Ve Zlíně vznikne nový ateliér, filmaři chtějí lákat i zahraniční produkce

Plánovaná podoba nového ateliéru firmy IS Produkce v areálu zlínských filmových...

V areálu zlínských filmových ateliérů na Kudlově vyroste do tří let nová budova. Svůj vlastní ateliér tady chce za 40...

Vědkyně a cestovatelka pojmenovala řasu z Antarktidy po Zikmundovi

Polární vědkyně Marie Bulínová.

Jméno Miroslava Zikmunda už není známé jen mezi cestovateli a spisovateli, ale také v odborných biologických kruzích....

Advantage Consulting, s.r.o.
VEDOUCÍ R&D ODDĚLENÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj, Zlínský kraj
nabízený plat: 42 000 - 65 000 Kč

Najdete na iDNES.cz