Radka Březinu přivádí justiční stráž na jednání olomouckého krajského soudu.

Radka Březinu přivádí justiční stráž na jednání olomouckého krajského soudu. | foto: Miloslav Jančík, MF DNES

Muži obvinění v kauze lihového bosse Březiny se přetahují o pravdu

  • 0
Při posledních hlavních líčeních se skupinou lihového bosse Radka Březina se naplno rozhořívá boj o to, kdo z důležitých postav gangu má pravdu. Jejich výpovědi se totiž zásadně rozcházejí.

Boj o pravdu. V případě procesu s osmi podvodníky s lihem, kterým šéfoval Radek Březina ze Zlína-Kostelce, zní toto slovní spojení sice zvláštně, ale přesně vystihuje situaci, jež v soudní síni u soudu v Olomouci panuje.

Potvrdilo se to v úterý během pokračující výpovědi obžalovaného Radomíra Kaláče, který pro Březinu dělal nejrůznější práce: od čištění technického lihu, přes dodávky lihu a shánění zákazníků až po přípravu některých skladů.

Kaláčův přiznaný díl viny se však vůdci skupiny zdá malý. Takže momentálně nejde o to, zda lihový gang okrádal stát, což už je zřejmé. Bojuje se o to, kdo jakou zastával roli, co přesně dělal a jak moc se provinil.

Kdo komu vlastně šéfoval?

Ohledně pravomocí Kaláče došlo během soudního procesu k zajímavým situacím.

To když Kaláč mluvil o tom, že v posledních letech částečně kontroloval docházku

Radku Menšíkovi jako šéfovi firmy Morávia-Chem, když odsud odvážel líh. Přitom se prezentoval jako jeho podřízený, čímž ale podle Březinovy obhajoby chtěl jen umenšit svůj díl zodpovědnosti.

„Bývá zvykem, že podřízený kontroluje nadřízeného?“ ptal se ironicky Březinův obhájce Filip Opatřil. „Nebývá. Ale vydělává víc nadřízený nebo podřízený?“ odpověděl otázkou Kaláč s tím, že Menšík podle něho bral až o 20 tisíc korun vyšší mzdu.

„Mně se nemáte co ptát,“ reagoval tvrději Opatřil.

„Tak se ptejte slušně.“ obrátil se na něho Kaláčův obhájce a strýc Jaromír Kaláč.

Z této drobné rozepře vyplývá, jak nervózní atmosféra panovala v soudní síni. Radek Březina si nervózně hrál s propiskou, kterou zapínal a vypínal, až ho musel soudce zklidnit.

Naštvalo ho totiž i to, že Kaláč potvrdil, že objížděl Březinovy zákazníky i po podzimu 2012, kdy ho zatkla policie. Dělal to prý na pokyn Březinovy manželky, která měla instrukce z vazby od svého muže. Ta za to byla několik měsíců ve vazbě a je obviněná z ovlivňování svědků.

„Práce pro Radka Březinu nebyla nikdy dobrovolná. Byla to jednostranná dohoda, kterou nebylo možné odmítat. Rozhodoval sám, aniž by se k tomu člověk mohl vyjádřit,“ prohlásil Kaláč.

Výpověď prý mění kvůli vydírání

Svůj díl viny přiznal, ale odmítl, že by měl z podvodů provize a zisky. Na druhou stranu výpověď během vyšetřování mění, i když je spolupracujícím obviněným, který musí mluvit pravdu, protože si chce vysloužit nižší trest.

Teprve v pondělí například uvedl, že se Březinův otec Vladimír Březina podílel na budování tajného podzemního lihovaru ve Stojčíně, z něhož pak vznikl sklad.

„V květnu jste se ještě jako svědek dopouštěl obrovského množství rozporů ve srovnání s vaší výpovědí na policii,“ upozornil Kaláče soudce Eduard Ondrášek.

Kaláč to nyní opět vysvětloval i tím, že mu Březina vyhrožoval a byl na jeho likvidaci ochoten vynaložit miliony korun. A tlakům prý čelí pořád.

„Před Štědrým dnem mi volal vyděrač. Vyhrožoval mi, že se věc u soudu nevyvíjí dobře, že mě to buď může podržet, nebo potopit. Zvykl jsem si na to. Není to ojedinělé, oznamuji to polici,“ tvrdí Kaláč.

S vyšetřovateli se údajně dohodl i na tom, že nebude zveřejňovat jména firem, kterým nelegální líh dodával. To by znamenalo, že jsou tyto podniky v hledáčku policie.

Březina: Věděl jsem, že mě Kaláč okrádá

Radek Březina poslouchal Kaláče chvílemi hodně nervózně. V úterý se ke slovu nedostal, je však zřejmé, že bude chtít slabých míst v jeho výpovědi využít.

Ve středu bude mít prostor. Hovořit chce několik hodin. Už dříve ale prohlásil, že Kaláče měl na černou práci a jeho vina je velká. Spadeno na něho má i z jiného důvodu. „Kaláč prodával líh se slevou. Věděl jsem, že mě okrádá,“ sdělil v prosinci Březina.

A zastal se svého otce. „Otec byl z jiného těsta. Kdyby věděl, že dělám něco nelegálního, tak se mnou do smrti nepromluví,“ tvrdil Radek Březina.

Vladimír Březina je však už tři týdny ve vazbě, protože se měl podílet na legalizaci zisků z rozsáhlých podvodů s lihem. Je možné, že tam skončil i díky výpovědi Kaláče.

Dva spolupracující obvinění - kdo z nich mluví pravdu?

Boj o pravdu se týká i mladšího bratra Radka Březiny Tomáše, který je taky obžalovaný. I on je v roli spolupracujícího obviněného, takže bojuje o důvěru soudu. Jeho výpověď se však s některými tvrzeními Kaláče rozchází. Oba však tvrdí, že mluví pravdu.

„Podávám pravdivou a úplnou výpověď, protože jsem se k tomu zavázal. Mezi mnou a panem Kaláčem žádný boj není,“ reagoval Tomáš Březina.

„Pan Kaláč od začátku lže. Lhal i u tohoto hlavního líčení v podstatných věcech,“ podotkl obhájce Radka Březina Filip Opatřil.

Naopak Kaláčův obhájce a strýc Jaromír Kaláč je přesvědčený, že obhajoba sourozenců Březinových směřuje k jedinému cíli: co nejvíce potopit jeho klienta.

Všem obžalovaným hrozí přes 13 roků vězení, stát měli na daních připravit o skoro sedm miliard korun, když podvodně vyrobili a na tajných místech skladovali téměř 30 milionů litrů nelegálního lihu. Proces pokračuje ve středu.