Soud snížil trest guru Járovi, část kauzy „odháčkování“ žen vrátil

  11:05aktualizováno  12:17
Za znásilnění studentek esoterické školy Poetrie vrchní soud opět snížil trest Jaroslavu Dobešovi, takzvanému guru Járovi. Místo sedmi a půl roku si má odsedět o dvě léta méně. Jeho spolupracovnici Barboru Pláškovou soud nově posílá za mříže na pět let. Část kauzy vrátil krajskému senátu.

Jaroslav Dobeš alias Guru Jára a Barbora Plášková v detenčním zařízení na Filipínách. | foto: Cesta Guru Járy

Dobeš je zakladatelem esoterické školy Poetrie, podle obžaloby ženy na různých seminářích „odháčkovával“. Tvrdil, že jejich všemožné problémy jsou způsobeny háčky, které v nich zanechali sexuální partneři a které jim znemožňovaly žít plnohodnotný život.

Dobeš tyto háčky sexuálním aktem ženám údajně uvolňoval.

Podle obžaloby se případy ve škole, která nabízela semináře jógy, tantry, astrologie či práce s energií, děly v letech 2004 až 2007. Semináře se konaly například ve Zlíně nebo na statku na Olomoucku.

Dobeše s Pláškovou obžaloba vinila ze šesti případů znásilnění, hrozilo jim pět až dvanáct let.

V pěti incidentech mohlo jít podle vrchního soudu o využití bezbrannosti žen, v šestém případě o prokázané znásilnění. Právě za tento případ Dobeše s Pláškovou vrchní soud potrestal a tomu přizpůsobil výši sankce.

„Když žena zjistila, že odháčkování spočívá v prachsprosté souloži, začala se bránit a to slovně i fyzicky. Pokud obžalovaný tento signál nereflektoval, narušil svobodu ženy rozhodovat o svém sexuálním životě. A na tom se podílela i Plášková,“ uvedl předseda senátu Milan Kaderka.

„Jsem ráda, že po těch letech aspoň v jednom skutku s prokázaným násilím je rozhodnutí pravomocné a byl uložen i adekvátní trest,“ řekla novinářům po vynesení rozsudku žalobkyně Jarmila Ošlejšková.

Zbylými pěti případy se bude muset znovu zabývat zlínský krajský soud, který musí doplnit dokazování. Podle vrchního soudu není vyloučeno, že se tyto ženy mohly vrhnout „do náruče manipulátora“ dobrovolně.

„Tento soud upozorňoval už ve svém původním rozhodnutí na svazky, kde jsou vyslechnuty ženy a dívky, které prošly rituálem odháčkování, věděly, o co jde, opakovaně se rituálu účastnily, přinášely Dobešovi a Pláškové svá těla a finanční prostředky a nikdy se necítily být poškozené,“ poukázal předseda senátu.

Nevyloučil, že v žalovaných případech mohlo jít o opak, mělo by to být však zcela jasně dokázáno.

„Dobešovi se vrhá k nohám desítka či stovka žen, jak on má zjistit, že těchto pět se zrovna neztotožňuje s tím, že budou odháčkovány touto formou,“ doplnil Kaderka.

Tantra, nebo soulož?

Podle obžaloby Plášková přivedla dívky do stavu bezbrannosti a Dobeš na nich vykonal soulož. Žalobci tvrdí, že u některých žen se poté projevila posttraumatická stresová porucha.

Obhajoba to však popírá s tím, že jde o tantrickou praktiku a nikoli o soulož. Duchovní praktikou podle obhajoby prošly stovky žen. Několik z nich poté metodu napadly, cítily se poškozené.

Část kauzy tedy vrchní soud vrátil na základě odvolání žalobkyně zpět zlínskému soudu, který Dobeše a Pláškovou odsoudil letos v lednu (viz též Odháčkování je znásilnění, potvrdil soud. Guru Jára dostal sedm a půl roku).

Oba obžalovaní jsou stíhání jako uprchlí. V roce 2015 byli zadrženi na Filipínách, kde jsou nyní v imigračním detenčním zařízení.

Dobešův obhájce chce proti pravomocnému odsouzení podat dovolání. U soudu napadal především nezákonnost řízení, které je vedeno jako proti uprchlým.

„To řízení není vedeno spravedlivě, je tam porušeno právo na obhajobu. Soud se nezabýval otázkou videokonference. Naši klienti komunikují se soudem, snaží se, aby byli vyslechnuti,“ řekl novinářům obhájce Michal Krčma.

Podle soudce Kaderky je však řízení zákonné, poukázal na to, že oba obžalovaní činí opakované kroky k tomu, aby zabránili deportaci a vyhnuli se v tuzemsku orgánům činným v trestním řízení.

Zcela původně krajský soud Dobeše už v roce 2014 potrestal desetiletým vězením, Pláškové udělil trest o půl roku kratší. Oba se proti původnímu verdiktu prostřednictvím svých právních zástupců odvolali a Vrchní soud v Olomouci rozsudek zrušil (viz též Guru Jára zůstane zatím bez trestu, soud verdikt s vězením zrušil).

Tehdy konstatoval, že dokazování nebylo dostatečné.

Napodruhé byli Dobeš a Plášková letos v lednu odsouzeni za šest znásilněných na sedm let a šest měsíců, třebaže obžaloba a také původní rozsudek se týkaly znásilnění osmi žen.

Autoři: ,

Nejčtenější

Fenomén Zikmund. Cestovatel oslaví 100 let, připomene si ho celé Česko

Miroslav Zikmund s novou knihou Zikmund a Hanzelka - s Tatrou kolem světa.

Cestovatel Miroslav Zikmund oslaví 14. února sté narozeniny. Kulaté výročí si budou jeho obdivovatelé připomínat nejen...

Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

Miroslav Zikmund

Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho život má pevně daný...

Tátovu nepřítomnost jsem nebral jako újmu, říká Miroslav Zikmund mladší

Miroslav Zikmund mladší je synem cestovatel Miroslava Zikmunda a operní pěvkyně...

Po slavném otci zdědil vášeň k cestování. Na rozdíl od něj je ale Miroslav Zikmund mladší nejšťastnější, když krajinu a...

Hanzelka a Zikmund naštvali Brežněva, cestovatele sledovala tajná policie

Prezident Václav Havel při návštěvě Zlína 7. března 1990 v Divadle pracujících....

Cestovatelé Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund byli miláčky národa, komunistický režim je však odepsal, když popsali...

Pacient odpojil přístroje a rozbil dveře na balkon, pád z něj nepřežil

Ilustrační snímek

Pád ze čtvrtého patra budovy zlínské nemocnice nepřežil ve čtvrtek nad ránem pacient neurologie. Případem se zabývají...

Další z rubriky

Policie ve Zlínském kraji má skvělé výsledky, ale nedostatek lidí

Ilustrační snímek

Je jich nejméně v republice, přesto dokázali policisté ze Zlínského kraje získat první místo v objasněnosti trestné...

Díky ptačím vývržkům se zoologové dozvědí také o výskytu drobných savců

Ukázka vývržku dravce - káně rousná (Buteo lagopus). Vývržky dravců obsahují...

Běžný turista při procházce v lese by je zřejmě přehlédl, případně považoval za ptačí trus. Vývržky, což jsou shluky...

Plánovaná nová zlínská nemocnice se má nabídkou blížit k fakultní

Takto má vypadat nová krajská nemocnice, která může vzniknout ve...

Krajský úřad začal veřejně představovat ambiciózní projekt nové nemocnice ve Zlíně-Malenovicích, která má stát osm...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz