VIDEO: Rettigová kvete, Destinová voní. Slavné ženy ožily v květech

  18:53aktualizováno  18:53
Voní, hrají všemi barvami a poutají pozornost. Postavy slavných žen české historie vytvořené z květin jsou hlavním tahákem tradiční zahradnické výstavy Floria jaro. Jeden z pavilonů kroměřížského výstaviště je zaplněn tisícovkami nejrůznějších květin, které umně zpracovaly nejznámější české floristky.

„Rozhodli jsme se využít téma sta let české státnosti a pokusit se ztvárnit historii v květech,“ vysvětlil vedoucí výstaviště Floria Vojtěch Zahradník. V první části výstavy, která potrvá do úterý, uvidí lidé nejen květinové sochy slavných žen, ale také obrovské kytice pro jejich poctu.

Návštěvníci tak mohou obdivovat například Jarmilu Šulákovou v typickém kroji vytvořeném z gerber a růží. Z rozličných květinových aranžmá jsou vytvořeny například slavná kuchařka Magdalena Dobromila Rettigová, zpěvačka Emma Destinová nebo slavná socha Věstonické venuše.

Fotogalerie

Každý objekt má nějaký charakteristický prvek, který známou českou dámu vystihuje. Uprostřed pavilonu je obří Květina republiky, kterou mohou lidé procházet a fotografovat se v ní.

„Aranžéři použili tři tisíce tulipánů, pět tisíc narcisů od českých dodavatelů, další řezané květiny jsme dopravili z holandské burzy. Používáme typické jarní květy, lilie, česnekové i cibulovité květiny,“ poznamenal Zahradník.

Na majestátních kompozicích pracovali floristé čtyři dny. Většinu slavných žen a jejich kytic připravila jedna z nejnadanějších českých aranžérek Klára Franc Vavříková.

Výstava bude pokračovat i příští týden, kdy vzniknou nové květinové obrazy a objekty, tentokrát v režii Jarmily Pejpákové a její dcery Petry. „Tentokrát se zaměříme na slavné české muže, kteří byli známí i za hranicemi. Zpracujeme například Karla IV., mistra Jana Husa či Jana Ámose Komenského, ale i Vladimíra Menšíka či Voskovce a Wericha,“ vysvětlila Jarmila Pejpáková, která se floristice věnuje už více než třicet let a patří mezi největší postavy v oboru.

Zpracování české historie bere jako výzvu. „Nejde nám o to udělat přesné figury, ale spíš ztvárnit atributy, které k nim patří. Tomáše Baťu tak bude reprezentovat jeho typická bota, kardiologa Jan Pirka zase velké srdce,“ prozradila zahradnická mistryně.

Druhá část výstavy začne příští sobotu a potrvá do úterý 8. května. Mimo výstavy květinových objektů se mohou lidé těšit na desítky prodejců květin, stromů, keřů i zahradnických potřeb, zábavný program plný hudebních vystoupení, soutěží či atrakcí pro děti.

Nejčtenější

Fenomén Zikmund. Cestovatel oslaví 100 let, připomene si ho celé Česko

Miroslav Zikmund s novou knihou Zikmund a Hanzelka - s Tatrou kolem světa.

Cestovatel Miroslav Zikmund oslaví 14. února sté narozeniny. Kulaté výročí si budou jeho obdivovatelé připomínat nejen...

Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

Miroslav Zikmund

Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho život má pevně daný...

Tátovu nepřítomnost jsem nebral jako újmu, říká Miroslav Zikmund mladší

Miroslav Zikmund mladší je synem cestovatel Miroslava Zikmunda a operní pěvkyně...

Po slavném otci zdědil vášeň k cestování. Na rozdíl od něj je ale Miroslav Zikmund mladší nejšťastnější, když krajinu a...

Hanzelka a Zikmund naštvali Brežněva, cestovatele sledovala tajná policie

Prezident Václav Havel při návštěvě Zlína 7. března 1990 v Divadle pracujících....

Cestovatelé Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund byli miláčky národa, komunistický režim je však odepsal, když popsali...

Pacient odpojil přístroje a rozbil dveře na balkon, pád z něj nepřežil

Ilustrační snímek

Pád ze čtvrtého patra budovy zlínské nemocnice nepřežil ve čtvrtek nad ránem pacient neurologie. Případem se zabývají...

Další z rubriky

Kroměříž chystá parkovací dům, 55 milionů spolkne sanace palivových nádrží

Plánovaná podoba parkovacího domu na kraji Havlíčkovy ulice v Kroměříži.

Parkovací dům nedaleko historického centra Kroměříže, na který místní radnice loni nezískala dotaci, se nakonec přece...

Archiv Hanzelky a Zikmunda je také svědectvím o světě, který už neexistuje

Rozhlasových reportáží jen za první cestu napsali Jiří Hanzelka a Miroslav...

Rozsáhlý osobní archiv cestovatelů Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda spravuje Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně....

Zikmund očima cestovatelů. Jeho preciznost je inspirativní, shodují se

Oslava stých narozenin cestovatele Miroslava Zikmunda se uskutečnila ve Zlíně.

Při příležitosti stých narozenin Miroslava Zikmunda MF DNES oslovila jeho následovníky, přátele, spolupracovníky a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz