Pondělí 30. listopadu 2020, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 30. listopadu 2020 Ondřej

Virus omezuje výrobu, zlínský Tajmac-ZPS ji do úterý zastavil

  10:13
Velké podniky ve Zlínském kraji se potýkají s dočasným úbytkem zaměstnanců kvůli koronaviru. Projevuje se to také ve výrobě.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Petr TopičMAFRA

Za minulý měsíc měli na neschopence 118 z 650 pracovníků, což je dvojnásobek oproti obvyklému počtu. Další čtyři procenta zaměstnanců zlínské strojírenské firmy Tajmac-ZPS byla na ošetřovném.

I proto firma od pátku 13. až do úterý 17. listopadu dokonce úplně odstavila výrobu, jak o tom mluvil ministr zdravotnictví Jan Blatný, aby se omezil kontakt mezi pracovníky podniků.

„Zaměstnanci zejména v dnešní době vnímají zdravotní rizika výrazněji, než tomu bylo v minulosti, a z toho důvodu jich většina chápe jednotlivá opatření, která jsme zavedli,“ uvedl finanční ředitel Tajmac-ZPS Jan Kurinec.

Absence v takto vysokém počtu však chod podniku pochopitelně ovlivňují. „Navíc nelze tyto výpadky předvídat, a tedy lépe organizovat výrobu,“ vysvětlil Kurinec. „Na druhou stranu poptávka po obráběcích strojích je letos z důvodu celosvětového propadu ekonomiky výrazně nižší, v našem případě o zhruba 30 procent,“ doplnil.

Také v dalších firmách ve Zlínském kraji kvůli nedostatku lidí omezují výrobu. „V minulých dnech jsme museli na několika nejvíce zasažených pracovištích snížit plán výroby o zhruba 25 procent. Předpokládáme, že tento režim potrvá do konce roku 2020,“ sdělil mluvčí České zbrojovky Uherský Brod Radek Hauerland.

Ve společnosti pracuje zhruba 1500 lidí a na nemocenské jsou asi dvě stovky (50 z nich má koronavirus nebo je v karanténě), což je rovněž dvakrát více než bývá zvykem.

Barumu chybí 400 pracovníků

Největší zaměstnavatel ve Zlínském kraji, otrokovická pneumatikárna Continental Barum, má přes pět tisíc zaměstnanců. Z toho jich bylo minulý týden téměř 400 práce neschopných, což je více než obvykle.

Zhruba šest procent z nich zůstalo doma kvůli koronaviru (buď byli nakažení přímo nebo jejich rodina a museli zůstat v karanténě, nebo byli na ošetřovném kvůli dětem). Ještě z jiných důvodů byla na nemocenské další čtyři procenta pracovníků.

„Pozitivní na tom je, že trend je klesající,“ uvedla mluvčí Continentalu Barum Regina Feiferlíková.

Nemocnost klade větší pracovní nároky na lidi, kteří v práci zůstali. „Zatím jsme schopni s výkyvy zaplnit směny díky přesčasové práci našich ochotných zaměstnanců, za což jim náleží dík i případná mimořádná motivační odměna,“ zmínila Feiferlíková.

„Nepřítomnosti pracovníků z důvodu nemoci nám výrazně komplikují zajištění výrobního procesu a tím zajištění dodávek našim zákazníkům,“ potvrdil Robert Zatloukal, ředitel zlínské plastikářské společnosti Promens, která vyrábí díly pro automobilový průmysl.

Zaměstnanci, kteří v práci zůstali, si proto často berou přesčasy. V Promensu, kde je nemocnost necelých osm procent, se někteří technicko-hospodářští pracovníci přesouvají do výroby.

„Většina zaměstnanců si uvědomuje vážnost situace a fakt, že pokud přestaneme našim zákazníkům dodávat v požadovaném množství a kvalitě, může to vážně ohrozit naši spolupráci v budoucnosti,“ konstatoval Zatloukal.

Lidé si musejí brát přesčasy

Výrobní podniky se potýkají nejen s nedostatkem lidí i zakázek, ale také netuší, jak se bude vyvíjet ekonomika v brzké budoucnosti. Všechny si však chválí své zaměstnance, kteří zůstávají v práci.

„Některé okrajové výrobní projekty jsme byli nuceni omezit, ale zásadní výroby, na kterých stojí výkony firmy, se nám daří udržet. Vyžaduje to více odpracovaných přesčasových hodin, ale od zaměstnanců nemáme negativní ohlasy,“ naznačil ředitel zlínské plastikářské společnosti SPUR Tomáš Dudák.

Z 240 zaměstnanců je tam v pracovní neschopnosti zhruba 20 lidí, tedy asi osm procent. V jednociferných procentech se pohybuje nemocnost také v nábytkářské firmě TON z Bystřice pod Hostýnem.

„V případě karantén nastupuje operativní přeskupení pracovníků a nerovnoměrné čerpání pracovní doby. Je to velmi náročné období, které se nám díky vzájemné sounáležitosti a podpoře zatím daří zvládat,“ řekla marketingová manažerka TON Anna Handlová.

Firmy dodržují bezpečnostní opatření a roušky, rozestupy a dezinfekce už jsou všude samozřejmostí. „Kromě dlouhodobě zavedených opatření jsme navíc rozmístili ionizátory vzduchu na místa, kde je větší pohyb lidí. Prostory, kde se mohlo potkávat v jednom čase více lidí, jako například v kuřárnách, jsme uzavřeli,“ poznamenal František Červenka, ředitel zlínské Kovárny Viva, kde je nemocných devět procent zaměstnanců.

„Stejně jako v předchozích letech se nám v podzimním období absence způsobená nemocí zvedá,“ dodal.

Autor:
  • Nejčtenější

Hokejový Vsetín pláče: člen zlaté dynastie zemřel při tragické nehodě

Zlatou vsetínskou dynastii zasáhla zpráva o úmrtí bývalého hokejového obránce Michala Šafaříka, který se stal ve...

Do Bečvy u Valašského Meziříčí opět unikly chemikálie, řeka napěnila

Do řeky Bečvy u Valašského Meziříčí opět unikly neznámé chemické látky, které na hladině vytvořily pěnu. U břehu v...

Při nehodě v mlze se vůz přetočil přes střechu, dvě spolujezdkyně zemřely

Dvě oběti si vyžádala pondělní večerní nehoda mezi obcemi Strání a Slavkov na Uherskohradišťsku, kde vůz ve tmě a v...

Zlín - Plzeň 1:0, marný tlak favorita, překvapivý výsledek zajistil Poznar

Fotbalisté Plzně nemají navzdory herní převaze ze zápasu ve Zlíně nic. V 8. ligovém kole prohráli 0:1, jediný gól...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bar v Uherském Brodě otevřel jako petiční místo. Po návštěvě policie zavřel

V sobotu odpoledne vyjeli policisté do Uherského Brodu k otevřenému baru Restart. Jeho majitel dopředu avizoval, že...

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

Bar v Uherském Brodě otevřel jako petiční místo. Po návštěvě policie zavřel

V sobotu odpoledne vyjeli policisté do Uherského Brodu k otevřenému baru Restart. Jeho majitel dopředu avizoval, že...

Plošné testy odhalily jen pár nakažených, domovy zatěžuje administrativa

Jen malé množství testovaných seniorů v domovech napříč Zlínským krajem vykazuje pozitivitu na koronavirus. Dobře se...

Ohyzdné domy šly k zemi. Ostrožská Nová Ves vstoupila do 21. století

Zastupitelstvo obce Ostrožská Nová Ves ve Zlínském kraji, kde žije asi 3 500 obyvatel, se v roce 2010 rozhodlo vyřešit...

Desková hra ze Zlína láká na historii cyklistiky, prorazit má i v cizině

Neobvyklou výpravnou deskovou hru Pélotone 1903 vytvořili nadšenci ze Zlína. Její hlavní postavou je tajemný a fiktivní...

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Tahák: 20 klávesových zkratek, o nichž jste možná neměli ani potuchy

Uživatelé Windows jistě znají notoricky známé klávesové zkratky jako Alt + F4, Alt + Tab, Windows + E, Windows + C,...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...

Promoření? Odvážný sen, tragické následky. Stádní imunita funguje jinak

Jak se nejlépe zbavit covidu-19? Už od jara mluvili někteří odborníci o kontroverzní strategii známé jako „promořování“...