Lidí bez práce přibylo, firma ve Vsetíně propustí desítky dalších

  15:23aktualizováno  15:23
Ve Zlínském kraji přibude lidí bez práce. Vsetínská společnost Hirschmann Czech propustí 70 z asi 400 pracovníků. Zlínský kraj měl v lednu celkem 35 486 nezaměstnaných a Vsetínsko je na tom ze všech čtyř jeho regionů nejhůře.
Úřad práce zřídí ve firmě detašované pracoviště. (Ilustrační snímek)

Úřad práce zřídí ve firmě detašované pracoviště. (Ilustrační snímek) | foto: Ladislav NěmecMF DNES

Zájemcům o podnikání pomohou s rozjezdem firmy, ostatní školí, aby si uměli poradit při pohovoru. A těm, kteří jsou v tíživé situaci, dají odstupné navíc. Vsetínská firmy Hirschmann Czech chystá hromadné propouštění a její vedení se snaží zmírnit následky.

Nezaměstnanost na Moravě v lednu 2014

Vysočina 8,6 %

Zlínský kraj 8,7 %

Jihomoravský kraj 9,4 %

Olomoucký kraj 10,5 %

Moravskoslezský 10,9 %

"Kroky, které činí, jsou skutečně nadstandardní," chválí ředitelka krajského úřadu práce Miriam Majdyšová.

Desítky lidí mají společnost, která se dosud specializovala na lisování termoplastů nebo výrobu kabelových svazků pro automobilový průmysl, opustit na konci března.

"Máme vysoký podíl ruční práce, a proto přestáváme být konkurenceschopní. Část výroby přesuneme do sesterského závodu v Rumunsku," zdůvodnil ředitel podniku Robert Zámorský.

Zároveň firma další pracovníky hledá, protože rozšiřuje nástrojárnu a zavádí výrobu jednoúčelových strojů a zařízení. K tomu však potřebuje jiné pracovníky, než má, naději na uplatnění tady dostane konstruktér a obsluha CNC strojů, zaměstnanci do zkušební laboratoře nebo oddělení logistiky a jakosti.

Těm, které propouští, se snaží vedení firmy zajistit zaměstnání jinde. "Kontaktujeme významnější zaměstnavatele v regionu a nabízíme kvalifikovaný personál," uvedl Zámorský.

I desítky míst jsou pro Vsetínsko významné

Úřad práce začal do firmy posílat aktualizované přehledy volných míst a velmi pravděpodobně tady také vytvoří improvizované pracoviště, aby lidem ušetřil cestu na úřad.

"I když to není závratné číslo, jsou ti lidé všichni z jedné oblasti a zrovna té, která má v rámci kraje nejvyšší nezaměstnanost. Problémy mít budou," řekla Majdyšová.

Na Vsetínsku je aktuálně bez práce 10 procent lidí, poslední hromadné propouštění zažil region v roce 2012, kdy skončila výroba ve valašskomeziříčské firmě Schott Solar. O práci přišlo téměř 500 lidí.

V celém Zlínském kraji během letošního ledna stoupla nezaměstnanost o 0,4 procentního bodu a momentálně je na hodnotě 8,7 procenta.

V reálných číslech to znamená dalších 1 508 lidí bez zaměstnání. Odborníci však nárůst čekali, je totiž pravidlem, že s koncem kalendářního roku končí i velká část smluv na dobu určitou.

V dalších částech Moravy je situace ještě horší

"Případně se jednalo o osoby samostatně výdělečně činné, které, zejména v sezonních oborech, ukončily podnikání. Věříme, že se do nich na jaře zase vrátí," vysvětlila Majdyšová.

Ačkoliv nezaměstnanost výrazně vzrostla už druhý měsíc za sebou, situace ve Zlínském kraji je lepší než ve zbytku Moravy. Výjimku tvoří Vysočina, která je na tom o desetinu procenta lépe. V ostatních krajích Moravy je problém najít zaměstnání ještě větší.

"Dost záleží na oborech, které se tam nabízejí. Třeba těžký průmysl na severní Moravě moc příležitostí nedává," naznačila socioložka Masarykovy univerzity v Brně Lucie Vidovićová.

Naopak Zlínský kraj, ač v příhraničí, může těžit třeba z toho, že se v posledních letech rozvíjí služby spojené s turistikou, lázeňstvím nebo i stárnutím populace.

Nejčtenější

Fenomén Zikmund. Cestovatel oslaví 100 let, připomene si ho celé Česko

Miroslav Zikmund s novou knihou Zikmund a Hanzelka - s Tatrou kolem světa.

Cestovatel Miroslav Zikmund oslaví 14. února sté narozeniny. Kulaté výročí si budou jeho obdivovatelé připomínat nejen...

Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

Miroslav Zikmund

Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho život má pevně daný...

Tátovu nepřítomnost jsem nebral jako újmu, říká Miroslav Zikmund mladší

Miroslav Zikmund mladší je synem cestovatel Miroslava Zikmunda a operní pěvkyně...

Po slavném otci zdědil vášeň k cestování. Na rozdíl od něj je ale Miroslav Zikmund mladší nejšťastnější, když krajinu a...

Pacient odpojil přístroje a rozbil dveře na balkon, pád z něj nepřežil

Ilustrační snímek

Pád ze čtvrtého patra budovy zlínské nemocnice nepřežil ve čtvrtek nad ránem pacient neurologie. Případem se zabývají...

Hanzelka a Zikmund naštvali Brežněva, cestovatele sledovala tajná policie

Prezident Václav Havel při návštěvě Zlína 7. března 1990 v Divadle pracujících....

Cestovatelé Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund byli miláčky národa, komunistický režim je však odepsal, když popsali...

Další z rubriky

Budek po neshodách s členy ANO skončil, Otrokovice mají starostku

Starostka Otrokovic Hana Večerková.

Čtyři měsíce po komunálních volbách Otrokovice výrazně obměnily vedení města. Do jeho čela se postaví Hana Večerková z...

Plánovaná nová zlínská nemocnice se má nabídkou blížit k fakultní

Takto má vypadat nová krajská nemocnice, která může vzniknout ve...

Krajský úřad začal veřejně představovat ambiciózní projekt nové nemocnice ve Zlíně-Malenovicích, která má stát osm...

Policie ve Zlínském kraji má skvělé výsledky, ale nedostatek lidí

Ilustrační snímek

Je jich nejméně v republice, přesto dokázali policisté ze Zlínského kraje získat první místo v objasněnosti trestné...

Najdete na iDNES.cz