Když se v roce 1983 objevil na televizních obrazovkách seriál Návštěvníci, byl to hit. Patnáct sobotních večerů sledovaly české rodiny boj o záchranu civilizace, centrální mozek lidstva, amarouny a hlavně dětského génia Adama Bernaua, který vymyslí vzoreček na přesun kontinentů a zachrání lidstvo.
Podobná situace se v dnešních domácnostech teenagerů odehrává už jen stěží. Právě tento kultovní seriál je přitom nesmrtelný. Dva jeho díly promítne i letošní Zlín Film Festival, aby připomněl nedožitých sta let režiséra Jindřicha Poláka.
„Tehdy se děti a teenageři dívali na filmy a seriály často s rodiči. Vyrostli na tom,“ popisuje umělecká ředitelka festivalu Markéta Pášmová. „V 70. a 80. letech to byla zlatá éra českých dětských a rodinných filmů. Česká kinematografie jich produkovala hodně a byly velmi kvalitní,“ dodala.
Na Návštěvnících se podíleli výtvarník Jan Švankmajer, hudební skladatel Karel Svoboda nebo trikový specialista Boris Masník, který ve Zlíně převezme cenu za celoživotní přínos kinematografii pro děti a mládež Zlatý střevíček.
Dřevořezba, pískované sklo i loutka. Filmové klapky lákají na festival |
„Návštěvníci jsou pořád fenomén. A i když se kinematografie změnila a dnešní děti do kina moc nechodí, pořád je baví totéž: příběhy, ve kterých prožívají legraci, dobrodružství a radostné i problematické vztahy,“ poznamenala Pášmová.
Po potížích české dětské kinematografie v 90. letech a na počátku tisíciletí se situace zlepšila. Hlavně díky animovanému filmu. „Zachraňuje nás. Nebýt jeho, jsme stále ve velkém útlumu. Tedy, když pominu české pohádky,“ podotkla umělecká ředitelka. „V posledních deseti, patnácti letech vznikají celovečerní animované filmy pro děti. Mají světovou formu, vítězí na zahraničních festivalech a předčí i jiné žánry,“ zdůraznila Pášmová.
Zahájení s tříhodinovým koncertem
Do této kategorie patří například Život k sežrání, který festival také uvede nebo Pohádky po babičce, které budou letošním zahajovacím filmem.
Nové století vneslo do světa filmu nová témata, která ve Zlíně nebudou chybět. Jde o kyberšikanu, šikanu, ekologii, rozvody rodičů, sexualitu, hledání identity, virtuální realitu, násilí, imigraci či válku. Trendem jsou i streamovací platformy.
„Děti dnes nechtějí sledovat lineární vysílání. Chtějí si film pustit, kdy se jim to hodí. Tato tvorba má velkou budoucnost u mladé generace, proto jim nabízíme ochutnávku některých seriálů z těchto platforem,“ poukázala Pášmová.
Zlínský festival pro děti zahájí animovaný film Pohádky po babičce podle Goldflama![]() |
Kromě filmové nabídky pro děti všech věkových kategorií festival přináší i doprovodný program v podobě besed s tvůrci, workshopů, koncertů, letního kina, autogramiád a dalších akcí. Přijedou také delegace k sedmi desítkám filmů, se kterými se mohou návštěvníci setkat.
Jubileum 65 let oslaví festival dnešním tříhodinovým dvojkoncertem na náměstí Míru, kde od 18 hodin zahraje Tomáš Klus a stopadesátičlenný Police Symphony Orchestra. V pátek na oslavy naváže Happening v parku Komenského s hudbou, divadelní akrobacií a tancem.
Pro teenagery bude znovu otevřená zóna na zámku, kde je čekají koncerty místních kapel, vystoupení DJ, výstavy, seriály ze streamovacích platforem nebo besedy s osobnostmi na téma Život je takovej.
Program pro malé děti v parku
„Rozvíjíme komunikaci s teenagery, proto jim nabízíme besedy s mladými lidmi, které znají, a kteří zažili, že život není jednoduchý, a kteří je dokáží svými příběhy motivovat nebo inspirovat,“ konstatovala výkonná ředitelka festivalu Jarmila Záhorová.
Rodinám s malými dětmi je přizpůsobený program v parku Komenského, který nabídne promítání animovaných krátkých filmů, zábavné aktivity a hry, vědecké pokusy a experimenty nebo setkání s filmovými postavičkami. Součástí festivalu je také letní kino s legendárními hity Hříšný tanec, Největší showman, Bohemian Rhapsody, Zrodila se hvězda nebo Vlasy.
Ohňostroj fotbalistů ruší čápy, stěžovali si lidé. Inspekce ho pak zakázala festivalu![]() |
Chybět bude tentokrát zahajovací festivalový ohňostroj, který na poslední chvíli zakázala Česká inspekce životního prostředí. Důvodem byla upozornění od obyvatel Zlína na nedaleké hnízdiště zákonem chráněného čápa bílého.
Zástupci festivalu připomněli, že letošní ohňostroj měl být posledním. Rozhodli se tak na základě interní diskuse i veřejné debaty na sociálních sítích, kde lidem vadila světelná show hlavně kvůli zvířatům. Přehlídka chystá náhradu, nechce ji ale zatím přiblížit.