Zlín rozezní dechovky, městem projde průvod s tisícovkou hudebníků

  15:08aktualizováno  15:08
Zlín se připravuje na nájezd milovníků dechovek a folkloru. Na čtyřdenní Mezinárodní festival dechových orchestrů a folklorních souborů (FEDO) dorazí přes tisíc účinkujících. V sobotu akce omezí dopravu v centru, uzavřený bude i průtah městem.

Při obřím průvodu všech účinkujících bude v sobotu dopoledne uzavřená třída Tomáše Bati v centru Zlína. | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

Zkomponoval více než sto skladeb a přes 350 jich aranžérsky upravil. Písně dlouholetého úspěšného zlínského dirigenta a skladatele Jaroslava Bílého zazní při sobotním Monstrkoncertu, který je populární součástí čtyřdenního festivalu.

Ulice Zlína zaplní účinkující letos podevatenácté. Festival znovu nabídne i vystoupení zahraničních souborů, které přijedou z Rakouska, Polska, Maďarska, Ruska, Německa, Turecka či Slovenska.

„Diváci uvidí a uslyší exotický turecký folklor, polský, jenž se podobá tomu našemu, nebo slovenský, který je pro nás pořád zajímavý. Výjimečné bude rovněž vystoupení mládežnického souboru z ruské Jaroslavle,“ upozornil předseda organizačního týmu Ivan Šoukal.

FEDO se ve Zlíně poprvé uskutečnil v roce 1982 právě na popud zmíněného dirigenta Velkého dechového orchestru Jaroslava Bílého. Od té doby se koná každý druhý rok. Představované soubory se přitom stále mění.

Diváci mají vždy možnost srovnávat a poznávat dechovky a folkloristy z různých koutů Česka i zahraničí. Letos se kromě zlínských a valašských hudeb a cimbálovek představí také soubor z Hané, který obyvatelé Zlína tak často nevídají.

„Účinkující jsou vždy amatéři, kteří mají ale vysokou úroveň a muzice věnují svůj volný čas,“ vysvětlil Šoukal.

Akce uzavře třídu Tomáše Bati a křižovatku u divadla

Program je naplánovaný od čtvrtka do neděle a nebude se odehrávat jen ve Zlíně, ale také ve Vizovicích, Fryštáku, Otrokovicích a Luhačovicích.

Úprava MHD

V sobotu 1. září omezí festivalový průvod provoz na třídě T. Bati ve Zlíně. Od 9 do 12.30 hodin bude ulice uzavřená v úseku od křižovatky s ulicí Díly VI až po křižovatku u Městského divadla Zlín. Autobusová linka číslo 31 pojede Štefánikovou ulicí a ulicí Osvoboditelů. Linka bude zastavovat na zastávkách Příční, Spojovací, Prostřední, Slovenská. Časy odjezdů z pravidelných zastávek zůstanou zachovány.

Pozn.: Kompletní program festivalu je na www.vdozlin.cz.

V krajském městě soubory obsadí náměstí Míru i park Komenského a v sobotu také hlavní třídu Tomáše Bati, po které v 10 hodin projde obří průvod všech účinkujících. Těch bude kolem tisícovky.

Vyrazí z křižovatky mezi Díly II a Díly III. I proto se třída Tomáše Bati v daném úseku už v 9.30 hodin pro veškerý provoz úplně uzavře a auta na ni policisté pustí až po poledni. Křižovatkou u divadla auta neprojedou, výjimku budou mít pouze spoje městské hromadné dopravy.

Na akci se představí například soubor písní a tanců Javořina z Rožnova pod Radhoštěm, pro něhož to bude premiéra.

„Potěšilo nás, že nás pořadatelé sami oslovili a nechali nám také volnou ruku v tom, jaké pásmo si pro vystoupení vybereme,“ poznamenal vedoucí souboru Jiří Tvarůžek.

Festival zahájí ve čtvrtek od 18 hodin koncert na náměstí Míru v podání Sdružení dechového orchestru mladých a Velkého orchestru města Zlína. Na tomto místě se budou v pátek i sobotu odpoledne až do 22 hodin střídat zkušené dechové orchestry z Česka i zahraničí.

Páteční večer bude na náměstí patřit také vzpomínce na Františka Sušila, sběratele moravských národních písní, který zemřel před 150 lety.

„Pro všechny folkloristy to byla významná osobnost. Proto jsme si k jeho výročí nacvičili hodinový pořad, ve kterém se představí všechny zlínské folklorní soubory a připomenou jeho sbírku písní,“ naznačil Šoukal.

V parku Komenského se zase představí začínající hudebníci ze základních uměleckých škol ve Zlíně.

Novinka, která festival obohatila teprve při předchozím ročníku před dvěma lety, nabídne vystoupení až dlouho do noci.

Páteční Besedu u cimbálu i sobotní Jazzový večer si návštěvníci v parku vychutnají od 19:30 hodin až do půlnoci.

„Při posledním ročníku jsme tento prostor zkusili poprvé a ohlas byl výborný. A proto se stalo, že jsme hráli i pár minut po půlnoci, lidé se bavili, ale obyvatelé z okolních domů si stěžovali. Letos už máme povolení radnice,“ konstatoval Šoukal.

Autor:

Nejčtenější

Olomouc - Zlín 3:2, domácí souboj otočili, ale sezona pro ně končí

Olomoucký David Houska oslavuje svůj gól v utkání proti Zlínu.

Olomoučtí fotbalisté dvakrát prohrávali, nevzdali se a nepříznivý stav v semifinálové odvetě skupiny o Evropu otočili....

Zlín - Boleslav 3:1, vítězové nakročili do Evropy, dva góly dal Poznar

Tomáš Poznar (vpravo) ze Zlína se raduje se spoluhráči z gólu v duelu s Mladou...

Zlínští fotbalisté nakročili ke kvalifikačnímu utkání o postup do 2. předkola Evropské ligy. V úvodním finále skupiny o...

Cestujícímu vadilo zastavení na červenou, řidiči autobusu dal ránu pěstí

Ilustrační snímek

Až dvouleté vězení hrozí muži ze Zlína, který v opilosti napadl řidiče autobusu. Nejprve mu za jízdy bezdůvodně...

Lotyši dobývají Česko. Žádná záhada. Pro extraligové kluby jsou výhodní

Lotyšští hokejisté se radují z gólu v duelu s Rakouskem.

Když se po 40 minutách podíval v kabině na statistiky, vyděsil se. „Jestli to takhle půjde dál, může na mě jít 80...

V Bílých Karpatech se objevil medvěd, chovatel dobytka ho zahnal křikem

Odlitek medvědí stopy pořízený 14. května 2019 v obci Lopeník na...

K ostražitosti nabádají ochránci přírody obyvatele a návštěvníky Bílých Karpat. Chovatel v obci Lopeník na...

Další z rubriky

Dělníci našli ve věži kostela v Hulíně listiny staré dvě století

Kovová schránka nalezená při rekonstrukci kostela v Hulíně ukrývala dávné...

Vzkaz z dávné minulosti objevili dělníci při rekonstrukci střechy kostela svatého Václava v Hulíně na Kroměřížsku....

Na Kroměřížsku se zřítil kus domu, sousedy museli evakuovat

Ve Zborovicích na Kroměřížsku se zřítila část starého domu (17. 5. 2019).

Několik lidí včetně malého dítěte museli evakuovat hasiči v pátek večer v obci Zborovice na Kroměřížsku. Statiku jejich...

Pod kolonádu v Luhačovicích ukryli vzkaz do budoucnosti, je u něj slivovice

Do základů kolonády v Luhačovicích uložili časovou schránku se vzkazy do...

Do základů rekonstruované kolonády v Luhačovicích ukrylo vedení společnosti časovou schránku. Obsahuje vzkaz pro...

Najdete na iDNES.cz