Exhejtmana Mišáka na kandidátce nechceme, překvapila otrokovická ČSSD

  17:53aktualizováno  17:53
Bývalý hejtman a starosta Stanislav Mišák se měl objevit na kandidátce ČSSD v komunálních volbách v Otrokovicích. Nakonec tam ale není, což cítí jako podraz.

Stanislav Mišák. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Před dvěma roky skončil v pozici hejtmana a stal se z něj „jen“ krajský zastupitel. I s ohledem na zdravotní potíže se Stanislav Mišák z aktivní politiky stáhl. Letos ho ale oslovila ČSSD v Otrokovicích s žádostí, aby se objevil na kandidátce do podzimních komunálních voleb.

Mišák souhlasil s tím, že bude v její druhé polovině. Roli hrál i fakt, že se jeho zdravotní stav zlepšil. Jméno politika, který je ve městě stále velmi populární, ale na kandidátní listině nakonec schází.

„Někteří měli obavu z toho, jak by to s nimi dopadlo, kdybych je přeskočil. Asi měli své plány, ambice. Já jsem ale říkal, že bych maximálně přijal post v zastupitelstvu, protože už nemám na funkci v radě,“ řekl Mišák.

Kandidovat chtěl i proto, aby pomohl ČSSD, která právě neprožívá dobré časy. „Nejsem ten, který by utíkal, když se nedaří. Přání jsem vyslyšel, nakonec se mi to ale vrátilo podrazem. Kdyby jim šlo o partaj, tak by to neudělali,“ zlobí se Mišák. „Oni si ale neuvědomili, že kvůli tomuto podrazu je sice nepřeskočím, ale taky se nemusejí na radnici vůbec dostat. Nedomysleli to,“ shrnul.

Mišáka podle jeho slov nejprve oslovil lídr kandidátky Zdeněk Novák a potom s ním jednal i šéf otrokovické ČSSD Jaromír Hanák. Společně se měli dohodnout na tom, že bývalý hejtman bude na kandidátce kolem 15. místa.

Zájem o něj měli i Nezávislí

„Před konečným odsouhlasením návrhu kandidátní listiny byly prováděny změny, které byly se členy, jichž se týkaly, řádně projednány. Nejinak tomu mělo být i v případě Stanislava Mišáka,“ sdělil MF DNES e-mailem Hanák. „Z důvodu jeho nedostupnosti však nemohla být tato změna projednána ještě před termínem konečného potvrzení kandidátní listiny. Následně již ze strany Stanislava Mišáka nebyl zájem danou věc řešit,“ uvedl.

Na doplňující dotazy Hanák už nereagoval. Novák se během několika dní nevyjádřil vůbec, přestože po úvodním telefonátu svoji reakci přislíbil. „Teď alespoň neponesu zodpovědnost za to, že se na město díky mé podpoře dostanou nesprávní lidé. Protože když byli schopni tady toho, tak to určitě správní lidé nejsou,“ neskrývá rozladění Mišák, který si získal popularitu zejména po povodních v roce 1996, když jako starosta vodou poničené Otrokovice opět postavil na nohy.

Od té doby ho lidé ve městě pravidelně volí. Když v roce 2014 kandidoval z posledního místa kandidátky otrokovické sociální demokracie, získal pátý nejvyšší počet preferenčních hlasů. A o čtyři roky dříve přeskočil z šestého místa i lídra.

O Mišáka měli ještě před ČSSD zájem i Nezávislí, které v městské radě zastupuje Jiří Ondráš. Nepochodili však, mimo jiné i kvůli tomu, že Mišák chtěl zůstat věrný své straně.

„Řekl, že pokud by se jeho zdravotní stav zlepšil a vstoupil by aktivně do komunálních voleb, šel by do toho s ČSSD,“ vysvětlil Ondráš. „Nepochybuju o tom, že by kandidátce přinesl hlasy, protože udělal pro Otrokovice spoustu práce, lidé ho ctí,“ doplnil.

Starosta Budek: Nepochopili, o čem jsou komunální volby

Situace kolem Mišáka ukazuje na nejednotnost otrokovické ČSSD. Kvůli neshodám z ní před pár měsíci vystoupil i současný starosta Jaroslav Budek, který podle svých slov necítil od vedení tamní buňky strany podporu v pozici starosty. Část zastupitelů za sociální demokracii navíc nehlasovala svorně s koalicí.

„Současné vedení ČSSD nepřipouští debatu o tom, jaké dělá kroky,“ podotkl Budek, který bude na podzim kandidovat za ANO. Vyškrtnutí Mišáka z kandidátky považuje ze strany vedení za „nepochopitelný a nesmyslný krok a za neschopnost pochopit, o čem komunální volby jsou“.

„Ztratili tak značnou porci hlasů, protože pan Mišák je čestný člověk a vykonal pro město hodně práce. Nechápu, že ho nejdříve osloví a pak ho z kandidátky vyhodí,“ poznamenal Budek.

Krajský předseda ČSSD Lubomír Vaculín také nepochybuje o tom, že by bývalý hejtman a starosta Otrokovic straně přinesl hlasy. „Jeho zásluhy jsou nezpochybnitelné, ať už jde o povodně a další věci. Nevím ale přesně, co se v otrokovické ČSSD odehrálo,“ sdělil Vaculín.

Autor:

Nejčtenější

Místostarostu ze Zlínska zbili při odklízení sněhu, policie hledá útočníka

Zlínsko - zmlácený místostarosta

S pohmožděninami ve tváři a naraženými žebry skončil v nemocnici místostarosta Podkopné Lhoty na Zlínsku. Napadl jej...

Hala pro Ledové království se po otevření zřítila, návštěvníky stihli zastavit

V Rožnově pod Radhoštěm se zřítila dřevěná hala s výstavou Ledové království...

V Rožnově pod Radhoštěm se v sobotu zřítila speciální dřevěná hala s výstavou Ledové království. Nikdo z návštěvníků...

Bílkovo těžké loučení: Díky za Zlín, takovou přízeň jsem dlouho nezažil

Zlínský trenér Michal Bílek dává svým svěřencům pokyny během duelu s Plzní

S národním mužstvem nepostoupil na mistrovství světa 2014, pak se mu nedařilo v Tbilisi ani Jihlavě. Až ve Zlíně...

Bílek jde k reprezentaci Kazachstánu, ve Zlíně ho nahrazuje Pivarník

Michal Bílek sleduje přípravný zápas Zlína s čínským týmem Kanton Evergrande.

Fotbalový trenér Michal Bílek krátce před startem jarní části první ligy opouští zlínské fotbalisty a míří k...

VIDEO: Valašsko na dlani. Stezka na Pustevnách láká na prosklenou vyhlídku

Stezka Valaška na Pustevnách v Beskydech.

V Beskydech, pod vrcholem Tanečnice na Pustevnách, se tento týden otevře nadzemní panoramatická Stezka Valaška. Je...

Další z rubriky

Po vlakové revoluci nám přejezd ucpe křižovatku, bojí se v Uherském Brodě

Frekventovaný přejezd přes železniční trať a vlečku v Uherském Brodě.

Lidé v Uherském Brodě se obávají, že kvůli plánovanému nárůstu počtu vlakových spojů ve Zlínském kraji ucpou auta...

Havla si lidé rádi idealizují, říká Knížák k ohlasu na svou plastiku

Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně ukazuje velkou retrospektivu prací...

Zlín byl vždycky funkcionalistické město, které ale dříve více drželo pohromadě, říká Milan Knížák. Ačkoli patří k...

Jezte méně masa, vyzývá lidi organizátorka vegetariánské zabijačky

Vegetariánská zabíjačka jako opravdová nevypadá

Tatarák z pohanky, prejt z fazolek adzuki, škvarková pomazánka bez škvarků i falešná zabijačková polévka se v sobotu...

Najdete na iDNES.cz