Dotace brzy skončí. Dočkají se ještě unikátní muzea nebo Jízda králů

  14:20aktualizováno  14:20
O 1,3 miliardy korun z Evropské unie právě bojují města, firmy i neziskové organizace ve Zlínském a Olomouckém kraji. Peníze půjdou na veřejná prostranství, zdravotnictví i turistická lákadla. Jde o jednu z posledních šancí, jak v tomto období dotace získat.

Budoucí podoba budovy číslo 91 v baťovském areálu ve Zlíně, kde vedle muzea veteránů vznikne i knihovna a restaurace. | foto: Vizualizace: Tomáš Rusín a Ivan Wahly

Za tak velkou sumu evropských peněz se může Zlínský kraj viditelně proměnit. Na stovky milionů korun navíc mohou dosáhnout menší obce i větší města včetně neziskovek či soukromých firem. Ve hře je řada zajímavých projektů, které mohou potěšit turisty, ale i místní.

Zřejmě nejatraktivnější plány existují v oblasti cestovního ruchu. A tentokrát, alespoň to tak zatím vypadá, nepůjde o podporu golfových hřišť nebo saun v hotelech.

41. výzva ROP Střední Morava

Rozděluje se 900 milionů v oblasti střední Morava (Olomoucký a Zlínský kraj). Peníze získají města (nad 5 tisíc obyvatel) na úpravu veřejných prostranství, zdravotnictví, vzdělání, rozvoj krizové infrastruktury i cestovního ruchu

Projekty ze všech oblastí 41. výzvy musejí být na Úřad Regionální rady předloženy do 30. dubna 2013.

Zatím ROP Střední Morava za téměř sedm let podpořil 920 projektů celkovou dotací 16,3 miliardy korun.

Peníze mohou jít na vznik Muzea archeologie a vinařství v Polešovicích, na Muzeum historických automobilů Aloise Samohýla ve Zlíně anebo na Areál Jízdy králů v Kunovicích.

"Snažím se vytvořit něco neobvyklého, co by mohlo mít přesah a přilákat do Zlína i zahraniční turisty. Jde o muzeum veteránů, jež chci vybudovat v opravené 91. budově bývalého baťovského areálu," prozradil Samohýl. "Uvažuji, že o dotaci zažádám," potvrdil.

Známý zlínský podnikatel vlastní mimořádnou sbírku veteránů, která čítá 240 aut a 100 motorek.

Může se pochlubit téměř celou vývojovou řadou vozů Laurin & Klement i starými vládními automobily, včetně nacistických, v nichž jezdil říšský protektor Reinhard Heydrich či jeho souputník K. H. Frank.

Na projekt za desítky milionů může Evropská unie přispět asi dvěma třetinami. A Úřad Regionální rady operačního programu už Samohýlovy plány předběžně posvětil.

"Mezi vhodné záměry se ve Zlínském kraji dostalo šest akcí, celkem za 120 milionů korun. A tato je mezi nimi," přiblížila mluvčí operačního programu Renata Škrobálková.

Muzeum archeologie i vinařství

O poznání skromnější plány, jež vyjdou na zhruba tři miliony, mají v Polešovicích. Rádi by tam opravili starší dům a vytvořili v něm Muzeum archeologie a vinařství.

"V okolí je řada nalezišť keltských dobových sídel. Máme spoustu vykopávek z té doby: šperky, nástroje, keramiku. Zatím jsou uloženy v muzeích v Uherském Hradišti a v Brně," vysvětlil starosta Polešovic Michal Zapletal.

První jízda králů od loňského listopadového zápisu na seznam světového
Ilustrační snímek

Evropské dotace půjdou také na úpravu areálu pro Jízdu králů v Kunovicích nebo na muzeum archeologie a vinařství v Polešovicích.

Obec je známá také svými výbornými vinaři a zdejší obyvatelé vlastní hodně historických předmětů, které sloužily k výrobě vína. I ty budou v muzeu k vidění.

V Kunovicích zase chtějí zmodernizovat letní areál s důrazem na Jízdu králů, jež se stala kulturním dědictvím UNESCO a jejíž doprovodné akce se tam konají.

"Upravíme pódium, chodníky i zeleň a přidáme venkovní expozici, která bude upozorňovat na historický fenomén Jízdy králů," popsala starostka Kunovic Ivana Majíčková investiční akci za 16 milionů korun. Město žádá Brusel o 13 milionů.

Obce chtějí přímé dotace i nadále

Žádosti o dotace na podporu cestovního ruchu mohou obce, města i neziskové organizace podávat do konce dubna.

Součástí výzvy jsou i další oblasti: zdravotnictví, vzdělání, rozvoj krizové infrastruktury i úpravy veřejných prostranství. Celkem je pro Zlínský i Olomoucký kraj připraveno 900 milionů korun.

Dalších skoro 370 milionů je vyčleněno pro obce s počtem obyvatel od 200 do 5 tisíc. Tato výzva už byla uzavřena a na úřad regionální rady přišly projekty za téměř 700 milionů. Ve Zlínském kraji se o dotaci "popere" Spytihněv, Kašava či Bojkovice. Žadatel může získat maximálně 10 milionů korun.

Pro veřejný sektor je to jedna z posledních možností, jak získat touto cestou evropské peníze, protože regionální operační programy po sedmi letech letos skončí.

"V současnosti není jasné, zda a případně jak bude dotační systém pokračovat v dalších letech," podotkla Škrobálková.

Je však velmi pravděpodobné, že o evropských dotacích bude rozhodovat stát. Zástupci obcí však sepsali Druhou zlínskou výzvu, v níž žádají, aby minimálně 65 procent financí určených pro rozvoj venkova mohly čerpat nárokovým systémem přímo. Současný systém podle nich dává prostor korupci.

Autor:

Nejčtenější

Místostarostu ze Zlínska zbili při odklízení sněhu, policie hledá útočníka

Zlínsko - zmlácený místostarosta

S pohmožděninami ve tváři a naraženými žebry skončil v nemocnici místostarosta Podkopné Lhoty na Zlínsku. Napadl jej...

Hala pro Ledové království se po otevření zřítila, návštěvníky stihli zastavit

V Rožnově pod Radhoštěm se zřítila dřevěná hala s výstavou Ledové království...

V Rožnově pod Radhoštěm se v sobotu zřítila speciální dřevěná hala s výstavou Ledové království. Nikdo z návštěvníků...

Bílkovo těžké loučení: Díky za Zlín, takovou přízeň jsem dlouho nezažil

Zlínský trenér Michal Bílek dává svým svěřencům pokyny během duelu s Plzní

S národním mužstvem nepostoupil na mistrovství světa 2014, pak se mu nedařilo v Tbilisi ani Jihlavě. Až ve Zlíně...

Bílek jde k reprezentaci Kazachstánu, ve Zlíně ho nahrazuje Pivarník

Michal Bílek sleduje přípravný zápas Zlína s čínským týmem Kanton Evergrande.

Fotbalový trenér Michal Bílek krátce před startem jarní části první ligy opouští zlínské fotbalisty a míří k...

VIDEO: Valašsko na dlani. Stezka na Pustevnách láká na prosklenou vyhlídku

Stezka Valaška na Pustevnách v Beskydech.

V Beskydech, pod vrcholem Tanečnice na Pustevnách, se tento týden otevře nadzemní panoramatická Stezka Valaška. Je...

Další z rubriky

Chtěli získat jeho dům. Na podvod upozornil majitele až dopis z katastru

Ilustrační snímek

Bojovat o svůj vlastní dům musel muž ze Zlína. Stal se totiž terčem útoku podvodníků, kteří zfalšovali jeho občanku a...

VIDEO: Celorepublikový projekt vede předškoláky k technickému uvažování

První lekce Malé technické univerzity pro děti ze školky a školy v...

Přivést děti k technickému uvažování je hlavním cílem Malé technické univerzity. Série hravých setkání vedených...

Sníh a déšť pomáhají Zlínskému kraji proti suchu, vody konečně přibylo

Přívaly sněhu na Pustevnách v Beskydech.

Deštivé počasí i sněžení, které přišlo v posledních týdnech, pomáhá zvyšovat hladiny podzemních vod a plní koryta řek i...

ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?
ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?

Jmenuju se Iva a v listopadu jsem nastoupila do redakce eMimina. Rozhodla jsem se vystoupit z anonymity a podělit se s vámi o svůj příběh, tentokrát na téma manželství. Můj deníček není nijak výjimečný, není ani pesimistický, ani vyloženě optimistický. Možná se v některých slovech taky najdete. :)

Najdete na iDNES.cz