Pátek 26. února 2021, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 26. února 2021 Dorota

Muniční sklad ohlídá dalších 350 vojáků, Sobotka vyslechl naštvané místní

  7:25aktualizováno  19:18
Vláda navýší o 350 počet vojáků, kteří posílí ostrahu muničního areálu ve Vrběticích. Po jednání Bezpečnostní rady státu to řekl premiér Sobotka. Obyvatelé Vlachovic a Vrbětic, kteří byli ráno evakuováni, se mohou vrátit domů. Lidé z ostatních vesnic tak budou moci učinit až v neděli. Pyrotechnici odpoledne odstranili granát uvázlý po explozi ve střeše sousedního skladu.

„Pyrotechnici zjistili, že ze střešního prostoru se pod izolací nachází dělostřelecký granát, který může vážit až 40 kilogramů. Byl zavěšen na kovových výztuhách, takže neprorazil dolů, kde se nacházely další granáty a podobná munice. V případě, že by ten granát prorazil, mohl by způsobit další explozi,“ vysvětlil důvod evakuace policejní prezident Tomáš Tuhý.

Pyrotechnikům se podařilo úspěšně odstranit nevybuchlý dělostřelecký granát ze...

Granát vězel zapíchnutý ve střeše muničního skladu

„Granát se podařilo pyrotechnikům odstranit ze střechy objektu číslo 11 a uložili ho na bezpečném místě,“ řekla iDNES.cz mluvčí policie Monika Kozumplíková. Granát tak je stále uložen v areálu, kde jej nejspíš také zlikvidují. Podle Kozumplíkové to ale nebude v sobotu.

Premiér Bohuslav Sobotka na brífinku po zasedání Bezpečnostní rady státu ve Slavičíně krátce po páté hodině večer prohlásil, že vláda navýší počet vojáků střežících areál, který doposud zajišťovala především policie.

„Vláda neopouští strategii budoucího odvozu munice z areálu. Přirozeně v důsledku událostí ten odvoz byl pozastaven a bude obnoven, jakmile k tomu budou podmínky,“ slíbil premiér.

„Vojáci tady budou působit v síle 450 mužů. Poskytneme i mobilní velitelství po dohodě policie a armády ČR,“ doplnil ministr obrany Martin Stropnický. Šéf obrany zároveň vyjádřil nespokojenost s tím, jak komunikoval Vojenský technický ústav Slavičín, který pronajímá sklady i terén. „Z toho důvodu jsem doporučil řediteli, aby rezignoval na svou funkci. Stane se tak příští týden,“ dodal Stropnický.

Ministr vnitra Milan Chovanec oznámil, že v 17:30 skončí evakuace obcí Vrbětice a Vlachovice. „U zbývajících obcí musíme počkat do zítřka. Pyrotechnici ohledají v areálu ještě jeden objekt. Pak bude rozhodnuto,“ prohlásil. 

Celkem bylo z okolí skladu v pátek a v sobotu ráno evakuováno 1800 lidí, domů se jich stále nemůže vrátit zhruba 400.

Policejní prezident ocenil práci pyrotechniků:

Za nespokojenci se odvážil jen Sobotka a Chovanec

Zhruba padesátka nespokojených obyvatel obcí z okolí muničních skladů přijela do Slavičína za politiky. Dál než před závoru u Vojenského technického ústavu se ale krátce před pátou hodinou nedostali. Jedinými, kdo se mezi protestující nakonec odvážili, byl premiér Sobotka a ministr vnitra Chovanec.

„Máme strašný strach, vzali jste nám elementární pocit bezpečí,“ rozčilovala se mladá žena, která s několika otázkami oslovila premiéra. „Neskákejte mi ale do řeči,“ upozornila ho.

Stěžovala si na to, že situace kolem muničních skladů v sousedních Vlachovicích způsobí, že v okolí nebude chtít nikdo bydlet, že odtud budou lidé spíše utíkat a razantně ubude i pracovních příležitostí. „Jak nám pomůžete, kolik peněz sem pošlete, kdy odstoupíte, protože svou práci neděláte dobře,“ pokračovali protestující v otázkách.

Fotogalerie

Někteří premiéra vyzvali, aby zveřejnil smlouvy, které Vojenský technický ústav jako státní podnik a současně majitel muničních skladů, uzavřel se soukromými firmami. Přestože soukromé firmy včetně vojenského ústavu starosta Vlachovic Zdeněk Hověžák vyzval, aby na jednání vlády přišli také a řekli, jakou munici skladují, nestalo se tak. „Zklamalo mě to. Pořád je situace špatná a její konec je v nedohlednu,“ zhodnotil Hověžák.

Sobotka už po několikáté zopakoval, že stát se v tomto případě vyrovnává s rokem 2011, kdy podle něj do skladu někdo navezl munici a sklady pronajal soukromým firmám. „Policie to vyšetřuje, areál bude aktuálně hlídat až 450 vojáků, až se to vyšetří, dostanete informace,“ ujistil ministr Chovanec.

Na řadu připomínek ale zástupci vlády odpověď neměli. Například proč stát vydal tolik koncesí soukromým firmám, které díky nim mohou nakládat s nebezpečným vojenským materiálem, co bude s areálem dál. „Ptal jsem se, co se stane, když bouchne další sklad, ale na to mi neodpověděli,“ vysvětlil František Fojtík ze Slavičína.

Za vládou přijeli i obyvatelé Vlachovic, kteří se mohli odpoledne vrátit domů. „Nikam nepojedu, představa, že se budu zítra zase stěhovat, je pro mě absolutně nepřípustná,“ prohlásila rezolutně Denisa Machů z Vlachovic. „Hejtman by měl vyhlásit stav nebezpečí. když je povodeň, tak to problém není, ale tady ano. Nevím proč,“ připojil se manžel Josef.

Sobotka i Chovanec poté odjeli do luhačovického hotelu Hubert, kde jsou ubytováni evakuovaní. Schůzka s nimi trvala téměř hodinu, i oni chtěli zaručit, že situace se už nesmí opakovat. Premiér jim podle zpravodaje iDNES.cz přislíbil zlepšení ostrahy a oplocení areálu.

Dva hotely a evakuační balíčky

Evakuace čtyř obcí na Zlínsku v okolí areálu s několika muničním sklady začala v pátek večer v obcích Haluzice a Lipová. V sobotu po šesté ráno pokračovala v obcích Vrbětice a Vlachovice.

„V tuto chvíli už jsou obyvatelé pryč a uzavřené obce hlídá policie,“ řekl iDNES.cz před devátou ráno mluvčí hasičů Zlínského kraje Libor Netopil. Podle něj nikdo evakuaci neodmítl a lidé při ní spolupracovali.

Evakuovaným pomáhá slivovice i masáže zdarma. Přesto jsou plní vzteku

Protože evakuaci lidé zažívají opakovaně a nemají jistotu, kdy a na jak dlouho se opět vrátí domů, na místě byli členové posttraumatických záchranných týmů a psycholožka. Hasiči nabízeli také pomoc při poklízení domácího zvířectva, které zůstalo v opuštěných domech.

Šest evakuačních autobusů sváželo obyvatele do dvou luhačovických hotelů - Huberta a Harmonie. „Kapacity jsou dostatečné, jde o stovky lůžek. Počet evakuovaných upřesníme později, až se lidé ubytují,“ dodal ráno Netopil. Podle ČT muselo domovy opustit více než dva tisíce lidí. Někteří využili vlastních aut a do hotelů dorazí později nebo zůstanou u příbuzných.

Pokud by dva hotely nestačily, hasiči už měli předjednané další kapacity v luhačovickém rekreačním zařízení Ministerstva financí a dalších hotelích. Ty zajišťují ubytovaným jídlo, na místě byly k dispozici i evakuační balíčky s hygienickými pomůckami i oblečením.

Hasičům ze Zlínského kraje pomáhaly s autobusy jednotky z krajů Olomouckého, Moravskoslezského a Jihomoravského. „Ve 4:15 hodin vyjel z požární stanice v Olomouci hasičský autobus s řidičem, který bude převážet evakuované osoby. Místem určení autobusu je obec Vlachovice - Vrbětice,“ potvrdila mluvčí hasičů Olomouckého kraje Vladimíra Hacsiková. Kvůli evakuaci je uzavřena a zatarasena silnice ze Slavičína do Vlachovic.

Část obyvatel v domovech pobyla jen několik hodin. V pátek se vrátili domů lidé z obcí Haluzice a Lipová. Ti museli pryč kvůli středeční explozi už druhého muničního skladu (více čtěte zde).

Petice za zrušení skladů na jarmarku

V nedalekých Valašských Kloboukách se při příležitosti tamního Mikulášského jarmarku konaly protesty za úplné zrušení vrbětického muničního skladu. Lidé na náměstí podepisovali petici, podle zpravodaje iDNES.cz se před ní dokonce stála fronta (reportáž z protestů čtěte zde).

Tradiční Mikulášský jarmek ve Valašských Kloboukách letos doprovází protest...
Tradiční Mikulášský jarmek ve Valašských Kloboukách letos doprovází protest...
Tradiční Mikulášský jarmek ve Valašských Kloboukách letos doprovází protest...

Na tamním kostele či základní umělecké škole visí prostěradla s improvizovanými transparenty. Jsou na nich hesla jako ČR smetiště Evropy, Muniční sklad Vrbětice ostuda ČR, Komu jdou peníze ze smrti?, Chceme chránit své rodiny, Nechceme zbraně za domem, Pozor výbušná atmosféra, Zamést pod koberec to nepůjde, vyletěl do povětří.

Organizátoři protestů lidem na jarmarku také rozdávali letáky a červenobílé pásky, které si pak lidé připevňovali na klopu.

Lidé z okolí Vrbětic byli evakuováni i ve středu:

3. prosince 2014

Autoři: , ,

Jarní prázdniny

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů.

  • Nejčtenější

Zlín - Sparta 0:3, poprvé pod Vrbou s nulou, góly dávali Karabec, Hancko a Kozák

Sparťanští fotbalisté pod novým trenérem Pavlem Vrbou poprvé neinkasovali a po dvou vydřených výhrách tentokrát...

PONEDĚLNÍK: Slovácko dozrává pro Evropu. V lize má top útočníka

Křídelník Jan Navrátil na měkkém terénu podklouzl, nešikovně zasáhl stojnou nohu soupeře a dostal smůlovatou červenou...

Jablonec - Slovácko 0:3, hosté dál válí, mají osmou výhru v devátém zápase

Poosmé z posledních devíti zápasů vyhráli a upevnili si třetí místo v tabulce. Fotbalisté Slovácka v dohrávce 18....

Páník chválil Spartu. Tři výhry znamenají, že jsme v pohodě, ale jinak nic, řekl Vrba

Tři zápasy, tři vítězství. Fotbalisté Sparty jsou od nástupu Pavla Vrby stoprocentní. Ve Zlíně, kde odkoučoval 250....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chov prasat je průšvih, naříkají zemědělci. Čína už vepřové neodebírá

Zemědělci ze Zlínského kraje mají problém s odbytem vepřového masa. Mohou za to uzavřené restaurace či školní jídelny,...

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

  • Další z rubriky

Na stavbě přečerpávací stanice se do Olšavy převrátil domíchávač s betonem

Do řeky Olšavy v Uherském Brodě sjel krátce před druhou hodinou odpolední domíchávač s čerstvou várkou betonu. V místě,...

Omezení dopadají i na lidi a města v kraji, není zábava ani peníze

Za normálních okolností by si teď sportovci pronajímali školní tělocvičny, ve společenských sálech by končila plesová...

Františkánský klášter koupí město, bude ho splácet příštích deset let

Kulturní památka v centru Uherského Hradiště bude ve vlastnictví města. Rozhodli o tom zastupitelé na posledním...

Velehrad si pořídil kemp a bude jej zvelebovat, nejistých časů se neobává

Velehrad získal kempingový areál s chatkami uprostřed malebné chřibské přírody. Obec jej odkoupila za necelé tři...

Gabriela Koukalová: Exmanžel mě podváděl a myslím, že utrácel mé peníze

Bývalá světová šampionka v biatlonu, dnes moderátorka televizního pořadu Showtime, Gabriela Koukalová přiznává v...

Bondgirl Rosamund Pike žije v Česku. Překvapili ji opilí rafťáci v Krumlově

Britská herečka Rosamund Pike (42), známá například z bondovky Dnes neumírej, se kvůli natáčení s celou rodinou...

VIDEO: 5 triků, jak v obchodě otevřete mikrotenový sáček. Rychle a bez nervů

Suché ruce a mikrotenové sáčky - často náš největší nepřítel v obchodech. Někdy je to v oddělení pečiva či ovoce a...

Zemřel český DJ Thomas Coastline. Bylo mu 35 let

Zemřel známý český DJ Thomas Coastline, vlastním jménem Tomáš Malina. V minulosti prodělal rakovinu tlustého střeva. O...

Chci kratší pracovní týden a pět týdnů dovolené, říká Maláčová

Válka o kurzarbeit dospěla do fáze podepisování podmínek mírové dohody. Alespoň to tak působí z úst ministryně práce a...