Pondělí 6. února 2023, svátek má Vanda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 6. února 2023 Vanda

Muniční sklad ohlídá dalších 350 vojáků, Sobotka vyslechl naštvané místní

  7:25aktualizováno  19:18
Vláda navýší o 350 počet vojáků, kteří posílí ostrahu muničního areálu ve Vrběticích. Po jednání Bezpečnostní rady státu to řekl premiér Sobotka. Obyvatelé Vlachovic a Vrbětic, kteří byli ráno evakuováni, se mohou vrátit domů. Lidé z ostatních vesnic tak budou moci učinit až v neděli. Pyrotechnici odpoledne odstranili granát uvázlý po explozi ve střeše sousedního skladu.

„Pyrotechnici zjistili, že ze střešního prostoru se pod izolací nachází dělostřelecký granát, který může vážit až 40 kilogramů. Byl zavěšen na kovových výztuhách, takže neprorazil dolů, kde se nacházely další granáty a podobná munice. V případě, že by ten granát prorazil, mohl by způsobit další explozi,“ vysvětlil důvod evakuace policejní prezident Tomáš Tuhý.

Granát vězel zapíchnutý ve střeše muničního skladu

„Granát se podařilo pyrotechnikům odstranit ze střechy objektu číslo 11 a uložili ho na bezpečném místě,“ řekla iDNES.cz mluvčí policie Monika Kozumplíková. Granát tak je stále uložen v areálu, kde jej nejspíš také zlikvidují. Podle Kozumplíkové to ale nebude v sobotu.

Premiér Bohuslav Sobotka na brífinku po zasedání Bezpečnostní rady státu ve Slavičíně krátce po páté hodině večer prohlásil, že vláda navýší počet vojáků střežících areál, který doposud zajišťovala především policie.

„Vláda neopouští strategii budoucího odvozu munice z areálu. Přirozeně v důsledku událostí ten odvoz byl pozastaven a bude obnoven, jakmile k tomu budou podmínky,“ slíbil premiér.

„Vojáci tady budou působit v síle 450 mužů. Poskytneme i mobilní velitelství po dohodě policie a armády ČR,“ doplnil ministr obrany Martin Stropnický. Šéf obrany zároveň vyjádřil nespokojenost s tím, jak komunikoval Vojenský technický ústav Slavičín, který pronajímá sklady i terén. „Z toho důvodu jsem doporučil řediteli, aby rezignoval na svou funkci. Stane se tak příští týden,“ dodal Stropnický.

Ministr vnitra Milan Chovanec oznámil, že v 17:30 skončí evakuace obcí Vrbětice a Vlachovice. „U zbývajících obcí musíme počkat do zítřka. Pyrotechnici ohledají v areálu ještě jeden objekt. Pak bude rozhodnuto,“ prohlásil. 

Celkem bylo z okolí skladu v pátek a v sobotu ráno evakuováno 1800 lidí, domů se jich stále nemůže vrátit zhruba 400.

Policejní prezident ocenil práci pyrotechniků:

Za nespokojenci se odvážil jen Sobotka a Chovanec

Zhruba padesátka nespokojených obyvatel obcí z okolí muničních skladů přijela do Slavičína za politiky. Dál než před závoru u Vojenského technického ústavu se ale krátce před pátou hodinou nedostali. Jedinými, kdo se mezi protestující nakonec odvážili, byl premiér Sobotka a ministr vnitra Chovanec.

„Máme strašný strach, vzali jste nám elementární pocit bezpečí,“ rozčilovala se mladá žena, která s několika otázkami oslovila premiéra. „Neskákejte mi ale do řeči,“ upozornila ho.

Stěžovala si na to, že situace kolem muničních skladů v sousedních Vlachovicích způsobí, že v okolí nebude chtít nikdo bydlet, že odtud budou lidé spíše utíkat a razantně ubude i pracovních příležitostí. „Jak nám pomůžete, kolik peněz sem pošlete, kdy odstoupíte, protože svou práci neděláte dobře,“ pokračovali protestující v otázkách.

Někteří premiéra vyzvali, aby zveřejnil smlouvy, které Vojenský technický ústav jako státní podnik a současně majitel muničních skladů, uzavřel se soukromými firmami. Přestože soukromé firmy včetně vojenského ústavu starosta Vlachovic Zdeněk Hověžák vyzval, aby na jednání vlády přišli také a řekli, jakou munici skladují, nestalo se tak. „Zklamalo mě to. Pořád je situace špatná a její konec je v nedohlednu,“ zhodnotil Hověžák.

Sobotka už po několikáté zopakoval, že stát se v tomto případě vyrovnává s rokem 2011, kdy podle něj do skladu někdo navezl munici a sklady pronajal soukromým firmám. „Policie to vyšetřuje, areál bude aktuálně hlídat až 450 vojáků, až se to vyšetří, dostanete informace,“ ujistil ministr Chovanec.

Na řadu připomínek ale zástupci vlády odpověď neměli. Například proč stát vydal tolik koncesí soukromým firmám, které díky nim mohou nakládat s nebezpečným vojenským materiálem, co bude s areálem dál. „Ptal jsem se, co se stane, když bouchne další sklad, ale na to mi neodpověděli,“ vysvětlil František Fojtík ze Slavičína.

Za vládou přijeli i obyvatelé Vlachovic, kteří se mohli odpoledne vrátit domů. „Nikam nepojedu, představa, že se budu zítra zase stěhovat, je pro mě absolutně nepřípustná,“ prohlásila rezolutně Denisa Machů z Vlachovic. „Hejtman by měl vyhlásit stav nebezpečí. když je povodeň, tak to problém není, ale tady ano. Nevím proč,“ připojil se manžel Josef.

Sobotka i Chovanec poté odjeli do luhačovického hotelu Hubert, kde jsou ubytováni evakuovaní. Schůzka s nimi trvala téměř hodinu, i oni chtěli zaručit, že situace se už nesmí opakovat. Premiér jim podle zpravodaje iDNES.cz přislíbil zlepšení ostrahy a oplocení areálu.

Dva hotely a evakuační balíčky

Evakuace čtyř obcí na Zlínsku v okolí areálu s několika muničním sklady začala v pátek večer v obcích Haluzice a Lipová. V sobotu po šesté ráno pokračovala v obcích Vrbětice a Vlachovice.

„V tuto chvíli už jsou obyvatelé pryč a uzavřené obce hlídá policie,“ řekl iDNES.cz před devátou ráno mluvčí hasičů Zlínského kraje Libor Netopil. Podle něj nikdo evakuaci neodmítl a lidé při ní spolupracovali.

Evakuovaným pomáhá slivovice i masáže zdarma. Přesto jsou plní vzteku

Protože evakuaci lidé zažívají opakovaně a nemají jistotu, kdy a na jak dlouho se opět vrátí domů, na místě byli členové posttraumatických záchranných týmů a psycholožka. Hasiči nabízeli také pomoc při poklízení domácího zvířectva, které zůstalo v opuštěných domech.

Šest evakuačních autobusů sváželo obyvatele do dvou luhačovických hotelů - Huberta a Harmonie. „Kapacity jsou dostatečné, jde o stovky lůžek. Počet evakuovaných upřesníme později, až se lidé ubytují,“ dodal ráno Netopil. Podle ČT muselo domovy opustit více než dva tisíce lidí. Někteří využili vlastních aut a do hotelů dorazí později nebo zůstanou u příbuzných.

Pokud by dva hotely nestačily, hasiči už měli předjednané další kapacity v luhačovickém rekreačním zařízení Ministerstva financí a dalších hotelích. Ty zajišťují ubytovaným jídlo, na místě byly k dispozici i evakuační balíčky s hygienickými pomůckami i oblečením.

Hasičům ze Zlínského kraje pomáhaly s autobusy jednotky z krajů Olomouckého, Moravskoslezského a Jihomoravského. „Ve 4:15 hodin vyjel z požární stanice v Olomouci hasičský autobus s řidičem, který bude převážet evakuované osoby. Místem určení autobusu je obec Vlachovice - Vrbětice,“ potvrdila mluvčí hasičů Olomouckého kraje Vladimíra Hacsiková. Kvůli evakuaci je uzavřena a zatarasena silnice ze Slavičína do Vlachovic.

Část obyvatel v domovech pobyla jen několik hodin. V pátek se vrátili domů lidé z obcí Haluzice a Lipová. Ti museli pryč kvůli středeční explozi už druhého muničního skladu (více čtěte zde).

Petice za zrušení skladů na jarmarku

V nedalekých Valašských Kloboukách se při příležitosti tamního Mikulášského jarmarku konaly protesty za úplné zrušení vrbětického muničního skladu. Lidé na náměstí podepisovali petici, podle zpravodaje iDNES.cz se před ní dokonce stála fronta (reportáž z protestů čtěte zde).

Tradiční Mikulášský jarmek ve Valašských Kloboukách letos doprovází protest...
Tradiční Mikulášský jarmek ve Valašských Kloboukách letos doprovází protest...
Tradiční Mikulášský jarmek ve Valašských Kloboukách letos doprovází protest...

Na tamním kostele či základní umělecké škole visí prostěradla s improvizovanými transparenty. Jsou na nich hesla jako ČR smetiště Evropy, Muniční sklad Vrbětice ostuda ČR, Komu jdou peníze ze smrti?, Chceme chránit své rodiny, Nechceme zbraně za domem, Pozor výbušná atmosféra, Zamést pod koberec to nepůjde, vyletěl do povětří.

Organizátoři protestů lidem na jarmarku také rozdávali letáky a červenobílé pásky, které si pak lidé připevňovali na klopu.

Lidé z okolí Vrbětic byli evakuováni i ve středu:

3. prosince 2014

Autoři: , ,

Druhé kolo  vyhrál a novým prezidentem České republiky se stane Petr Pavel, porazil Andreje Babiše

Nově zvolený prezident složí slib do rukou předsedy Senátu na Hradě 9. března

  • Nejčtenější

Výrobce pneumatik se stoletou tradicí ve Zlíně omezí výrobu, bude propouštět

Po necelých sto letech prakticky končí ve zlínském baťovském areálu výroba pneumatik. Společnost Trelleborg Wheel...

Exmanželka lihového bosse Březiny půjde do vězení za ovlivňování svědků

Za ovlivňování svědků v kauze lihové mafie potvrdil dnes olomoucký vrchní soud bývalé manželce Radka Březiny čtyři roky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zlín - Ostrava 1:1, premiéra kouče Vrby, bod vychytal skvělý Rakovan

Fotbalisté Zlína v premiéře trenéra Pavla Vrby remizovali v 17. ligovém kole s Baníkem Ostrava 1:1. Na vedoucí gól...

PONEDĚLNÍK: Srdcaři Vrba s Nitou o záchranu, technik Růsek a Mick van Bourák

První Ponedělník v roce 2023 je věnován všem těm milovníkům tuzemské kopané, kteří si jdou v mrazivých teplotách...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vzpomínky na zlatý Vsetín. Když jsem bouřil, Zdišek mě uklidňoval, říká Neliba

Premium Zasloužil se o všech šest vsetínských titulů. Hokejový tým z Lapače trénoval Zdislav Tabara, od jehož úmrtí v lednu...

Kriminalista Karel Tichý: Jestli se Radovan Krejčíř vrátí, budu první mrtvý

Premium Podle Karla Tichého už dříve Radovan Krejčíř vyslal signál, že chce zpátky do Česka. A byl za to ochotný vysvětlit...

Trable s láskou v posteli. Když chce jeden z partnerů víc než ten druhý

Premium „Ty už mě nemiluješ! Vůbec tě nevzrušuju!“ protne noční ticho výčitka ostrá jako břitva a následuje vzlykot, nad nímž...

Závislost na alkoholu? Při odvykání můžete vidět bílé myši, vysvětluje odbornice

Premium Dvě skleničky vína ještě neznamenají závislost na alkoholu. „Aby člověk mohl být označen za závislého, musí splnit...

Opilý muž na elektrokoloběžce před hlídkou kličkoval, pak se svalil do trávy

Na problémy s policií si zadělal dvaašedesátiletý muž, který se rozhodl posilně alkoholem vlézt na elektrokoloběžku....

Opilou seniorku srazilo na přechodu auto, nejspíš šla na červenou

Mladý řidič srazil ve čtvrtek večer ženu, která šla po přechodu pro chodce ve zlínské části Prštné. Seniorka byla opilá...

Čidla, kamery i sektory. Výroba granátů ve Vrběticích by měla být bezpečná

V muničních skladech ve Vrběticích na Zlínsku, kde před devíti lety došlo k silným explozím, se začnou vyrábět granáty....

Košt, básně i divadlo. Na fakultě vybírají nejlepší slivovici šachovým systémem

Hodnocení vzorků na zlínském akademickém koštu slivovice se i při letošním 25. ročníku řídilo takzvaným švýcarským...

Prosázel a propil 7 milionů korun. Prodal jsem i Českého lva, říká Vondráček

Televizní reportér, novinář a režisér David Vondráček (59) prohrál za celý svůj život v hazardu sedm milionů korun....

Žena vypadá jako holčička, lidé zaměňují jejího manžela za tatínka

Třicetiletá Carolyn Fulltzová z USA už je trojnásobnou maminkou, ale stále vypadá jako malá holka. Její o tři roky...

Každý má nějakou erotickou slabůstku či fetiš. Které patří mezi nejčastější?

Mít v sexuálních hrátkách nějakou více či méně podivnou „úchylku“, která nám dělá dobře, rozhodně není hřích. Je to...

A TOTO VÍTE? K čemu je ten tlustý válec na hlavních moderních tanků

Seriál I na tanku lze identifikovat věci, které mohou u někoho vzbudit otazníky. Například tlustší válec na hlavni kanonu....

Zemřela zpěvačka Naďa Urbánková. Proslavila se hity Závidím či Drahý můj

Ve věku 83 let zemřela v pátek zpěvačka a herečka Naďa Urbánková, držitelka pěti Zlatých slavíků, interpretka hitů...