Pátek 2. prosince 2022, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 2. prosince 2022 Blanka

Zlínský kraj nakoupil levné energie jako jediný v Česku do konce roku 2024

  8:57
Extrémní zdražení energií a plynu nebude mít zásadní vliv na rozpočet Zlínského kraje. Pro své organizace a budovy je nakoupil už loni za ceny, které se rovnají zhruba desetině současných. Kolik si připlatí domácnosti v regionu napojené na centrální teplárny, bude jasné v listopadu.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Jan Salač MAFRAMAFRA

Ostatním krajům končí výhodné smlouvy většinou letos, případně příští rok. Zlínský kraj má ceny zastropované až do konce roku 2024. Poradila mu to krajská Energetická agentura, jejímž prostřednictvím hejtmanství plyn a elektřinu nakupuje.

„Tento trh neustále sledujeme už patnáct let. Naučili jsme se předvídat, čteme zahraniční časopisy, samozřejmě sledujeme burzu a na základě všech zkušeností, co máme, jsme doporučili radě nakoupit energie ještě v době, kdy jsme sice netušili, že bude válka na Ukrajině, ale viděli jsme, že to s cenami nevypadá dobře,“ vysvětlila ředitelka agentury Miroslava Knotková.

Zatímco aktuálně se ceny pohybují mezi šesti až sedmi tisíci korunami za megawatthodinu za plyn a šestnácti až sedmnácti tisíci korunami za megawatthodinu za elektřinu, Zlínský kraj je nakoupil za zhruba 730 korun za plyn a 2 200 za elektřinu.

Otázku energií tak mají vyřešenou také všechna krajská zařízení sociálních služeb, nemocnice, školy, správy a údržby silnic nebo muzea.

„Komodity jsme nakoupili ještě v předkrizovém období. Byl to odvážný, ale jak se ukázalo, také velmi strategický krok,“ uvedl hejtman Radim Holiš. „Pro ostatní kraje a města bude mít skokový nárůst cen fatální dopad na rozpočet. To znamená, že budou nuceny utlumit veškeré investice,“ dodal.

Města počítají s úsporami

Některá města v kraji se do dalších let dívají s obavami. Třeba Zlín zaplatil loni za elektřinu necelých 16 milionů korun, letos by to podle předběžných informací mohlo být až 50. Nakoupenou ji má i na příští rok a cena je téměř dvojnásobná.

„Je zřejmé, že to zatíží provoz města vyššími náklady a může to mít v odstupu času dopad do výše investic,“ připustil už dříve náměstek zlínského primátora Pavel Brada.

O dvojnásobek oproti loňsku zvýšili v rozpočtu pro letošní i další roky náklady na energie v Uherském Hradišti.

„Energie nakupujeme na komoditní burze a jsme v těsném kontaktu s dohodcem, který nám navrhuje tu nejlepší a nejvýhodnější strategii nákupu na rok 2023. V tuto chvíli ale ještě nejsme schopní říci, kolik budou energie stát,“ doplnil mluvčí uherskohradišťské radnice Jan Pášma.

Stejně je na tom Vsetín, kde mají smlouvu na elektřinu jen do konce letoška. „Konkrétní dopady na rozpočet proto zatím neznáme, nicméně předpokládáme úsporná opatření například ve fungování městského úřadu a městských budov,“ naznačila mluvčí vsetínské radnice Jana Raszková.

Kroměříž má cenu energií zafixovanou do konce příštího roku. „Dokonce jsem ji koupil na burze ještě před konfliktem na Ukrajině, a to se slevou 25 procent oproti ceně na rok 2022. Proto je tam velká úspora,“ poukázal dosavadní místostarosta Kroměříže Vratislav Krejčíř.

Cenový šok nehrozí, říká zlínská teplárna

Kolik si v příštím roce připlatí instituce a domácnosti, které odebírají teplo z centrálních zdrojů v některých městech v kraji, bude jasné během listopadu, kdy teplárny zveřejní ceníky.

Například zlínská teplárna zásobuje teplem a teplou vodou asi 17 tisíc domácností, veřejné budovy, školy nebo nemocnici. Letos zdražila mírně a razantní zvýšení cen nechystá ani pro příští rok.

„Za společnost Teplo Zlín lze uvést, že nehrozí žádné cenové šoky. Nepředpokládá se, že by došlo k nějakému výraznému navýšení. Běžná domácnost v bytě 3+1 spotřebuje ve Zlíně asi 30 gigajoulů za rok. Čtyřčlenná domácnost tak za teplo a teplou vodu letos zaplatí cca 23 tisíc korun,“ přiblížil mluvčí zlínské radnice Tomáš Melzer.

Letos nebude zvyšovat ceny pro domácnosti a další odběratele ani Zásobování teplem Vsetín. „Bohužel dojde k navýšení cen tepla od příštího roku, vzhledem k cenovému vývoji na trhu s plynem, který je palivem našich zdrojů ve Vsetíně. Finální kalkulace budeme mít k dispozici až v listopadu, ale předpokládám, že cena tepla neporoste o více než 50 procent,“ upřesnil předseda představenstva Zásobování teplem Vsetín Michal Chmela.

Rodiny v Uherském Hradišti napojené na Centrální tepelný zdroj by měly v příštím roce zaplatit za teplo cenu vyšší oproti té současné pouze o inflaci. Hlavním palivem je tam totiž uhlí.

Autor:
  • Nejčtenější

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Zlín zažehnal trapas. Největší městské tržiště se nakonec promění celé

Zlínské tržiště Pod Kaštany se otevře v prosinci, nebo v lednu. Radnici se podařilo zažehnat nežádoucí trapas. Majitelé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Překvapení ve fotbalové lize, trenér Vrba jedná o angažmá ve Zlíně

Do předchozího angažmá ze svého přerovského bydliště jezdil na sever do Ostravy. Až za prací pojede od prosince, bude...

Hradní kancléř Mynář pyká za nekalosti ve fotbale, nesmí v něm působit dva roky

Kancléř prezidenta republiky Vratislav Mynář pyká za nekalosti ve fotbale. Etická komise fotbalové asociace ho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rozhledně v Bílých Karpatech chybí pódium, stát ho na hranicích nechce

Z vyhlídkové plošiny rozhledny Velký Lopeník, jež stojí na stejnojmenném vrchu ve výšce 911 metrů nad mořem, je...

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

Uherskohradišťskému Jarošovu pomůže obchvat, auta odkloní na dálnici D55

Zástupci Uherského Hradiště a Starého Města se s představiteli Zlínského kraje shodli na potřebě postavit obchvat,...

Na diskotéku nebo do klubu? Ve Zlíně mají mladí smůlu, akcí je jen pár

Premium Ve Zlíně skoro vůbec nefungují kluby nebo diskotéky pro mladé. Ukázala to i halloweenská party v klubu Sud ve...

Zlín zažehnal trapas. Největší městské tržiště se nakonec promění celé

Zlínské tržiště Pod Kaštany se otevře v prosinci, nebo v lednu. Radnici se podařilo zažehnat nežádoucí trapas. Majitelé...

Z vymírajícího tisu se vyráběly luky. Ochranáři ho vrátí do Beskyd

Jde o krásný strom, jehož dřevo má vynikající vlastnosti. Z evropské krajiny však téměř vymizel a dnes patří mezi...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...

Žena je pro mnohé příliš sexy, bývalí učitelé její odhalování nechápou

Říká si Ona Artist a na internetu pravidelně zveřejňuje sexy snímky. Pro mnohé už je to přehnané a především její...