Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nadšenec obnovuje karpatské salašnictví, ovečky chce pořídit až na důchod

  11:18
Soubor dřevěných staveb nad obcí Držková na Zlínsku připomíná tradici karpatského salašnictví. Tento drsný a zároveň romantický způsob obživy z regionu vymizel.
Dřevěné sruby jako expozici tradičního karpatského salašnictví v Hostýnských...

Dřevěné sruby jako expozici tradičního karpatského salašnictví v Hostýnských vrších vystavěl na svých pozemcích Juraj Habšuda. | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

Kolemjdoucí či cyklisté mířící po nenápadné asfaltce k lesu nad Držkovou se tu často zastaví. Upoutá je několik dřevěných stavení s plotem spleteným z kroutících se větví. V kopcovité krajině s okolními lukami to celé působí velmi malebně, jako pozůstatek dávných časů.

Dřevěné sruby tu přitom vyrostly celkem nedávno. Na svých pozemcích je vystavěl Juraj Habšuda a nyní slouží jako expozice tradičního karpatského salašnictví v Hostýnských vrších. Místní nadšenec tu návštěvníkům ukazuje půvab tohoto hospodářského způsobu života, který byl v kraji běžný stovky let.

„Je to podobné, jako když má někdo zálibu ve starých autech. Jenomže na rozdíl od veteránů si kolibu nekoupíte, tak jsem si ji musel postavit sám,“ vypráví s úsměvem Habšuda.

První stavbu vybudoval s kamarádem před deseti lety. Pracoval na ní tak, aby odpovídala obydlím, která pastevci běžně využívali. Informace čerpal především ze starých dokumentů, kde našel i vyobrazení původních kolib.

„Nejprve jsem to měl jako prostor k úniku a odpočinku. Jezdil jsem tu vždy po práci,“ popisuje muž, který pracuje v reklamní branži.

Později se rozhodl vypracovat projekt pro výzvu Místní akční skupiny Podhostýnsko Obnovujeme památky venkova. Z ní získal podporu pro další stavby, výrobu tradičních oděvů i autentického vybavení, jež se salašnictvím souviselo.

I když dnes salaš neplní svůj původní účel, připomíná jedinečný způsob sezonního hospodářství, který sem přinesli Valaši z Rumunska. Na naše území se salašnictví dostalo na přelomu 15. a 16. století. V tomto regionu byl okraj oblasti, kde se dalo provozovat, protože dál už se rozkládá rovinatá Haná.

Princip salašnictví byl přitom jednoduchý. Pastevci na jaře hnali stáda ovcí do hor, až do podzimu je tu nechávali spásat louky a z jejich mléka vyráběli sýry a další produkty. Část si nechali a prodávali, část odevzdávali vlastníkům ovcí.

„Majitelům ovcí, které poskytovali na salaš, se říkalo míšaníci. Souvisí to s tím, že se jejich ovce zamíchali do jednoho stáda,“ vysvětluje Habšuda.

Na menších salaších bylo několik desítek ovcí, na těch větších klidně až pět set.

Pastevci měli své rituály

Spásání trávy na rozsáhlých pozemcích bylo výhodné i pro majitele, kteří je míšaníkům pronajímali. Půda se totiž prohnojila a nezarůstala náletovými dřevinami.

Život pastevců byl plný zvláštních obyčejů a rituálů. Vesměs šlo o dobrodružnou, ale velmi tvrdou práci. Srubová koliba na Držkové jasně ukazuje, že podmínky byly velmi skromné.

Slovníček nejčastějších salašnických názvů

pajta – přístřešek pro ovce

košár – mobilní přemístitelná ohrada pro ovce

solisko – místo podložené plochými kameny, na které se ovcím sypala sůl

javořina – výpasná plocha salaše

redyk – výstup s ovcemi na hory

geleta – dřevěná dížka na ovčí mléko

grúň – horská pláň, na kterou se vyháněly ovce

Na prostoru 3,5 krát 3,5 metru spolu muselo vydržet pět až šest chlapů. Ve stavení navíc neustále praskalo dříví v ohništi. Stavba neměla komín a tak kouř unikal pouze mezerami mezi trámy.

Oheň byl pro Valachy, jak se pastevcům říkalo, posvátný. Musel hořet bez vyhasnutí po celých pět měsíců pastevecké sezony.

„Staral se o něj bača, nejdůležitější postava salaše a taková ‚maminka‘ všech ostatních. Měl na starosti výrobu sýrů, brynzy, žinčice a dalších mléčných produktů. Také vařil, organizoval práci, určoval, kde se bude pást, a o celou skupinu se staral,“ vysvětluje Habšuda.

Oheň musel nepřetržitě hořet z obřadních důvodů. Obyvatelé salaše věřili, že pokud jim vyhasne, přivolají tak na sebe neštěstí – například, že ovce přestanou dojit nebo přijdou vlci či medvědi.

„Kdyby vyhasl, musel bača osobně dojít pro nový oheň na sousední, nebo dokonce až třetí salaše a ještě byl povinen své pasáky pohostit sýrem,“ popsal ve své práci Jaroslav Štika, někdejší ředitel Valašského muzea v přírodě, který patřil mezi nejuznávanější odborníky na salašnictví.

Za svého života sám obcházel karpatské salaše a vysledoval mnoho dalších rituálů a úkonů, které pastevci prováděli. Především proto, aby sebe i stádo ochránili před zlými silami. Nejdramatičtější to bylo při takzvaném redyku – tedy výstupu na hory.

„Cestou se střílelo, troubilo a hodně křičelo, jednak aby se odehnaly zlé síly od svěřeného dobytka, jednak aby se stádo udrželo pohromadě. Dbalo se, aby poslední nešla černá ovce a aby se celý průvod, tj. stádo, pastevci, majitelé ovcí i hosté, vrátil a šel jinou cestou, jestliže mu zkřížila dráhu výstupu žena,“ napsal Štika.

V kolibě nechyběla vědra, máselnice a nádoby na dojení

Samotný život na horských salaších už byl prozaičtější. Na jaře, kdy byla tráva nejvydatnější, pastevci ovce dojili i třikrát denně. Vstávali tak v pět hodin ráno a uléhali až po jedenácté večerní. V kolibě spali na zemi, pouze si na zem dali jehličí a zabalili se do huní, hrubých pokrývek z ovčí kožešiny.

„Dnes bychom to mohli přirovnat k trampování. Bylo to velmi tvrdé, na druhou stranu v kolibě trávili jen nezbytně nutné množství času a větší část dne byli mimo obydlí,“ vysvětluje Habšuda, který v kolibě ukazuje i tradiční salašnické vybavení. Nechybí vědra na vodu, nádoby na dojení, máselnice i nástroje, jež sloužily ke zpracování mléka.

Pastviny v Beskydech brázdí pět měsíců v roce Ovečkin s maringotkou

„Dnes už existuje jen málo řemeslníků, kteří jsou takové nástroje schopni vyrobit. Já jsem se musel obrátit na slovenské mistry, kteří ještě umění takzvaného bačovského riadu znají,“ popisuje majitel expozice.

Svým počínáním chce přispět hlavně k tomu, aby salašnictví neupadlo v zapomnění. Dnes už totiž tento způsob hospodaření takřka nikdo neuznává. Pod Hostýnem zanikly salaše už v polovině 19. století, v dalších místech Valašska se ještě ojediněle vyskytovaly ve 20. století.

Úpadek salašnictví byl nevyhnutelný. „Jeho hlavní příčinou bylo zavádění racionálního lesního hospodaření ve vrchnostenských lesích. Plocha horských pastvin byla postupně omezována a byl radikálně snížen počet dobytka, který se na nich směl pást,“ objasnil ve svých poznámkách Štika.

Během minulého století se pak kraj stal spíše průmyslovou oblastí a tento způsob života ustal docela. „Dnes máme o salašnictví v Podhostýnsku velmi málo informací. Většinou se už nedá vysledovat, kde jednotlivé salaše byly, protože se krajina hodně změnila. O salašnické kultuře však svědčí hodně místních názvů – Solisko, Kolibiska, Kyčera a podobně,“ zmiňuje Habšuda, který by rád fenomén salašnictví více propagoval.

V současnosti totiž expozicí provází jen nepravidelně a jednou za čas uspořádá akci, kde v dobovém kroji v kolibě předvádí zpracování mléčných výrobků. U salaše mu ale chybí to nejzásadnější – ovce.

„Samozřejmě jsem měl sny a úvahy, že tu pár oveček bude. Jenomže dojíždím za prací do Zlína, navíc jsem se přestěhoval na Rusavu, nestíhal bych ranní ani odpolední dojení. Možná, že jich pár pořídím, až budu v důchodu,“ říká.

Ke zviditelnění expozice může přispět i pohádka Hodinářův učeň, která se má letos objevit v kině. Filmaři si totiž jako kulisy k natáčení vybrali právě malebné místo v kopcích nad Držkovou. Peníze od štábu navíc pomohou při opravách a údržbě salaše.

  • Nejčtenější

Koncert za veřejné peníze? Půlmilionový honorář nechám v kraji, navrhl Mareš

24. dubna 2024  10:32,  aktualizováno  11:22

Zpěvák a moderátor Leoš Mareš nabídl, že svůj honorář za vystoupení na zářijovém Dnu Zlínského...

Kraj dá za koncert Mareše půl milionu, za stejnou sumu loni hrály tři kapely

23. dubna 2024  16:37

Vedení Zlínského kraje chce šetřit, přesto vyplatí bezmála půl milionu korun za vystoupení Leoše...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vsetín - Kladno 3:4. Rytíři dvakrát otočili skóre a zůstávají v extralize

22. dubna 2024  17:50,  aktualizováno  21:05

Hokejisté Kladna budou patřit i v následující sezoně mezi extraligovou elitu. V baráži se Vsetínem...

Kladno - Vsetín 7:2. Druhé vítězství Rytířů v baráži, kanonádu domácích zahájil Jágr

18. dubna 2024  17:45,  aktualizováno  21:55

Druhé vítězství pro Kladno a střelecký rekord pro legendu. Domácí porazili ve druhém utkání...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kladno - Vsetín 4:1. Rytíři získali v baráži první výhru, rozhodl tříbodový Jarůšek

17. dubna 2024  16:50,  aktualizováno  20:53

Kladenští hokejisté zvítězili v prvním utkání baráže o extraligu nad Vsetínem 4:1 a v sérii na...

Plzeň - Zlín 3:0, dominance a klidný postup do finále. Dvakrát pálil Chorý

24. dubna 2024  17:15,  aktualizováno  21:02

Od začátku zápasu si šli pro vítězství a svému soupeři nedali žádnou šanci. Plzeňští fotbalisté...

Ponurý podchod ožil velkými fotografiemi žen, už na ně zaútočil vandal

24. dubna 2024  15:34

Lidé, kteří procházejí podchodem u náměstí Práce ve Zlíně, mají konečně důvod se tu na chvíli...

POHLED: Návrat do extraligy? Pro hokejisty Vsetína i Zlína pouze chiméra

24. dubna 2024  13:31

Loni si extraligovou baráž proti Kladnu vyzkoušel Zlín, letos Vsetín. Výsledek byl stejný – 0:4 na...

Kdo vyzve Spartu o trofej? Semifinále poháru oživuje vzpomínky na památné triumfy

24. dubna 2024  12:51

Jeden krok chybí Plzni, aby se v samostatné historii počtvrté dostala mezi poslední dva týmy...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...