Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Obchvat Otrokovic je dvojí radost, šťastní jsou řidiči i lidé ve městě

  17:24
Řidiči ode dneška jezdí i po druhé části dálničního obchvatu Otrokovic. Z ulic města tak zmizí velká část tranzitní dopravy, kterou tvoří hlavně kamiony. Příprava a výstavba obchvatu trvala téměř dvacet let.

Část dostavovaného jihovýchodního obchvatu Otrokovic zprovoznilo Ředitelství silnic a dálnic 29. června 2021. | foto: Dalibor Glück, ČTK

Krátce po poledni si řidiči poprvé projeli celý obchvat Otrokovic, který je zatím poslední částí dálnice D55 ve směru na jih. Druhá část obchvatu se stavěla tři roky a přinese mnoho pozitiv pro motoristy i pro Otrokovice a jejich obyvatele.

Všichni uvítají, že se uleví přetížené kvítkovické křižovatce, protože motoristé budou jezdit po obchvatu. Byť je z nově otevřené druhé části volný zatím jeden jízdní pruh v každém směru a navíc s­ omezenou rychlostí. Celý bude zprovozněný letos na podzim.

„Veškerá tranzitní doprava od Zlína a Přerova pojede po tomto novém otevřeném úseku dálnice. Kamiony by se mohly vyhnout kvítkovické křižovatce, pokud nepojedou třeba do Barumu,“ věří starostka Otrokovic Hana Večerková.

Podle ní se městu definitivně odlehčí až po úplném dokončení obchvatu, už teď by ale měl být patrný rozdíl.

„Myslím si, že oba pruhy na obchvatu budou plné. Kvítkovická křižovatka je věčně ucpaná. Všichni, kdo nepotřebují jet do Otrokovic, projedou kolem nich,“ zmínil šéf zlínské pobočky Ředitelství silnic a­ dálnic (ŘSD) Karel Chudárek.

Částečné otevření druhé části obchvatu přinese však i dopravní omezení. Silničáři na okraji Napajedel budují velkou okružní křižovatku, na níž se obchvat napojí. A kvůli tomu uzavřeli dosud hlavní příjezd do Otrokovic z jihu po silnici I/55.

Pokud budou chtít řidiči vyjet z ­Otrokovic, budou se muset dostat na obchvat, nebo zamíří na křižovatku u Pohořelic a odtud po staré silnici do Napajedel.

Tento režim bude platit do podzimu, kdy se otevře celý obchvat. Termín je stanovený na 20. listopadu, může to být ale i dříve.

„Nevíme, jaký bude podzim, třeba bude covidový nebo deštivý. Okružní křižovatka je složitá, zejména s ohledem na její odvodnění. Věřím ale, že to do konce října zvládneme,“ nastínil Chudárek.

Od úplného dokončení obchvatu by se mělo za jízdu po něm začít platit. Dosud existuje výjimka a je zdarma. Ovšem jen do doby, než bude celý hotový. Zástupci Otrokovic jednají s ministerstvem dopravy o tom, aby se na obchvatu dál neplatilo.

„Pro nás je klíčové, aby byla minimálně severovýchodní část obchvatu bez poplatku. Propojenost Otrokovic a Zlína je obrovská a spousta lidí obchvat bez dálniční známky využívá, aby nejezdila přes kvítkovickou křižovatku,“ upozornila Večerková.

Na konci prázdnin začne stavba další části

„Kvítkovická křižovatka bude podle mého názoru jen pro místní, nebo lidi, kteří pojedou do Otrokovic do zaměstnání,“ poznamenal Chudárek.

Lidé, kteří se budou chtít dostat ze Zlína do Uherského Hradiště, se na obchvat dostanou po rampě před Otrokovicemi, z opačného směru (od kvítkovické křižovatky) na obchvat naopak vůbec nevjedou.

Pro řidiče může být po otevření celého otrokovického obchvatu pozitivní i to, že silničáři chtějí na konci prázdnin začít stavět další úsek dálnice D55 ze Starého Města do Moravského Písku.

„Vyhodnotili jsme nejvhodnější nabídku v rámci výběrového řízení na zhotovitele, v průběhu července bychom měli podepsat smlouvu a­ v ­srpnu, případně v září stavbu zahájit. Bude to 8,8 kilometru dalšího dálničního úseku D55,“ přiblížil ředitel ŘSD Radek Mátl.

Pak bude na území Zlínského kraje zbývat z dálnice D55 dokončit pouze úsek z Napajedel do Babic, jehož příprava se zadrhla ve Spytihněvi, kde se řešilo, jestli povede na pilířích, nebo v zářezu. Obec si nakonec prosadila druhou variantu. Silničáři mají na tuto část stavební povolení a začínají vykupovat pozemky.

„Na konci roku 2023 by se mohl tento úsek stavět. A v roce 2026 by mohla být dálnice D55 až do Bzence hotová,“ naznačil Mátl.

Stále se však nezačal budovat úsek dálnice D49 z Hulína do Fryštáku, kvůli kterému se silničáři přou s ekologickými aktivisty. Ti se odvolali proti stavebnímu povolení, o ­jejich námitkách bude rozhodovat ministerstvo dopravy.

Autor:
  • Nejčtenější

Rekordní investice v Česku. Američané za 46 miliard rozšíří výrobu polovodičů

19. června 2024  15:36,  aktualizováno  16:26

Americký výrobce polovodičů onsemi rozšíří výrobu ve svém závodě v Rožnově pod Radhoštěm na...

Sám si navrhl i zrealizoval zahradu, kde vládne kámen. Jako ze žurnálu

17. června 2024

Soutěž S realizací proměny své zahrady na Uhersko-Hradišťsku začal čtenář Marian krok za krokem na podzim...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Omladit musíme. Sportovní šéf Slovácka o konci Svědíka, novém kouči i Petrželovi

15. června 2024  13:23

Po úspěšné éře trenéra Martina Svědíka, se kterým ho pojily nadstandardní vztahy a jemuž sekundoval...

Zlíňané demonstrovali proti rekordní dani z nemovitosti, mírně se jim sníží

20. června 2024  11:20,  aktualizováno  13:14

Před radnicí se kolem deváté hodiny sešly více než dvě stovky lidí. Vadí jim vysoká daň z...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Zlínští politici válčí kvůli vysoké dani z nemovitosti. Lidé budou demonstrovat

19. června 2024  17:21

Zlínský primátor Jiří Korec (ANO) chce podat trestní oznámení kvůli letáku, který vydal opoziční...

Jeden ze symbolů Zlína se mění. Tržnice má nová okna a přebarví se na bílo

21. června 2024  12:28

Budova zlínské Tržnice, která leží v památkové zóně, se po dvanácti letech výrazněji mění. Její...

V hokeji už jsem neviděl radost. Vlach o konci kariéry i hokejovém prostředí

21. června 2024  9:21

Dlouhá léta byl zvyklý v létě trénovat a volno si užít jen o dovolené. Teď Roman Vlach ráno odjede...

Lepší jídlo i atrakce. Koupaliště chtějí nabízet víc než jen plavání

21. června 2024  8:42

Koupaliště ve Zlínském kraji zahájila letní sezonu. Některá mírně zdražují vstupné, zásadnější...

Hlavní hvězdou Regaty je prostředí, kde se koná, říká pořadatel Michal Žáček

20. června 2024  16:11

Michal Žáček mluví o letošní Holešovské Regatě, která se koná tento pátek a sobotu. Sázejí nejen...

Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku
Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku

Profesionální trenér sportovců-profesionálů i hobbíků, vytrvalec a závodník, Jan Kempa, je mužem činu. Svůj život obrátil v patnácti doslova...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...