Neděle 1. listopadu 2020, svátek má Felix
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 1. listopadu 2020 Felix

Domovy pro seniory chce Zlínský kraj převést na obce, ty jsou skeptické

  14:14
Zlínský kraj má v plánu zbavit se 13 domovů pro seniory, které zřizuje, a převést je na obce a města. Ta to ale moc reálně nevidí.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: AP

Pro řadu starostů je to novinka, o níž se dozvídají teprve v těchto dnech, a ještě není možné předjímat, jak jednání dopadnou. Krajská radní odpovědná za sociální služby Michaela Blahová se s nimi chystá projednat převod domovů pro seniory z kraje na města a obce. Na červencovém jednání ji tím pověřila krajská rada.

Týká se to pouze zařízení, která v současnosti zřizuje Zlínský kraj. Je jich celkem třináct a poskytují péči asi 1 300 lidem.

„Je to teprve záměr a zatím nemáme žádné konkrétní termíny převodu. Předpokládám, že do konce kalendářního roku budeme mapovat situaci a jednat se starosty,“ uvedla Blahová.

Kraj vychází ze striktního výkladu zákona, který říká, že je jeho povinností zajistit dostupnou síť sociálních služeb. „To neznamená je zřizovat,“ upozornila Blahová.

Sociální služby se nabízejí ve třech různých typech. Terénní jdou za klientem do domácnosti, do ambulantních klienti docházejí a pobytová zařízení zajišťují 24hodinovou péči. Ta je finančně nejnáročnější.

Tím, že se hejtmanství domovů pro seniory zbaví, se prý péče dostane blíž k lidem. Města mají být operativnější a nabízet právě takové služby, které jsou v daném místě potřebné. Obecným cílem pak je postupné snižování lůžek a nahrazování pobytové péče tak, aby se naplňoval trend dožití v domácím prostředí.

„Lidsky tomu naprosto rozumím a i finančně je to výhodnější. Ale zkušenosti z terénu nepotvrzují, že by se tuto vizi dařilo naplňovat,“ upozornil vsetínský starosta Jiří Růžička, podle něhož budou lůžková zařízení i nadále potřebná.

Růžička je jedním z těch, se kterými bude radní Blahová jednat. Ve městě nyní kraj zřizuje Domov pro seniory Jasenka.

„Je samozřejmě otázka, s jakým návrhem kraj přijde, ale moc reálně převod nevidím,“ podotkl Růžička. Připomněl však, že o záměru slyší poprvé a nemá podrobnější informace.

Nicméně město nezřizuje vůbec žádnou sociální službu a nemá v úmyslu tento stav měnit. Už na přelomu tisíciletí převzaly zdejší sociální služby neziskové organizace a charity. Vsetín by tedy musel zřídit zcela novou příspěvkovou organizaci, která by se domova pro seniory ujala.

Pro menší obce by šlo o zátěž

Technické detaily převodů zatím kraj nezveřejnil, podle Blahové je možných řešení několik a bude záležet na dohodě se starosty. Jisté však je, že velkou zátěží je pro zřizovatele už samotná péče o budovy.

„Rozumím tomu, že se starostové budou bránit. Finančně je to hodně náročné,“ konstatovala starostka Otrokovic Hana Večerková.

Město má s provozováním domova pro seniory letité zkušenosti a co se odborného zajištění týká, nemá s tím potíže.

Horší je to s neustálým sháněním financí. Provoz sociálních služeb je závislý na více zdrojích, tím zásadním je ale stát. Zařízení žádají o příspěvek prostřednictvím kraje. Na tom by se ani po převodu nic neměnilo. Kraj žádá o peníze pro všechny sociální služby na svém území, ať je provozuje sám, jsou městské, nebo pod hlavičkou neziskové organizace. Nikdy však není dopředu jisté, zda přijde obnos v plné výši.

„Pokud je výpadek, pak ho musíme překrýt,“ sdělila Večerková. Takovou situaci řeší i letos. Finančně službám pomáhá rovněž hejtmanství ze svého rozpočtu.

Plánované převody se však týkají i malých obcí, namátkou Nezdenic s necelými 800 obyvateli. Zlínský kraj tady zřizuje domov pro seniory s kapacitou 160 lůžek, který stahuje klienty ze širokého okolí, včetně například Uherského Brodu.

„Neumím si představit, jak by to taková obec mohla zvládnout,“ reagoval uherskobrodský místostarosta Petr Vrána, který zodpovídá za městské finance i sociální oblast. „Je to naprosto nadregionální zařízení a jako takové by ho měl spravovat kraj, ne-li stát, ale rozhodně ne malá obec,“ dodal Vrána.

Ze 13 krajských domovů jich je osm umístěno právě v obcích. Okolní sídla mají na provoz zařízení přispívat, pokud v něm žijí jejich obyvatelé. Jenže to není povinnost ukotvená v zákoně, a pokud to odmítnou, bude muset celé zařízení „táhnout“ domovská obec.

  • Nejčtenější

Do řeky Bečvy se opět dostaly neznámé chemikálie, věc projedná Sněmovna

Do řeky Bečvy se opět dostaly neznámé chemikálie, o problému odpoledne informovalo město Valašské Meziříčí. Podle...

Za šílenou jízdu autem do podchodu zpřísnil soud trest o rok a půl

Soud zpřísnil Romanu Šupovi trest za riskantní jízdu autem o jeden a půl roku na 16,5 roků. Podle verdiktu se dopustil...

Praktici nechtějí testovat. Nakažení ohrozí ostatní pacienty, obávají se

Jsou přetížení, na mnoha místech pracují bez sestry, někteří navíc zaskakují za své nemocné kolegy. Praktičtí lékaři ve...

Podnikatel Valenta se vzdal mandátu krajského zastupitele, končí i v Senátu

Podnikatel Ivo Valenta (za Soukromníky) se vzdal mandátu zastupitele Zlínského kraje. Díky preferenčním hlasům jím byl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zlínské nemocnici docházejí lůžka pro nemocné s covidem, krize hrozí za týden

Poslední lůžkovou stanici pro pacienty nakažené koronavirem plánuje otevřít tento týden Krajská nemocnice Tomáše Bati...

Máme podvyživené děti? Trend „zdravého“ stravování je tragický, říká odborník

Premium Špenát je hnusný, rajčata taky. Do školní jídelny nechodíme, tam nám nechutná. Jíme jen špagety a pizzu. A tak dál....

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Generace nevzdělaných dětí. Jen málokdo dělá při distanční výuce pokroky

Premium Je osm hodin ráno, učitel zakládá virtuální místnost, do které se postupně připojí žáci. Jednomu nejde mikrofon,...

  • Další z rubriky

Zlínská nemocnice má poslední stanici covidu, pacienti už míří i mimo kraj

Pacienti ve Zlínském kraji obsadili více než 500 lůžek v 19 covidových odděleních. Krajská nemocnice už další uvolnit...

Koronavirus omezuje autobusy, dopravcům scházejí desítky řidičů

Autobusoví dopravci se od začátku koronavirové krize potýkají s odlivem cestujících, teď však musejí řešit ještě jiný,...

Tepličtí saleziáni promění chátrající jesle na komunitní centrum

Nové komunitní centrum se zahradou a hřištěm pro děti chtějí nejpozději do roku 2024 vybudovat tepličtí saleziáni....

Do řeky Bečvy se opět dostaly neznámé chemikálie, věc projedná Sněmovna

Do řeky Bečvy se opět dostaly neznámé chemikálie, o problému odpoledne informovalo město Valašské Meziříčí. Podle...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nepanikařte, ale buďte opatrní. Osm znaků, že jste mohli prodělat covid-19

Druhá vlna koronavirové krize udělala z Česka, které tu první zvládlo celkem dobře, odpadlíka. Snad každý se bojí. Jsem...

Nečekaně zemřel moderátor Prima vařečky Daniel Kopál, bojoval s covidem

Ve věku 49 let zemřel moderátor Daniel Kopál, známý z pořadu o vaření Mňam aneb Prima vařečka. Bojoval s koronavirem....

Veterináři varují před sýry z Lidlu, mohou obsahovat bakterie z fekálií

Veterináři varují před dvěma druhy sýrů, které prodával řetězec Lidl. Jde o brie od francouzského výrobce, který...

Čich ztrácejí při covidu často mladí a bezpříznakoví. Jak ho získat zpět?

Porucha čichu je v současnosti řazena k základním příznakům covidu-19. Objevuje se více než na jaře, a to hlavně u...

Splachujete prstem a spíte s mazlíčky? Zbavte se hygienických zlozvyků

Říká se, že čistota je půl zdraví. Některé vaše každodenní rituály vám ovšem můžou spíše uškodit. Pokud máte třeba...