ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Petr Topič, MAFRA

Nákaza pronikla do zlínského domova pro seniory, klienti vyhlížejí vakcínu

  • 10
Ve středu by mělo začít očkování proti covidu-19 v sociálních zařízeních ve Zlínském kraji. Zaměstnanci domovů seniorů s očkováním váhají. Naopak klienti o vakcinaci projevují velký zájem.

Dlouhou dobu se jim dařilo udržet nákazu koronavirem mimo zařízení, nyní ale zlínský domov pro seniory na Burešově hlásí zhruba stovku nemocných klientů, bezmála dvě třetiny z celkového počtu.

„Testovací tým k nám teď jezdí každý třetí, čtvrtý den,“ potvrdil ředitel domova Vlastimil Zaydlar.

Šíření nemoci nezabránilo ani masivní antigenní testování. Domov byl prvním z velkých zařízení ve Zlínském kraji, které začalo rychlotesty používat. Nakoupil je pro své pracovníky ještě předtím, než vláda rozhodla o plošném předvánočním testování.

„Současný stav je spíš důsledkem rozvolnění před svátky než způsobený návštěvníky. Těch jsme tady neměli mnoho,“ sdělil ředitel. Navíc návštěvy přicházely s negativními testy.

Jenomže zkušenost ukázala, že testy neodhalí nemoc v samém počátku.

„Máme nemocné pouze mezi klienty, které nově přijímáme. I když přicházejí s negativním testem, u některých se onemocnění během pár dnů projeví,“ popsal ředitel otrokovického zařízení Senior Zdeněk Mikel. Rozšíření mezi další klienty brání karanténa, do níž jsou nově přijímaní umístěni.

Nákaza koronavirem je nyní v 60 sociálních zařízeních v kraji, v regionu je 84 pobytových zařízení. „Klientů je nemocných 268, pracovníků 190,“ uvedl v úterý krajský úřad.

Nemocnost je v jednotlivých zařízeních různá. Například domov pro seniory ve Valašské Bystřici prodělal nákazu během října, kdy onemocnělo všech 26 klientů. V Napajedlích s covidem bojovali během prosince, koncem roku už byli z nejhoršího venku. V Holešově naopak epidemie v tu dobu kulminovala.

„Teď už se situace stabilizuje, vyléčení pracovníci se postupně vracejí,“ ujistila vedoucí ošetřovatelského úseku Iveta Pišťáčková.

O očkování má zatím zájem asi polovina personálu

Zároveň se domovy připravují na zahájení očkování. Prvním krokem bylo zjistit, jaký je zájem. A odpověď odborníky překvapila. Klienti se v naprosté většině očkovat chtějí, podle údajů z konce minulého týdne má zájem asi 85 procent z nich. Pečovatelky už tolik ne, očkovat se chtěla nechat jen asi polovina personálu.

Podle posledních údajů to dělá asi 1 300 pracovníků a 2 200 klientů, uvedl hejtman Zlínského kraje Radim Holiš.

„Zájem klientů je výborný, ale u pracovníků bychom byli rádi, kdyby ty počty byly vyšší,“ uvedla náměstkyně hejtmana odpovědná za sociální oblast Hana Ančincová.

Nejvíce zájemců z řad seniorů evidují zřejmě v Otrokovicích, dosahuje až 95 procent. Zbylých pět procent se očkovat nechce, nebo to nedovoluje jejich zdravotní stav.

Vysoká čísla zaznamenali také na Burešově. Ze 150 klientů se jich k vakcinaci přihlásilo 120. V případě lidí z domova se zvláštním režimem, kteří trpí Alzheimerovou chorobou nebo jinými druhy demence, o očkování rozhodovali rodiny nebo opatrovníci.

Naopak pečovatelky, které jsou s klienty domovů v nejbližším kontaktu, spíše váhají. V lepším případě se počty přihlášených pohybují kolem 50 procent. Roli v rozhodování hraje nedostatek informací.

„Většina našich pečovatelek covid-19 v nedávné době prodělala a teď mají obavy, jestli je pro ně očkování vhodné. Názory odborníků se totiž různí,“ vysvětlila Pišťáčková.

V Holešově se chce v tuto chvíli nechat očkovat asi 30 zaměstnanců z celkem 140.

„Narazili jsem na to u více zařízení. Pravda je, že tyto informace chybí a na počty zájemců to má vliv,“ potvrdila i Ančincová. Podle očkovací strategie je možné podat vakcínu už 14 dnů po odeznění klinických příznaků.

„Zároveň ale platí, že pokud člověk byl pozitivní a měl příznaky nemoci, není nezbytné, aby se očkoval hned,“ objasnil zlínský lékař a předseda krajského Sdružení praktických lékařů Lubomír Nečas.

Předpokládá se, že po dobu 90 dnů po prodělání covidu má člověk dostatek protilátek. „Po této lhůtě už by ale váhat neměl,“ dodal Nečas.

Toho zřejmě využije část pracovníků otrokovického Senioru. Podle ředitele zvažují, že se nenechají očkovat v první vlně jako pracovníci v sociálních službách. Místo toho počkají na dobu, kdy na ně přijde řada v rámci očkování veřejnosti.

Lidé s pozitivním testem ale bez příznaků mají protilátek výrazně méně a očkování je pro ně vhodné už po sedmi dnech.

Následovat bude očkování seniorů nad 80 let

Jako první by se mělo ve středu očkovat od rána v domově pro seniory v Buchlovicích na Uherskohradišťsku, odpoledne v Alzheimercentru Zlín.

Do kraje již v úterý podle sdělení krajského úřadu dorazilo 390 ampulí s vakcínou, z každé lahvičky by mělo být až šest dávek. V dalších dnech by mělo očkování v sociálních zařízeních pokračovat, ve čtvrtek zřejmě v domově pro seniory v Nezdenicích na Uherskohradišťsku.

Jakmile budou očkováni zdravotníci v nemocnicích, začne se postupně očkovat v domovech pro seniory. „Tam by měli pomoci již praktičtí lékaři, kteří budou součástí některých výjezdových týmů,“ uvedl hejtman Holiš.

Kraj má připravené seznamy, podle kterých se bude v sociálních zařízeních očkovat, také podle jejich zájmu a velikosti.

Očkování klientů a pracovníků v zařízeních sociálních služeb následuje hned po očkování zdravotníků a seniorů na vybraných odděleních nemocnic.

Jako další přijdou na řadu samostatně žijící senioři nad 80 let. Pro ně bude od pátku 15. ledna spuštěn registrační systém.

Jestli to bude skutečný termín, je však otázka. Dodávky vakcín do regionů nabírají zpoždění v řádech dnů. Zatímco ve Zlínském kraji dosud k dispozici nebyly, v sousedním Olomouckém kraji očkují v domovech už od minulého pátku.