Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 29. září 2023 Michal

V Kloboukách nadšenci tvoří skanzen, přibyla do něj dřevěná salaš

  8:52
Skanzenem starých roubenek se budou pyšnit Valašské Klobouky. Parta dobrovolníků tady o víkendu postavila salaš, v níž dříve spávali pastevci. Následovat budou další stavby.

Údolím na okraji Valašských Klobouků zní údery kladiv. Fouká studený vítr. Člověk by se nejraději vrátil do tepla, křehne i v čepici a v rukavicích. A stoupá po stráni k místu, odkud pravidelné zvuky přilétají.

Dva chlapi přibíjejí ke střeše právě vznikající roubenice desky, na které vzápětí umístí došky. Tak vzniká replika staré salaše, jejíž předobraz stojí v Držkové.

Velké opracované smrkové klády tvoří stěny, prostor mezi nimi čeká na utěsnění ovčí vlnou s jílem. Otvorem ve stěně ještě fučí vítr, brzy se v ní ale objeví dveře z prken.

Skupina nadšenců z Valašský Klobouk začala se stavbou na oploceném pozemku poblíž hřbitova na začátku roku. V pátek ji převezla po trámech za město, kde ji na místě bývalé skládky začala opět dávat dohromady.

Po studni, kterou nedaleko postavila loni, jde o druhý kousek budoucího skanzenu.

„Jeden trám váží přes tři sta kilo, takže to bylo náročné. Záda dostala zabrat,“ popisuje Miroslav Maňas, student historie a šéf občanského sdružení Jižní Valašsko, které skanzen buduje.

„Je to beskydský typ roubenice. Neměli jsme možnost získat originál, tak si ji stavíme sami. Alespoň se naučíme pracovat se dřevem, což se nám bude hodit při práci na dalších dřevěnicích.“

Kmeny jsou vzájemně provázané

Většina nadšenců jsou studenti, kteří svými skutky projevují vztah ke zdejší krajině, k Valašsku. Nemudrují u slivovice, tvrdě makají. A tvrdí, že jim díky tomu není v chladném valašském jaru zima.

Udržet lidové stavitelství je složité, říká odborník

Ve skanzenu Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm stojí kolem sedmdesáti stylových dřevěných chalup, které přitahují pozornost návštěvníků z celé republiky. Drtivou většinu z nich sem musely přestěhovat lidské ruce, což byla obrovská práce. Náročná fyzicky, odborně, řemeslně i časově.

„Musíte původní stavbu rozebrat do posledního plíšku, sepsat soupis dílů, vytvořit dokumentaci, převést je a pak zase složit. Když je nějaký trám shnilý, musíte ho nahradit novým a počítat s tím, že čerstvé dřevo sedne o 1,5 až 2 centimetry,“ přiblížil technický náměstek šéfa skanzenu Milan Gesierich. „Jenom v Americe stěhují domy v celku tak, že je uříznou u země a převezou,“ doplnil.

Když má říct, co je na stěhování nejtěžší, odpoví bez váhaní, že všechno. A nezní to jako fráze. „Nepoužíváte těžkou techniku, vše děláte ručně. Jsem pyšný na to, že to ve skanzenu umíme,“ podotkl Gesierich. „Není to jen stavařina, má to přidanou hodnotu.“

Prvními stavbami, které tvoří základ dřevěného městečka, byla stará rožnovská radnice a Billův měšťanský dům. Obě dřevěné budovy z druhé poloviny 18. století stály na náměstí v Rožnově a aby neskončily v troskách, protože je v roce 1924 vytlačila zděná zástavba, byly přesunuty do parku. Kolem nich pak přibývaly další objekty a unikátní skanzen letos slaví už devadesát let existence.

„Udržet lidové stavitelství je složité, protože dřevěnice nemáte ve vitríně. Když je převezete, musíte se pak o ně také starat. Loni jsme udělali rekonstrukci dvou starších chalup, které to už potřebovaly. Nutná je i běžná údržba, hlavně kvůli dřevokazným houbám,“ doplnil ředitel muzea Jindřich Ondruš. V rožnovském skanzenu jsou profesionálové, kteří své řemeslo bezvadně zvládli a vychovávají i nové odborníky. I díky nim roubenky přežijí 21. století.

„Zahřál jsem se prací,“ povídá s úsměvem student architektury Adam Vrána, když slezl dolů ze střechy. Otevírá ale termosku s čajem, nalévá si a pije. Přece jen cítí chlad.

„Toto je rohové přeplátování. Roubené budovy drží pohromadě kmeny, které jsou vzájemně provázané,“ ukazuje na roh nevelké budovy Vrána.

„Staří Valaši dělali čepy ručně, my z časových důvodů motorovou pilou. Kmeny jsme ale opracovávali pořízem,“ doplnil.

Někteří jim nevěřili

Světlá barva dřeva ztmavne až časem a impregnací, která se dříve dělala hovězí krví, později vyjetým olejem, teď fermeží. Barevný nátěr na dřevo nepřijde. Vrána si opět bere kladívko a stoupá na střechu. Na pracanty se občas přijdou podívat i místní a nešetří chválou.

„Je to super nápad a úžasná věc, když mladí lidé dělají něco takového,“ těší Annu Plevovou, která před chvílí přišla na místo a se studenty si povykládala.

„Pro mě je to srdeční záležitost a relaxace. Jsem rád, že vypadnu ze studijního stresu. Navíc zachováme pro budoucí generace zdejší architekturu,“ vysvětluje Maňas.

A jde ještě o něco jiného: pochybovači, kteří se mezi místními občany také objevili, teď zmlknou.

„Někteří nám nevěřili, že dokážeme postavit salaš a vytvořit skanzen,“ přiznává Maňas a rozhlíží se.

Vyroste přes deset roubenek

Na hektaru plochy, kterou poskytlo město, má během dvaceti let vyrůst přes deset roubenek. Letos přibude replika kapličky a původní roubený rodinný dům, který sem patra nadšenců převeze z Lipiny.

Na stavbu kapličky uvítá občanské sdružení příspěvky veřejnosti. Lidé mohou přispět na bankovní účet 254134869/0300 (variabilní symbol 1112015). Bližší informace najdou i na facebookové stránce Sbírka na kapličku.

Příští rok budou následovat další stavby, většinou z okolních dědin. Chalupy budou mít i svoji náplň, nebude to „mrtvé dřevo“. Například v salaši otevře sdružení prodejnu sýra.

„V okolí budeme pást ovce a kozy a budeme vyrábět na ohni hrudkový sýr,“ upřesňuje Pavel Trčálek.

„V další budově vznikne moštárna. Lidé si budou moci vytlačit nápoj z vlastních jablek anebo si je posbírají v okolí, protože tady vysazujeme i sady ovocných stromů,“ dodává a pouští se zase do práce.

Na štítu salaše povlává ve větru smrková větvička, aby se dílo zdařilo. Mladí lidé mají síly dost. A zatím i příznivců, na jejichž finanční podporu jsou odkázaní. Někdo zaplatí pár šindelů, jiný poskytne nářadí nebo dřevo.

Údolím u Valašských Klobouků se zase rozléhají údery kladiva, fouká studený vítr, ale cosi uvnitř člověka hřeje. A není to slivovice.

Autor:
  • Nejčtenější

Řidič po hádce u supermarketu vytáhl zbraň, druhého střelil do nohy

Krátce po páteční 13. hodině vyjížděli záchranáři k postřelenému muži u supermarketu v Uherském Hradišti. Podle prvního...

Stokrát silnější než morfin, žena zemřela po užití náplasti s fentanylem

Po aplikaci náplasti s obsahem fentanylu zemřela šestatřicetiletá žena ze Zlínska. Tragický případ ukazuje na to, že...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nadaný malíř volil raději smrt, než by riskoval slabost při výsleších

Před sto lety se narodil talentovaný malíř a odbojář Václav Chad. Bylo mu pouhých jednadvacet let, když jej zastřelilo...

Rekordní selanka, bavily se obě Slavie. Dýmovnice byly přepálené klobásy

Můžou být spokojeni vítězové i poražení? Středeční pohárový zápas dvou Slavií ukázal, že ano. Pražská si po nechutném...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dopravní peklo skončilo, stavbaři opravili příjezdovou cestu do Zlína

Dobrá zpráva pro řidiče mířící do krajského města. Po pěti týdnech je hotová oprava silnice ve Zlíně-Malenovicích,...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Kamion se sutí se u Zlína střetl s osobním autem, jeho řidič havárii nepřežil

Tragické následky měla ranní dopravní nehoda, která se stala ve Zlíně-Malenovicích. Starší řidič osobního vozu zřejmě...

Řidič po hádce u supermarketu vytáhl zbraň, druhého střelil do nohy

Krátce po páteční 13. hodině vyjížděli záchranáři k postřelenému muži u supermarketu v Uherském Hradišti. Podle prvního...

Jablka kam se podíváš. Hostětín po dvacáté hostil Jablečné slavnosti

Jablka, jablečné moučníky, mošt a další dobroty přilákali návštěvníky na Jablečné slavnosti do Hostětína na...

Vzácný orel stepní zamířil na Kroměřížsko, lákali ho hraboši na polích

Pro odborníky byl nejdřív hádankou. Zvláštního ptáka, který lovil na přelomu srpna a září v polích mezi Skašticemi a...

Advantage Consulting, s.r.o.
EXPEDIENT (20-25.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Zlínský kraj
nabízený plat: 20 000 - 25 000 Kč

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...

Těchto pět věcí řidiči v Česku ignorují nebo je neumějí. Děláte je také?

Každý řidič má nějaký zlozvyk. Někdo špatně pracuje se spojkovým pedálem, jiný málo sleduje zpětná zrcátka, další se...