Do dvou let začne stavba hrází, které ochrání Brod a Kunovice

  16:26aktualizováno  16:26
Nové hráze a zdi vyrostou v nejbližších letech v Uherském Brodě. Povodí Moravy připravuje protipovodňová opatření za 66 milionů korun. Týkat se budou řeky Olšavy, která protéká Uherským Brodem i Kunovicemi a která se před čtyřmi lety na obou místech vylila z břehů.
Nové hráze ochrání Uherský Brod před padesátiletou vodou. Ilustrační snímek

Nové hráze ochrání Uherský Brod před padesátiletou vodou. Ilustrační snímek | foto: Ota Bartovský, MAFRA

„Čekali jsme dlouho, ale nyní máme konečně jasný termín,“ prohlásil starosta Uherského Brodu Patrik Kunčar.

Práce na stavbě nové hráze, opevnění cesty, dvou čerpacích stanicích a ochranné zídce by měly začít do dvou let. Stát budou zhruba 66 milionů korun, které už na tuto akci rezervovalo Ministerstvo zemědělství. Městu se totiž podařilo dát dohromady všechny pozemky, které budou kvůli stavbám potřeba.

Protipovodňová ochrana se bude týkat centrální části města, tedy úprav na pravém břehu řeky Olšavy. Stavebníci tam udělají zemní hráz do výšky 30 až 75 centimetrů a šířky zhruba tři metry.

„Součástí akce jsou i dvě čerpací stanice, které budou přečerpávat vnitřní vody v době povodní,“ doplnil investiční ředitel Povodí Moravy Libor Dostál.

Až budou chystané práce hotové, měla by řeka zůstat v korytě i ve chvíli, kdy se do města přižene padesátiletá voda. Větší do Brodu zatím nepřišla. Zástupci města ale naznačují, že v případě větších záplav by k ochraně obyvatel byly potřeba i dvě suché nádrže, takzvané poldry.

„Zadržely by část vody a do řeky by se pak dostala už jen padesátiletá, na kterou bude koryto připravené,“ vysvětlil Kunčar.

Ochrany proti velké vodě se dočkají i další obce a města

Stát by měly nad brodskou částí Újezdec. Počítá s nimi i studie, kterou zpracoval Zlínský kraj. A z ní jasně vyplývá, že by se díky těmto nádržím zvýšila i protipovodňová ochrana Kunovic. Spolu s poldry u Brodu by byly potřeba ale i nádrže pod sousedními Šumicemi a nad nedalekou Nivnicí. Tam ale protipovodňová opatření teprve začínají řešit.

„My jsme na rozdíl od Brodu s pozemkovými úpravami, ve kterých se podobné záležitostí řeší, o tři roky pozadu,“ upozornila starostka Nivnice Vladimíra Kaislerová.

Lepší ochranu proti velké vodě chystá Povodí Moravy hned v několika obcích a městech. Většina z nich na podobné opatření čeká už roky. Připravené projekty mají hodnotu dohromady 625 milionů korun.

Kromě Uherského Brodu by do čtyř let měli být lépe chránění třeba v Kunovicích, Koryčanech nebo Mysločovicích. Nová hráz za 120 milionů korun přibude konečně i v Tlumačově. Místní lidé po ní volají už sedmnáct let. Právě tehdy totiž řeka Morava zaplavila více než 130 domů, z nichž část úplně zdemolovala.

„Ochranná hráz má pro nás pochopitelně prioritní význam,“ prohlásil starosta Antonín Jonášek. Pomůže desítkám rodin. Hráz by měla být delší než tři kilometry a obec už má vyřešené všechny dotčené pozemky.

Kolem řeky Olšavy v Kunovicích by zase za tři roky měli stavebníci začít se zvyšováním hrází. Tak, aby zvládly větší nápor vody než dosud. Před čtyřmi lety tady při povodních voda rozbořila hráz a vylila se do několika ulic, mimo jiné i do nové zástavby. Na zásah tady má Ministerstvo zemědělství rezerovaných 145 milionů korun.

Hráze vzniknou také ve Zdounkách a Brumově-Bylnici, poldr zase v Mysločovicích. Podstatná pro kraj bude i rekonstrukce vodní nádrže v Koryčanech na řece Kyjovce za 144 milionů korun. Po úpravách z ní bude možné bezpečně odpouštět při povodních větší množství vody než teď.

Autor:

Nejčtenější

Hněv v Opavě. Sudí prchali, zaskočený Csaplár reagoval: Míra zla je šílená

Spoluhráči i protivníci se snaží zastavit opavského záložníka Pavla Zavadila,...

Nadávky, výhrůžky, obrovská zloba. Na rozhodčí i na soupeře. Pořadatelé museli být v plné pohotovosti, když se v Opavě...

Muž dvou tváří Zavadil. Proč se nestárnoucí kapitán vzteká

Pavel Zavadil z Opavy během utkání s Jabloncem

Byl nepříčetný. Držel v podpaží balon a nasupeně kráčel k rozhodčímu. Tolik nadávek mu poslal a nemohl přestat....

U Otrokovic hořela trafostanice, tmavý kouř byl vidět kilometry daleko

Požár elektrické rozvodny u Otrokovic.

Hasiči zasahovali v pondělí odpoledne nedaleko nájezdu na dálnici D55 u Otrokovic na Zlínsku u požáru trafostanice. Z...

Rarita, z rozehrávky gól. Takhle jsem si to vysnil, líčil fotbalista

SLAVIČÍNSKÝ KOUZELNÍK. Petr Švach vykouzlil v utkání v Hodoníně gól z půlky...

Petr Švach vstřelil unikátní gól. Kapitán divizního Slavičína nachytal hodonínského gólmana kopem ze středu hřiště hned...

Projedl se k vítězství. Muž na Vizovickém Trnkobraní spořádal 190 knedlíků

Radim Dvořáček si vkládá do úst švestkový knedlík. (17. srpna 2019)

Na čísle 190 se letos na Vizovickém Trnkobraní zastavil vítěz soutěže v pojídání švestkových knedlíků Radim Dvořáček....

Další z rubriky

Zájem o kina díky velkým opravám roste, vylepšení chystá i multikino

Kino Hvězda v Uherském Hradišti.

Podle statistik Unie filmových distributorů loni narostla návštěvnost takřka všem kinům ve Zlínském kraji. I proto...

Beskydy jsou plné turistů, loni přilákaly 300 tisíc návštěvníků

Pohled na dva beskydské vrcholy - vlevo Kněhyně, vpravo Čertův mlýn. Foceno z...

Do Beskyd loni přijelo o dvacet procent návštěvníků více. Pro rodiny jde o cenově dostupnou dovolenou s řadou možností...

S knihou mezi keře, v Hulíně mění nevyužívaný dvůr na relaxační zahradu

Dvůr městské knihovny v Hulíně se mění na relaxační zahradu.

Prostor plný zeleně, odpočinkových zákoutí i zajímavých atrakcí vzniká u Městské knihovny v Hulíně. Radnice tu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz