Do dvou let začne stavba hrází, které ochrání Brod a Kunovice

  16:26aktualizováno  16:26
Nové hráze a zdi vyrostou v nejbližších letech v Uherském Brodě. Povodí Moravy připravuje protipovodňová opatření za 66 milionů korun. Týkat se budou řeky Olšavy, která protéká Uherským Brodem i Kunovicemi a která se před čtyřmi lety na obou místech vylila z břehů.
Nové hráze ochrání Uherský Brod před padesátiletou vodou. Ilustrační snímek

Nové hráze ochrání Uherský Brod před padesátiletou vodou. Ilustrační snímek | foto: Ota Bartovský, MAFRA

„Čekali jsme dlouho, ale nyní máme konečně jasný termín,“ prohlásil starosta Uherského Brodu Patrik Kunčar.

Práce na stavbě nové hráze, opevnění cesty, dvou čerpacích stanicích a ochranné zídce by měly začít do dvou let. Stát budou zhruba 66 milionů korun, které už na tuto akci rezervovalo Ministerstvo zemědělství. Městu se totiž podařilo dát dohromady všechny pozemky, které budou kvůli stavbám potřeba.

Protipovodňová ochrana se bude týkat centrální části města, tedy úprav na pravém břehu řeky Olšavy. Stavebníci tam udělají zemní hráz do výšky 30 až 75 centimetrů a šířky zhruba tři metry.

„Součástí akce jsou i dvě čerpací stanice, které budou přečerpávat vnitřní vody v době povodní,“ doplnil investiční ředitel Povodí Moravy Libor Dostál.

Až budou chystané práce hotové, měla by řeka zůstat v korytě i ve chvíli, kdy se do města přižene padesátiletá voda. Větší do Brodu zatím nepřišla. Zástupci města ale naznačují, že v případě větších záplav by k ochraně obyvatel byly potřeba i dvě suché nádrže, takzvané poldry.

„Zadržely by část vody a do řeky by se pak dostala už jen padesátiletá, na kterou bude koryto připravené,“ vysvětlil Kunčar.

Ochrany proti velké vodě se dočkají i další obce a města

Stát by měly nad brodskou částí Újezdec. Počítá s nimi i studie, kterou zpracoval Zlínský kraj. A z ní jasně vyplývá, že by se díky těmto nádržím zvýšila i protipovodňová ochrana Kunovic. Spolu s poldry u Brodu by byly potřeba ale i nádrže pod sousedními Šumicemi a nad nedalekou Nivnicí. Tam ale protipovodňová opatření teprve začínají řešit.

„My jsme na rozdíl od Brodu s pozemkovými úpravami, ve kterých se podobné záležitostí řeší, o tři roky pozadu,“ upozornila starostka Nivnice Vladimíra Kaislerová.

Lepší ochranu proti velké vodě chystá Povodí Moravy hned v několika obcích a městech. Většina z nich na podobné opatření čeká už roky. Připravené projekty mají hodnotu dohromady 625 milionů korun.

Kromě Uherského Brodu by do čtyř let měli být lépe chránění třeba v Kunovicích, Koryčanech nebo Mysločovicích. Nová hráz za 120 milionů korun přibude konečně i v Tlumačově. Místní lidé po ní volají už sedmnáct let. Právě tehdy totiž řeka Morava zaplavila více než 130 domů, z nichž část úplně zdemolovala.

„Ochranná hráz má pro nás pochopitelně prioritní význam,“ prohlásil starosta Antonín Jonášek. Pomůže desítkám rodin. Hráz by měla být delší než tři kilometry a obec už má vyřešené všechny dotčené pozemky.

Kolem řeky Olšavy v Kunovicích by zase za tři roky měli stavebníci začít se zvyšováním hrází. Tak, aby zvládly větší nápor vody než dosud. Před čtyřmi lety tady při povodních voda rozbořila hráz a vylila se do několika ulic, mimo jiné i do nové zástavby. Na zásah tady má Ministerstvo zemědělství rezerovaných 145 milionů korun.

Hráze vzniknou také ve Zdounkách a Brumově-Bylnici, poldr zase v Mysločovicích. Podstatná pro kraj bude i rekonstrukce vodní nádrže v Koryčanech na řece Kyjovce za 144 milionů korun. Po úpravách z ní bude možné bezpečně odpouštět při povodních větší množství vody než teď.

Autor:

Nejčtenější

Zemřel spoluzakladatel Tescomy, k hrncům se s kamarádem dostali od muziky

Jiří Vaculík měl ve společnosti Tescoma na starosti vývoj.

Před pár dny nečekaně zemřel jeden ze zakladatelů zlínské společnosti Tescoma vyrábějící kuchyňské potřeby. Jiřímu...

Kouč Jílek: Dostali jsme pořádnou facku, hodně lidem to nahraje

CO S TÍM? Zadumaný sparťanský trenér Václav Jílek během neúspěšného zápasu se...

Nikdy na jeho tým nepřišlo doma tolik fanoušků. „Skoro patnáct tisíc lidí, fantastická atmosféra a my se jim odvděčíme...

Zlín - Slavia 0:1, body pro obhájce zařídil po šťastném odrazu Hušbauer

Slávistická radost ve Zlíně, střelec gólu Josef Hušbauer (vpravo) v objetí...

Slávističtí fotbalisté za obhajobou titulu vyrazili vítězstvím. V úvodním kole nového ročníku na něj dosáhli ve Zlíně,...

Z nákladního auta na D1 vytekla kyselina sírová, řidič zřejmě zaspal

Jiří Vaculík (vlevo) a Petr Chmela začínali coby spoluhráči v kapele Symfonik...

Mikrospánek mladého řidiče zřejmě stál za nehodou nákladního auta, které převáželo barely s vysoce koncentrovanou...

Podlesníky, pivovarský guláš a jelení steak. Ochutnejte krajové speciality

Pivovarský guláš se dříve připravoval z koňského masa, dnes vítězí hovězí.

Chcete-li hodovat jako kdysi šlechta, dejte si kvalitní kus jeleního masa. Vyrazit pro něj můžete i ke středočeským...

Další z rubriky

Řidič neohlásil, že srazil cyklistu, pak měl pozitivní test na drogy

Ilustrační snímek

Těžké zranění utrpěl cyklista, kterého na Zlínsku srazilo nákladní auto. Jeho řidič mu sice poskytl první pomoc, nehodu...

Dobrou úrodu na polích ničí hraboši a myši, pomoct má hluboká orba

Kde polních hlodavci likvidují pole

Zemědělci jsou ve čtvrtině sklizně a tuší, že jim hraboš polní a myš domácí napáchají značné škody. Na některých...

Města schovávají kontejnery pod zem, třídit tak jde i v historickém centru

Podzemní kontejnery fungující pouze s čipovou kartou jsou ve Zlíně třeba na...

S receptem na to, jak odstranit nevzhledné a zapáchající stanoviště popelnic, přichází hned několik měst ve Zlínském...

NÁZORY: V kolika letech jste si vzali hypotéku?
NÁZORY: V kolika letech jste si vzali hypotéku?

Anonym, nechci aby věděli, děkuji 8) Uvažuji o hypotéce, byt nebo dům. Musím samozřejmě ještě šetřit aby mi ji vůbec dali. Ale radši platit 8tisíc hypotéku než podnájem. Chci se zeptat v kolika letech jste si ji vzali, na co a zda nelitujete. Je mi 26, bezdětná.

Najdete na iDNES.cz