Zlínský podchod za 50 milionů má problém: zatéká do něj už po otevření

  14:20aktualizováno  14:20
Podchod v centru Zlína, jehož rekonstrukce skončila teprve před měsícem, se bude muset znovu opravit. Při nedávných deštích do něj zateklo. Radnice chce zjistit, jestli může uplatnit reklamaci, zřejmě však bude muset opravy zaplatit sama.

Architekt Pavel Chládek je autorem přestavby zlínského podchodu. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Komplikace kolem podchodu u náměstí Práce ve Zlíně neberou konce. Po nedávných deštivých dnech do něho začalo zatékat. Z podhledu kapala voda, u výtahu jsou na stropě ještě patrné skvrny.

Přitom teprve na začátku června stavbaři dokončili jeho nákladnou rekonstrukci, která trvala devět měsíců a město přišla na padesát milionů korun (o opravě podchodu čtěte zde).

Fotogalerie

„Voda proniká do podchodu přes vysloužilou hydroizolaci nosné konstrukce silnice nad podchodem, což je něco, s čím nikdo nepočítal,“ upřesnil mluvčí magistrátu Zdeněk Dvořák.

Izolace už zřejmě dosloužila, protože ji nikdo za zhruba třicet let existence podchodu nevyměnil. Otázka ale je, zda se opravdu nedalo zatékání předejít stavebním zásahem při přestavbě. Teď se totiž bude muset pravděpodobně část podhledu rozbít.

„Je to velice nešťastné, nejde však o to, že by někdo něco podcenil nebo se na něco vykašlal,“ reagoval autor architektonického návrhu i projektu Pavel Chládek. „Problém může nastat vždycky, protože podchod je složitá stavba. Ale že do něho bude tak moc zatékat, to jsem nečekal,“ dodal.

Hájí se tím, že řešil opravu podchodu a ne čtyřproudovou silnici, která nad ním vede. Ta patří státu, jenž se o ni má starat.

Radnice chce zjistit, jestli je možná reklamace

Podle Zdeňka Ondrůška, stavbyvedoucího firmy OHL ŽS, která opravu prováděla, řízeně kape voda z každého mostu. V tomto případě ale mělo být předem jasné, že izolace není v pořádku.

„To, že do podchodu zatéká, bylo patrné už při přestavbě. Částečně jsme to během ní vyřešili,“ naznačil Ondrůšek.

„Projektant si ale možná neuvědomil, že podchod má svá specifika a nenavrhl žádné zádržné stěny,“ myslí si.

Chládek ve středu se zástupci dodavatele i města řešil problém na místě. Odstranit jej chtějí co nejdřív. Chládek má do dvou týdnu navrhnout s pomocí odborníků konkrétní opatření.

Jak bude vypadat, zatím neví. Stavební zásah by ale podle něho mělo zaplatit město.

„Cesta nad podchodem nebyla součástí projektu. Reklamace proto nepůjde uplatnit,“ je přesvědčen Chládek.

Architekt Chládek: Zpětně bych nic neudělal jinak

Když architekt Pavel Chládek vyhrál před třemi lety soutěž na přestavbu podchodu u náměstí Práce ve Zlíně, zdaleka ještě netušil, co ho čeká. Nejprve se město nedokázalo dohodnout s obchodníky v podchodu na opravě jejich obchůdků, takže je rekonstrukce polovičatá. A když byla před nedávnem dokončená, začalo do podchodu zatékat. "Je to velice nešťastné, o tom nepochybuju," posteskl si Chládek.

Nezanedbal někdo něco při přípravě projektu? Například město nebo vy?
Město nezanedbalo nic a myslím si, že my taky ne. Mostovku jsme nemohli izolovat, protože není v majetku města. Dodavatelská firma dělala práce v souladu s projektem. Chci zdůraznit, že jde o složitou věc, při níž může nastat spousta potíží. Stavebně jsou to náročné a nestandardní postupy.

Neudělal byste v projektu zpětně něco jinak?
Nic nešlo udělat jinak. Most se opravuje shora, nelze to dělat zespodu. Novou izolaci jsem navrhl nad zázemím podchodu, pod mostovou konstrukcí je původní. Při rekonstrukci jsme ale nějaké věci na mostě opravili, toto jsme však nečekali. Zatékání se ve větší míře projevilo až po nedávných intenzivních deštích.

Jaké najdete řešení?
Můžeme zespodu sanovat místa, která jsou špatná. Ne však takovým způsobem, že bychom tam nalepili izolaci. Pak taky můžeme nějakým systémem odvést vodu do kanalizace. Do podhledu se bude muset zasáhnout. Kolik to bude stát, zatím nelze říct.

Město tak asi bude muset ke zhruba padesáti milionům korun, které už za opravu zaplatilo, přidat další peníze.

„Musíme zjistit, jestli je možná reklamace,“ řekl náměstek primátora Jiří Kadeřábek ze Zlínské volby.

O něčí vině za současnou situaci nechce spekulovat. Podle něho neleží na městu, projektantovi ani dodavateli stavby. „Problém je nahoře, nad podchodem,“ podotkl.

Chyboval projektant i radnice, domnívá se Blažek z ODS

Opoziční zastupitelé však mají jasno. To, že do podchodu zatéká, není pouze kvůli vadné izolaci, ale dílem i proto, že projektant špatně odvedl svoji práci, na niž město nedokázalo dohlédnout.

„Je to oboustranná chyba,“ myslí si Zdeněk Blažek z ODS. Podle něho je to podobné, jako kdyby někdo opravil dům, ale střechu nechal starou. „Měli myslet na to, že izolace může být narušená. Je to fatální zanedbání,“ zdůraznil.

„Svědčí to o ne zcela dobré projektové přípravě. Při takto nákladných úpravách by měla být brána v úvahu všechna rizika,“ přidal se zastupitel Boris Popesko z ČSSD.

Podle něho bude klíčové to, kolik bude oprava stát a kdo ji zaplatí. Náklady se budou odvíjet od řešení, které zatím není známo.

Jisté je však jedno: projektant vyřeší jenom následek problému, ne jeho příčinu. Buď „zalepí“ díry, kterými voda prosakuje, nebo ji odvede bokem.

Pokud by se ale měla vyměnit stará izolace, musela by se zavřít a rozebrat frekventovaná cesta nad podchodem, která slouží jako hlavní průtah městem. A to si dnes nikdo nedokáže představit.

Autor:

Nejčtenější

Fenomén Zikmund. Cestovatel oslaví 100 let, připomene si ho celé Česko

Miroslav Zikmund s novou knihou Zikmund a Hanzelka - s Tatrou kolem světa.

Cestovatel Miroslav Zikmund oslaví 14. února sté narozeniny. Kulaté výročí si budou jeho obdivovatelé připomínat nejen...

Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

Miroslav Zikmund

Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho život má pevně daný...

Tátovu nepřítomnost jsem nebral jako újmu, říká Miroslav Zikmund mladší

Miroslav Zikmund mladší je synem cestovatel Miroslava Zikmunda a operní pěvkyně...

Po slavném otci zdědil vášeň k cestování. Na rozdíl od něj je ale Miroslav Zikmund mladší nejšťastnější, když krajinu a...

Hanzelka a Zikmund naštvali Brežněva, cestovatele sledovala tajná policie

Prezident Václav Havel při návštěvě Zlína 7. března 1990 v Divadle pracujících....

Cestovatelé Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund byli miláčky národa, komunistický režim je však odepsal, když popsali...

Pacient odpojil přístroje a rozbil dveře na balkon, pád z něj nepřežil

Ilustrační snímek

Pád ze čtvrtého patra budovy zlínské nemocnice nepřežil ve čtvrtek nad ránem pacient neurologie. Případem se zabývají...

Další z rubriky

Pacient odpojil přístroje a rozbil dveře na balkon, pád z něj nepřežil

Ilustrační snímek

Pád ze čtvrtého patra budovy zlínské nemocnice nepřežil ve čtvrtek nad ránem pacient neurologie. Případem se zabývají...

Zikmund očima cestovatelů. Jeho preciznost je inspirativní, shodují se

Oslava stých narozenin cestovatele Miroslava Zikmunda se uskutečnila ve Zlíně.

Při příležitosti stých narozenin Miroslava Zikmunda MF DNES oslovila jeho následovníky, přátele, spolupracovníky a...

Oslavence Miroslava Zikmunda přátelé překvapili novým vydáním jeho knihy

Nové vydání cestopisu ze Srí Lanky.

K dnešním stým narozeninám připravili pro cestovatele Miroslava Zikmunda jeho blízcí překvapení, je to nové,...

Advantage Consulting, s.r.o.
INŽENÝR KVALITY

Advantage Consulting, s.r.o.
Zlínský kraj, Moravskoslezský kraj

Najdete na iDNES.cz