Pořadatelé Dnů lidí dobré vůle i Národní pouti musejí dodržet vládní nařízení týkající se maximálního počtu lidí.
„Počítáme s tím, že všichni budou respektovat, že letošní Velehrad bude probíhat především prostřednictvím symbolického propojení,“ naznačil velehradský starosta Aleš Mergental.
Omezení se dotknou počtu návštěvníků i doprovodného programu a venkovních atrakcí, jež pořadatelé zrušili. Celý poutní areál bude právě kvůli nižší kapacitě uzavřený.
„Záleží na vývoji koronavirové pandemie a s ní souvisejících opatření, nicméně pokud se situace nezhorší, počítáme, že Dny lidí dobré vůle letos navštíví několik stovek lidí,“ konstatoval tajemník akce Josef Kořenek.
Dny lidí dobré vůle, které předcházejí Národní pouti, budou letos ochuzené o mezinárodní setkání vozíčkářů, soutěže ve fotbalových dovednostech s Antonínem Panenkou, hudební vystoupení, dětská představení, workshopy nebo přepisování Bible.
Na večerní benefiční Koncert lidí dobré vůle se pak dostane pouze majitel místenky. Pořadatelé se rozhodli pozvat především ty, kteří během jarní pandemie „bojovali v první linii“, tedy záchranáře, lékaře a sestry, hasiče, vojáky, policisty, dobrovolníky či pracovníky charitních organizací.
Míst bude ale více. Zájemci o koncert se mohou hlásit pomocí formuláře na webu www.velehrad.eu.
„Samozřejmě se budeme snažit vyčlenit místa i pro tradiční poutníky. Žádosti už dostáváme a jsou z celé republiky. Dokonce se sami ozývají i lidé, kteří byli v první linii, třeba psala jedna prodavačka,“ zmínil Kořenek.
Během večera vystoupí na pódiu u baziliky Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje Jiří Pavlica s Hradišťanem. Jako host přijede slovenský zpěvák Miro Žbirka a představí se děti ze základních uměleckých škol a Pěvecký sbor Stojanova gymnázia.
Velehrad bude bez atrakcí i stanového městečka
Místenku budou potřebovat také věřící, kteří nechtějí přijít o Národní pouť a slavnostní poutní mši svatou, na které se scházejí desítky biskupů a kněží z Česka i zahraničí.
Pro věřící i zástupce církví jde o mimořádné setkání. Na Velehrad putují už od druhé poloviny 17. století. Právě sem přišlo půl milionu lidí slavit tisíc let od příchodu slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje a třikrát více se jich sešlo při připomínce tisíce let od smrti svatého Metoděje v roce 1885.
V loňském roce byl hlavním celebrantem a kazatelem slavnostní bohoslužby apoštolský nuncius a velvyslanec Vatikánu Charles Daniel Balvo.
Zájemci o letošní poutní mši svatou se mají také přihlašovat prostřednictvím formuláře na zmíněném webu.
Lístků bude tolik, kolik umožní aktuální vládní nařízení pro hromadné venkovní akce. Od konce června by to mělo být až tisíc lidí.
Organizátoři se v případě velkého zájmu budou rozhodovat podle pořadí, ve kterém žádosti obdrželi. Vzhledem k tomu, že se vládní nařízení může změnit, zprávu o získání vstupenky by měli lidé dostat zhruba dva týdny před velehradskými slavnostmi.
I tak to bude znamenat, že většina pravidelných účastníků se na akci letos nedostane. Sobotní koncert i nedělní bohoslužbu tak budou moci prožít díky živým přenosům České televize a Českého rozhlasu.
„Se všemi budeme spojeni na dálku prostřednictvím přímého přenosu a především v modlitbě za všechny, které epidemie postihla, i za ty, kdo se zapojili do pomoci. A chceme také děkovat za postupný konec nákazy, za uvolňování všech omezení i za množství dobrých skutků, kterými lidé v čase epidemie pomáhali,“ prohlásil olomoucký arcibiskup Jan Graubner.
Během letošních oslav nebudou na Velehradě žádné atrakce, stánky a parkovací plochy.
„Vzhledem k tomu, že po oba dva dny budeme muset dodržet limit pro počet lidí, kteří se mohou setkat na jednom místě, jsme nuceni odvolat i tradiční kolotoče a stánkový prodej,“ přiblížil Mergental.
Na Velehradě ani na obchvatu Starého Města nebude tentokrát žádné parkoviště ani kyvadlová doprava pro poutníky. K dispozici nebude ani plocha pro stanové městečko.