Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 28. září 2023 Den české státnosti

Na cyrilometodějské slavnosti na Velehradě letos budou nutné místenky

  16:42
Letošní cyrilometodějské slavnosti na Velehradě, které pravidelně přilákají přes 40 tisíc lidí, se uskuteční 4. a 5. července v omezeném režimu. Většina návštěvníků je prožije doma prostřednictvím online přenosu. Osobně se zúčastní pouze stovky lidí, celý poutní areál bude uzavřen.

Dny lidí dobré vůle a oslavy výročí příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje pokračovaly 5. července 2019 na Velehradě na Uherskohradišťsku slavnostní poutní mší na nádvoří u baziliky Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje. | foto: ČTK

Pořadatelé Dnů lidí dobré vůle i Národní pouti musejí dodržet vládní nařízení týkající se maximálního počtu lidí.

„Počítáme s tím, že všichni budou respektovat, že letošní Velehrad bude probíhat především prostřednictvím symbolického propojení,“ naznačil velehradský starosta Aleš Mergental.

Omezení se dotknou počtu návštěvníků i doprovodného programu a venkovních atrakcí, jež pořadatelé zrušili. Celý poutní areál bude právě kvůli nižší kapacitě uzavřený.

„Záleží na vývoji koronavirové pandemie a s ní souvisejících opatření, nicméně pokud se situace nezhorší, počítáme, že Dny lidí dobré vůle letos navštíví několik stovek lidí,“ konstatoval tajemník akce Josef Kořenek.

Dny lidí dobré vůle, které předcházejí Národní pouti, budou letos ochuzené o mezinárodní setkání vozíčkářů, soutěže ve fotbalových dovednostech s Antonínem Panenkou, hudební vystoupení, dětská představení, workshopy nebo přepisování Bible.

Na večerní benefiční Koncert lidí dobré vůle se pak dostane pouze majitel místenky. Pořadatelé se rozhodli pozvat především ty, kteří během jarní pandemie „bojovali v první linii“, tedy záchranáře, lékaře a sestry, hasiče, vojáky, policisty, dobrovolníky či pracovníky charitních organizací.

Míst bude ale více. Zájemci o koncert se mohou hlásit pomocí formuláře na webu www.velehrad.eu.

„Samozřejmě se budeme snažit vyčlenit místa i pro tradiční poutníky. Žádosti už dostáváme a jsou z celé republiky. Dokonce se sami ozývají i lidé, kteří byli v první linii, třeba psala jedna prodavačka,“ zmínil Kořenek.

Během večera vystoupí na pódiu u baziliky Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje Jiří Pavlica s Hradišťanem. Jako host přijede slovenský zpěvák Miro Žbirka a představí se děti ze základních uměleckých škol a Pěvecký sbor Stojanova gymnázia.

Velehrad bude bez atrakcí i stanového městečka

Místenku budou potřebovat také věřící, kteří nechtějí přijít o Národní pouť a slavnostní poutní mši svatou, na které se scházejí desítky biskupů a kněží z Česka i zahraničí.

Pro věřící i zástupce církví jde o mimořádné setkání. Na Velehrad putují už od druhé poloviny 17. století. Právě sem přišlo půl milionu lidí slavit tisíc let od příchodu slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje a třikrát více se jich sešlo při připomínce tisíce let od smrti svatého Metoděje v roce 1885.

V loňském roce byl hlavním celebrantem a kazatelem slavnostní bohoslužby apoštolský nuncius a velvyslanec Vatikánu Charles Daniel Balvo.

Zájemci o letošní poutní mši svatou se mají také přihlašovat prostřednictvím formuláře na zmíněném webu.

Lístků bude tolik, kolik umožní aktuální vládní nařízení pro hromadné venkovní akce. Od konce června by to mělo být až tisíc lidí.

Organizátoři se v případě velkého zájmu budou rozhodovat podle pořadí, ve kterém žádosti obdrželi. Vzhledem k tomu, že se vládní nařízení může změnit, zprávu o získání vstupenky by měli lidé dostat zhruba dva týdny před velehradskými slavnostmi.

I tak to bude znamenat, že většina pravidelných účastníků se na akci letos nedostane. Sobotní koncert i nedělní bohoslužbu tak budou moci prožít díky živým přenosům České televize a Českého rozhlasu.

„Se všemi budeme spojeni na dálku prostřednictvím přímého přenosu a především v modlitbě za všechny, které epidemie postihla, i za ty, kdo se zapojili do pomoci. A chceme také děkovat za postupný konec nákazy, za uvolňování všech omezení i za množství dobrých skutků, kterými lidé v čase epidemie pomáhali,“ prohlásil olomoucký arcibiskup Jan Graubner.

Během letošních oslav nebudou na Velehradě žádné atrakce, stánky a parkovací plochy.

„Vzhledem k tomu, že po oba dva dny budeme muset dodržet limit pro počet lidí, kteří se mohou setkat na jednom místě, jsme nuceni odvolat i tradiční kolotoče a stánkový prodej,“ přiblížil Mergental.

Na Velehradě ani na obchvatu Starého Města nebude tentokrát žádné parkoviště ani kyvadlová doprava pro poutníky. K dispozici nebude ani plocha pro stanové městečko.

Autor:
  • Nejčtenější

Řidič po hádce u supermarketu vytáhl zbraň, druhého střelil do nohy

Krátce po páteční 13. hodině vyjížděli záchranáři k postřelenému muži u supermarketu v Uherském Hradišti. Podle prvního...

Stokrát silnější než morfin, žena zemřela po užití náplasti s fentanylem

Po aplikaci náplasti s obsahem fentanylu zemřela šestatřicetiletá žena ze Zlínska. Tragický případ ukazuje na to, že...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nadaný malíř volil raději smrt, než by riskoval slabost při výsleších

Před sto lety se narodil talentovaný malíř a odbojář Václav Chad. Bylo mu pouhých jednadvacet let, když jej zastřelilo...

Rekordní selanka, bavily se obě Slavie. Dýmovnice byly přepálené klobásy

Můžou být spokojeni vítězové i poražení? Středeční pohárový zápas dvou Slavií ukázal, že ano. Pražská si po nechutném...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dopravní peklo skončilo, stavbaři opravili příjezdovou cestu do Zlína

Dobrá zpráva pro řidiče mířící do krajského města. Po pěti týdnech je hotová oprava silnice ve Zlíně-Malenovicích,...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Motorkář ujížděl policii i přes dvě plné čáry, po silnici se řítil 190 km/h

Protisměrem, přes dvě plné čáry i staveniště ujížděl motorkář policii z Uherského Brodu do Buchlovských vrchů. Jiný se...

V Jadrníčkově vile ve Fryštáku otevřeli týdenní stacionář pro dospělé

Rekonstrukce přístavby památkově chráněné vily ve Fryštáku skončila, nyní už prostory využívají lidé se zdravotním...

Všichni jsme tady jako sousedi, říkají v Ostrožské Lhotě, vesnici roku

Zahrádka před místní cukrárnou je téměř obsazená. Zákusky od Budařů jsou v okolí už více než třicet let vyhlášené, a...

Nadaný malíř volil raději smrt, než by riskoval slabost při výsleších

Před sto lety se narodil talentovaný malíř a odbojář Václav Chad. Bylo mu pouhých jednadvacet let, když jej zastřelilo...

Advantage Consulting, s.r.o.
PRODAVAČ VHODNÉ PRO ABSOLVENTY

Advantage Consulting, s.r.o.
Zlínský kraj
nabízený plat: 20 000 - 25 000 Kč

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...