Středa 28. října 2020, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 28. října 2020 Státní svátek.

Učitelům a žákům pomáhá v přípravě na dálkové studium škola z Otrokovic

  12:31
Školy věnují maximální pozornost přípravě na případné pokračování distanční výuky. Jako příklad dobré praxe může posloužit Střední průmyslová škola v Otrokovicích.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Seděli v lavicích, u katedry stál vyučující a v rozvrhu se psalo, že je hodina fyziky. Přesto se studenti Střední průmyslové školy v Otrokovicích plně soustředili na své mobilní telefony.

Sen mnoha teenagerů se jim splnil díky tomu, že je škola dokonale připravená na případný návrat distančního vyučování, i kdyby měl být v částečné podobě.

„První hodinu fyziky jsem věnoval vysvětlení, jak pracovat v aplikaci Microsoft Teams. Trvalo to asi dvacet minut a potom dostali studenti úkol,“ popsal ředitel průmyslovky Libor Basel.

Měli porovnat délkovou roztažitelnost různých kovů. „Ten s nejvyšší hodnotou doplnili do online úkolu. Výsledek rovnou viděli přes dataprojektor,“ popsal Basel.

Ukázal tak studentům, jak se dá aplikace použít i v běžné výuce. „Podle mého názoru budou v budoucnu stále častěji využívat kombinaci prezenční a distanční výuky a k tomu je potřeba, aby s aplikací uměli pracovat,“ dodal.

S pomocí mobilu, tabletu nebo počítače mohou už dnes vyhledávat informace nebo i psát testy. Díky tomu nebudou v případě karantény ztrácet čas hloubáním nad tím, jak systém funguje, ale z domova plynule navážou na výuku.

„Je přitom jedno, jestli se má karanténa týkat jednotlivců, tříd, nebo celé školy,“ podotkl učitel informatiky Jan Řezník.

Rozdíly mezi školami i mezi jednotlivými vyučujícími

Otrokovická průmyslovka je jednou ze tří škol ve Zlínském kraji, která je školícím centrem společnosti Microsoft. Díky tomu má k dispozici jejich software a různé nástroje. A také odborně zdatné učitele. Licence MS Office mají k dispozici všechny střední školy, které zřizuje Zlínský kraj. A aplikace Teams je jejich součástí. Možností je ale samozřejmě více.

„Licence pro školy soutěžíme hromadně, jaké nástroje budou k distanční výuce používat, je ale na rozhodnutí ředitele školy,“ uvedl krajský radní odpovědný za školství Petr Gazdík.

PŘEHLEDNĚ: Ředitelské volno v gesci škol, distanční výuka s polovinou žáků

Právě otrokovická škola však využila možnosti, které Teams nabízejí, naplno a své zkušenosti teď předává dalším školám, od základních po vysoké. A zájemců je dost.

„Začátek školního roku je ideální čas k tomu, aby školy dopilovaly systém distanční výuky. Při několika stovkách žáků je prakticky nemožné, aby je karanténa minula,“ dodal Gazdík.

Když se výuka na jaře přerušila, museli učitelé ze dne na den vymyslet, jak učit na dálku, přestože s tím neměli žádné zkušenosti.

Část jich pracovala z domu a využívala vlastní techniku a připojení k internetu. Mnoho škol se se situací vyrovnalo výborně, jak zjistila Česká školní inspekce. Jenomže zrovna tak se často výuka omezila na pokyny „vytiskni, nalep do sešitu a nauč se“. Rozdíly byly nejen mezi školami, ale i mezi jednotlivými vyučujícími uvnitř jedné školy.

Tentokrát už mají být školy připravené lépe. Ministerstvo školství přislíbilo téměř 1,3 miliardy na technické dovybavení.

Na dálku se dá učit i třeba technické kreslení

I když se mohou systémy lišit, jako ideální řešení se ukázalo, když celá škola používá jedinou aplikaci.

Na průmyslové škole v Otrokovicích vidí každý učitel po přihlášení do aplikace tolik týmů, kolik učí tříd. „A každý žák vidí tolik týmů, kolik má předmětů,“ vysvětlil Basel.

Pro školu se 460 žáky je připravil jeden z učitelů informatiky během přípravného týdne na konci prázdnin. Všichni mohou komunikovat navzájem, ať už písemnou formou, nebo pomocí videopřenosu. Metodu je možné použít třeba i v případě, že část třídy je ve škole a část doma.

To pak mají žáci mimo třídu k dispozici elektronický soubor s vysvětlením učiva a příklady k procvičování. Díky videopřenosu vidí a slyší, co učitel vysvětluje ve třídě. Mohou se ptát jak přes mikrofon, tak i prostřednictvím online chatu a učitel v reálném čase vidí jejich práci.

Distanční výuka nemusí být omezená jen na základní předměty. Na dálku se dá učit třeba i technické kreslení.

„Má-li student za úkol vytvořit výkres šroubového spoje, má k dispozici tištěnou i elektronickou formu pracovního sešitu, kde je učivo vysvětlené. Výkres vypracuje, převede do počítače jako sken nebo fotografii z mobilu, odešle, učitel ho zkontroluje a během online hodiny mohou probrat případné nedostatky,“ popsal Řezník.

28. června 2015

  • Nejčtenější

Poslední šichta před zavřením pánského holičství končila v šest ráno

Pobolívala jej kolena a chodidla, ale cítil se nabitý energií. V šest hodin ráno mu skončila směna, kterou neplánoval....

Do řeky Bečvy se opět dostaly neznámé chemikálie, věc projedná Sněmovna

Do řeky Bečvy se opět dostaly neznámé chemikálie, o problému odpoledne informovalo město Valašské Meziříčí. Podle...

Praktici nechtějí testovat. Nakažení ohrozí ostatní pacienty, obávají se

Jsou přetížení, na mnoha místech pracují bez sestry, někteří navíc zaskakují za své nemocné kolegy. Praktičtí lékaři ve...

Podnikatel Valenta se vzdal mandátu krajského zastupitele, končí i v Senátu

Podnikatel Ivo Valenta (za Soukromníky) se vzdal mandátu zastupitele Zlínského kraje. Díky preferenčním hlasům jím byl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ve Zlínském kraji přibudou tři nová odběrová místa, zvýší počet testů

Zdravotníci ve Zlínském kraji denně odeberou vzorky od 2 700 lidí. Nápor pomohou zvládnout nové odběrové stany ve...

ANALÝZA: Proč Čína v boji s covidem uspěla a Západ se zmítá v chaosu

Premium Zatímco Západ se potýká s druhou vlnou koronaviru, východoasijské země dokázaly virus porazit. Proč tomu tak je? Nejde...

Jsme rozvedení. Ještě nevím, zda se vrátím k dívčímu jménu, říká Koukalová

Premium Nepochopení, odsouzení. Konec vrcholové sportovní kariéry. Hledání práce. A ještě rozvod. Gabriela Koukalová (30) má za...

Dlouhodobý test Mazdy: karoserie se nám rozpadala před očima

Premium Historie provozu této Mazdy sice dokládá, že prevence se vyplatí, ale některé chyby výrobce se napravit nedají....

  • Další z rubriky

Podnikatel Valenta se vzdal mandátu krajského zastupitele, končí i v Senátu

Podnikatel Ivo Valenta (za Soukromníky) se vzdal mandátu zastupitele Zlínského kraje. Díky preferenčním hlasům jím byl...

Na kole za adrenalinem, výhledy nebo poznáním Zlínského kraje

Nespočet kilometrů nových cyklostezek vzniklo ve Zlínském kraji v posledních letech. Mezi nejnavštěvovanější patří...

Ve Zlínském kraji přibudou tři nová odběrová místa, zvýší počet testů

Zdravotníci ve Zlínském kraji denně odeberou vzorky od 2 700 lidí. Nápor pomohou zvládnout nové odběrové stany ve...

Auto na Zlínsku po nárazu do stromu začalo hořet. Zemřely dvě ženy

V neděli ráno se stala vážná nehoda na silnici spojující obce Jasenná na Zlínsku a Liptál na Vsetínsku. Řidička auta...

Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu
Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu

Když se řekne Sunar, co se vám jako první vybaví? Chutné sušené mléko? Není se čemu divit. Sunar a jeho kojenecká výživa tu je pro naše miminka už...

Nepanikařte, ale buďte opatrní. Osm znaků, že jste mohli prodělat covid-19

Druhá vlna koronavirové krize udělala z Česka, které tu první zvládlo celkem dobře, odpadlíka. Snad každý se bojí. Jsem...

Nečekaně zemřel moderátor Prima vařečky Daniel Kopál, bojoval s covidem

Ve věku 49 let zemřel moderátor Daniel Kopál, známý z pořadu o vaření Mňam aneb Prima vařečka. Bojoval s koronavirem....

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...

NASA a vědci objevili na Sahaře a v Sahelu téměř dvě miliardy stromů

Na Sahaře a v oblasti Sahelu roste více stromů, než se předpokládalo. Tvrdí to mezinárodní vědecká studie, na níž se...

Česko je bohatší než Itálie a Španělsko, možná předběhne i Japonsko

Nejnovější data Mezinárodního měnového fondu ukazují, že Česká republika je poprvé ve své novodobé historii bohatší než...