Chemička Deza ve Valašském Meziříčí. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

V den otravy ryb byla v Deze havárie, napsal deník. Nesouvisí, tvrdí firma

  • 14
V den zářijové masivní otravy ryb v řece Bečvě se v chemičce Deza ve Valašském Meziříčí stala havárie, napsal internetový Deník Referendum. Chemička patřící pod koncern Agrofert ihned po otravě popřela, že by znečištění pocházelo od ní. A také nyní vyloučila souvislost mezi oběma událostmi.

Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka v reakci na článek Deníku Referendum uvedl, že 20. září se v Deze stala provozní událost, která však neměla charakter havárie. Podle něj ze své podstaty nemohla být příčinou otravy ryb v Bečvě.

Policie a Česká inspekce životního prostředí se k informacím deníku nechtěly vyjadřovat, inspekce už Dezu jako možného původce vyloučila dříve.

Podle deníku se incident stal 20. září nad ránem v takzvané kaustifikační jednotce. Pracovník obsluhující kaustifikaci spustil ohřev toxické směsi, usnul, směs se přehřála a začala vřít a vystřikovat ven z reaktoru a dostala se až za obrubník havarijní jímky, na silnici před kaustifikační jednotkou, kde stekla do otvorů dešťové kanalizace.

Autoři článku uvedli, že kyanid buď nebyl hlavní či jedinou příčinou otravy v Bečvě, nebo jí dokonce nemusel být vůbec. Příznaky u otrávených ryb v Bečvě podle článku neodpovídaly otravě kyanidem. Deník neuvedl, kudy by se směs z dešťové kanalizace mohla do řeky dostat.

Mluvčí Agrofertu řekl, že v důsledku pochybení zaměstnance přetekla směs sody a vápenného hydrátu z provozního reaktoru kvůli překročení teploty směsi v reaktoru.

„Tvrzení některých médií, že jde o toxické látky, je mylné. Podle bezpečnostních listů obou uvedených složek ani jedna z těchto látek není toxická,“ uvedl Hanzelka. „Navíc převážná část uniklé směsi skončila v záchytných valech, odkud byla přečerpána k přečištění do chemické čistírny odpadních vod. Dále pak bylo postupováno podle standardních technologických postupů,“ uvedl Hanzelka.

Chemička podle něj provozuje kanalizační systém, který separuje a ošetřuje odpadní vody podle jejich použití.

„Je proveden tak, aby právě v případě podobných provozních událostí nemohlo dojít ke škodám na životním prostředí,“ uvedl mluvčí.

Kontrola dešťových vod podle něj neprokázala nadlimitní překročení jakéhokoli sledovaného parametru. „Jsme si stoprocentně jistí, že tato provozní událost v našem podniku nebyla a ani nemohla být příčinou otravy ryb. Do řeky Bečvy se v souvislosti s touto událostí nemohly dostat žádné dešťové ani odpadní vody, které by byly kontaminovány jakoukoli toxickou látkou,“ uvedl Hanzelka.

Ekologická havárie postihla 20. září řeku v úseku pod Valašským Meziříčím po Přerov. Podle odborníků kyanid poškodil vodní biotop na zhruba 40 kilometrech toku. Policie případ vyšetřuje.

„Vzhledem k probíhajícímu šetření se k dílčím informacím zveřejněným médii nyní vyjadřovat nebudeme,“ řekla v pondělí krajská policejní mluvčí Lenka Javorková.

Kriminalisté stále čekají na výsledky znaleckého zkoumání, lhůta na vypracování posudku uplyne 20. prosince. Česká inspekce životního prostředí se k informacím uvedeným v článku Deníku Referendum nechtěla vyjadřovat.

„Případ otravy Bečvy primárně vyšetřuje Policie ČR, nikoli redaktoři Deníku Referendum. Jejich novou teorii ČIŽP proto nebude, a ani nemůže, veřejně komentovat,“ uvedla mluvčí inspekce Radka Nastoupilová.

Inspekce v pondělí pouze zveřejnila výsledek rozborů vody po novějším znečištění Bečvy u Valašského Meziříčí z úterý 24. listopadu. Laboratoře zde ve vodě odhalily nadlimitní množství dusitanového dusíku. Zdrojem je zřejmě jedna z firem v areálu bývalé Tesly v Rožnově pod Radhoštěm. Úhyn ryb to na rozdíl od zářijové otravy podle inspekce nezpůsobilo.

,

Jarní prázdniny

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů.