Některá domy dětí a mládeže nabízejí například i včelařský kroužek. Ilustrační snímek.

Některá domy dětí a mládeže nabízejí například i včelařský kroužek. Ilustrační snímek. | foto: David Peltán, MAFRA

Dětské kroužky se kvůli obavám z koronaviru zatím plní pomaleji

  • 2
Jindy touto dobou zažívají nával zájemců o dětské kroužky. Letos je však v domech dětí a mládeže či střediscích volného času situace trochu klidnější. Zřejmě za to může situace kolem koronavirové nákazy a neustálá hrozba návratu bezpečnostních omezení. I když vláda už dříve slíbila, že plošné zákazy znovu nezavede, rodiče vyčkávají.

„Přihlášky jsme vyplnili, ale nevím, jestli kroužky hned platit. Začne škola, chřipková sezona a zase je zavřou,“ poukázala Eva Sedlářová ze Zlína.

Maminka tří dětí ve školním věku zaplatí za jeden kroužek v průměru přes tisíc korun na školní rok. A děti jich mají dohromady pět.

Jednotlivá zařízení nejistotu vnímají. „Obavy máme všichni, ale věřím tomu, že škola začne a rodiče zjistí, že to funguje,“ podotkla ředitelka zlínského Domu dětí a mládeže Astra Ivana Vladíková.

Stejnou zkušenost mají v Uherském Hradišti. „Určitě je to letos váhavější a rodiče se doptávají na platby,“ zmínila zástupkyně ředitelky Domu dětí mládeže Šikula Martina Dörrová.

Volnočasová zařízení pro děti jsou však zároveň připravená na distanční výuku, kterou si vyzkoušela už v minulém školním roce.

Na sociálních sítích bylo s dětmi v kontaktu i holešovské středisko volného času TyMy. „Dělali jsme soutěže, četli pohádky, učili morseovku, vařili nebo skákali přes švihadlo,“ popsala ředitelka TyMy Jarmila Vaclachová. „Všechny kroužky ale takto odučit nelze,“ upozornila.

Organizacím pomohlo, že mohly v květnu znovu otevřít. To už sice kroužky pomalu končily, letos je ale na řadě míst protáhli až do konce června a naprostou většinu tak děti absolvovaly v plném rozsahu.

„Snad jen ve čtyřech případech jsme rodičům vraceli peníze. Nestihli jsme dokončit dvě lekce,“ řekla pověřená ředitelka střediska volného času Alcedo ve Vsetíně Martina Hromadová. Po pauze už znovu neotevřeli třeba folklorní kroužek pro nejmenší děti.

Uherskohradišťský Šikula naopak letos začne s některými kroužky dříve, už v září, aby neodučené lekce dohnal.

Tábory se přes léto konaly v běžném režimu

Zvýšené nároky na hygienu a dezinfekci prostor zvládla zařízení bez potíží. Ukázněné byly děti i rodiče a ani v jednom případě se nestalo, že by do fungování kroužků před prázdninami zasáhla karanténa. Hygienická opatření se budou striktně dodržovat i nyní.

Aktuální nabídka kroužků napříč Zlínským krajem vesměs vychází z osvědčených aktivit. V posledních letech vedou pohybové kroužky, ať už sportovní, nebo taneční. Tradičně je zájem o výtvarné a IT zaměření a také všechno, co souvisí s přírodou.

Například badminton, který nabízí zlínská Astra, už přerostl školní tělocvičny. Aby uspokojili zájemce, museli najít větší prostory. A také přidat dny. Letos tak nabízí badminton v 17 variantách, od přípravky po dospělé a dělí je i podle výkonnosti.

Skaut není jen kroužek, děti se učí kamarádství, říká zlínský vedoucí

„Snažíme se reagovat na poptávku rodičů, to ale znamená, že musíme najít jak prostory, tak další lektory, kteří by kroužky vedli,“ upozornila Vladíková.

Zatím se jim to daří, loni organizovali kroužky pro 1580 dětí.

Vsetínské Alcedo má už nyní u mnoha kroužků uvedeno, že zbývají poslední místa. Stálým zájemcům totiž nabízí přednostní přijetí a teprve zbylá místa nabízí dál. V naprosté většině případů přitom děti s kroužkem rostou.

I tady zůstává kostra nabídky stejná – pohyb, v tomto případě hlavně bojové sporty a plavání, a výtvarné kroužky. Nově Alcedo nabízí šachový a rybářský kroužek, hru na housle a loutkoherectví. To má ve Vsetíně letitou tradici díky loutkovému divadlu Kohútek.

V Uherském Hradišti se více zaměřují na přírodovědu, která děti láká. Naplněné už jsou ale také výtvarky nebo kroužek vaření.

Ani přes letní prázdniny se žádná z velkých organizací ve Zlínském kraji nemusela zavřít. Tábory včetně pobytových jely v prakticky běžném režimu. Jen nádoby s dezinfekcemi byly novinkou.

Až na výjimky se konalo všechno, co bylo v původním plánu. Například holešovské TyMy zrušilo v předstihu ozdravný pobyt v Chorvatsku, který obvykle organizuje před koncem prázdnin.