Středa 7. června 2023, svátek má Iveta, Slavoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 7. června 2023 Iveta, Slavoj

Školy ve Zlínském kraji zvou do dveří deváťáky, plány jim kazí pandemie

  18:12
Začínají dny otevřených dveří na středních školách v kraji. Zatímco někde zvou rodiče a školáky fyzicky do budov, jinde si kvůli zhoršující se nemocnosti zájemci o studium musejí vystačit s online kontaktem. Školy plánují videodiskuse a představení pomocí spotů.

Ředitel Střední průmyslové školy Vsetín Miroslav Václavík předvádí studentům obráběcí stroj. | foto: Jan Salač

Na jaře budou maturovat, teď si ale studenti čtvrtého ročníku Střední průmyslové školy ve Vsetíně ještě spořádaně sedají do lavic. Protože jsou v dílnách, mají na lavicích počítače a za zády CNC frézku.

„Na počítači si připraví návrh a hotový program pak přenesou do CNC frézky,“ říká ředitel školy Miroslav Václavík a ukazuje obrobený kus kovu. Jsou na něm vyfrézované složité ornamenty.

„Programování jak pro výrobu, tak pro modelování se žáci oboru strojírenství učí od prvního ročníku,“ dodává. Odpovídá to zaměření oboru, jímž je výpočetní technika. Na monitorech se zatím dávají do pohybu 3D modely a v dílně panuje tvůrčí atmosféra.

Zažijí ji i zájemci o studium, kteří se v pátek či v sobotu přijdou do školy podívat v rámci dnů otevřených dveří. „Uvidí celou školu. Dílny budou v provozu a naši žáci jim ukážou, co se mohou naučit a s čím budou ve škole pracovat,“ podotkl Václavík.

Nebude chybět ani nové vertikální centrum na frézování ve třech osách, které škola teprve začleňuje do výuky. Budoucí středoškoláci poznají i to, co obnáší druhý z oborů, který ve Vsetíně nabízejí, tedy ekonomika a podnikání se zaměřením na řízení jakosti.

Dny otevřených dveří jsou pro všechny střední školy ve Vsetíně naplánované na pátek 5. a sobotu 6. listopadu. Ve stejném termínu se otevřou rovněž školy ve Valašském Meziříčí, Rožnově pod Radhoštěm, Luhačovicích nebo Slavičíně. A do konce listopadu se má akce uskutečnit ve zbytku kraje.

Rodičům i školákům nabídnou videodiskuse

Jenže už dnes je jisté, že všem se to nepodaří. „Od víkendu se nám zvýšila nemocnost, proto jsme se na poslední chvíli rozhodli, že dny otevřených dveří uděláme online,“ řekl ředitel Masarykova gymnázia a Střední zdravotnické školy ve Vsetíně Martin Metelka.

Využijí k tomu materiály, které vznikly loni. Tehdy se dny otevřených dveří kvůli pandemii koronaviru nekonaly a školy musely nábor přenést do online prostředí. Také letos se situace rychle mění a je třeba sledovat aktuální informace na webu škol.

Vsetínské gymnázium a zdravotnická škola nabídne rodičům a školákům v několika termínech videodiskusi s vedením školy přes aplikaci Teams.

„Pokud by se ale stalo, že někdo změnu nepostřehne a přijde, jsme připraveni se o něj postarat a předat mu veškeré informace,“ ujistil Metelka. Školy se pak představí krátkými videospoty, jež točily loni.

Dny otevřených dveří jsou klíčovou akcí

Odborníci se shodují, že dny otevřených dveří jsou nejdůležitější ze všech náborových akcí.

„Zájemci poznají atmosféru a klima školy, to je nejdůležitější. Měli by si všímat toho, jak je škola vybavená a jak se žáci a pedagogové chovají,“ poradil ředitel soukromé střední školy Kostka ve Vsetíně Karel Kostka.

Tady zatím, stejně jako na strojní průmyslovce, počítají s osobním setkáním. Bude to ale za přísnějších bezpečnostních opatření.

„Malé skupinky zájemců dostanou své průvodce z řad studentů a nebudou se míchat s ostatními. A samozřejmostí jsou respirátory,“ nastínil Kostka.

Dny otevřených dveří se mohou na jednotlivých školách konat i během zimy, obvykle bývají vypsané termíny až do konce ledna. Podzim by si ale rozhodně neměli nechat ujít zájemci o obory, u nichž se skládá talentová zkouška. Ti totiž podávají přihlášku do 30. listopadu, na ostatní obory je čas až do 1. března příštího roku.

Přípravný den má nachystat žáky na zkoušky

Talentové zkoušky se týkají například zájemců o studium ve sportovní třídě gymnázia na náměstí T. G. Masaryka ve Zlíně nebo těch, kteří míří na umělecké obory.

Nabízejí je kromě uměleckoprůmyslových škol v Uherském Hradišti a Valašském Meziříčí a konzervatoře v Kroměříži i jiné školy. Například Střední škola nábytkářská a obchodní v Bystřici pod Hostýnem. Dny otevřených dveří naplánovala na tento víkend.

„Zároveň bude v sobotu i takzvaný přípravný den pro žáky, kteří se chtějí hlásit na obory s talentovou zkouškou. Mohou si také přinést své práce a konzultovat je s vyučujícími uměleckých předmětů,“ naznačila ředitelka Olga Pastyříková.

Bystřická škola nabízí sedm různých oborů, z toho s talentovou zkouškou jsou maturitní obory design interiéru a uměleckořemeslné zpracování dřeva. Nutná je rovněž pro přijetí na tříletý obor umělecký truhlář.

  • Nejčtenější

Na Kroměřížsku po srážce s kamionem vykolejil vlak, devět lidí se zranilo

Po nárazu do nákladního vozu vykolejil v pondělí ráno v Dobroticích u Holešova na Kroměřížsku osobní vlak. Jelo v něm...

Baterie fotovoltaické elektrárny zapálila rodinný dům na Zlínsku

Šest jednotek hasičů vyráželo v sobotu večer k požáru domu v obci Vlachova Lhota na Zlínsku. Vzplály tam baterie domácí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyškov - Zlín 0:0, zápas k nekoukání, ligový tým soupeři nic nedovolil a zachránil se

Zlínští fotbalisté zůstali prvoligoví. I v odvetě baráže nedovolili Vyškovu skórovat, radují se i po bezbrankové...

Baráž o fotbalovou ligu: vzepřou se druholigové týmy? Nemají ani jednu výhru

Bez postupu, dokonce bez jediného dílčího vítězství. Baráž o účast ve fotbalové lize druholigovým klubům dosud...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vrba slavil kotoulem: Záchranu řadím vysoko, v jednu chvíli nám už nikdo nevěřil

Pod kotlem nadšených hostujících fanoušků, který dlouho po zápase vyvolával jeho jméno, vystřihl Pavel Vrba oslavný...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Baterie fotovoltaické elektrárny zapálila rodinný dům na Zlínsku

Šest jednotek hasičů vyráželo v sobotu večer k požáru domu v obci Vlachova Lhota na Zlínsku. Vzplály tam baterie domácí...

Víc otázek než odpovědí. Archeologové zkoumají tajemství tvrze v Hluku

Řadu zajímavostí odhalil archeologický výzkum, který už druhý měsíc provádějí odborníci v rámci rekonstrukce středověké...

Trojici slonic přivezli do Zlína před 20 lety, jsou chloubou zahrady

Zlínská zoologická zahrada Lešná připravila na neděli 4. června oslavu druhých narozenin sloního samečka Zyqarriho....

Inflace rekordně zvyšuje příjmy měst, přebytky překlápějí do investic

Města letos dostávají rekordní daňové příjmy, které vybere stát a pak je přerozděluje. Zlín získal za první tři letošní...

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...

Miluji tě, ale podvádím tě. A nelituji. Studie nahlédla do hlubin nevěry

Premium Je jedním z nejrozsáhlejších výzkumů svého druhu a přináší víc než paradoxní zjištění. Vyjevuje, že důvody nevěry jsou...

Nejsou menší, jen jsou výš, říká o modelaci prsou za 65 tisíc Krejčíková

Aneta Krejčíková (32) se rozhodla pro plastiku prsou. Představitelka sekretářky Květy ze seriálu Volha si své...