Část ohořelé baťovské budovy ve Zlíně půjde k zemi, zbytek čeká oprava

  12:01aktualizováno  12:01
Část 103. budovy v baťovském areálu ve Zlíně, kterou před rokem poškodil obří požár, půjde k zemi. Demoliční práce začnou v polovině února. Buď zde vyroste nový objekt, nebo tento prostor poslouží jako manipulační plocha. Novější, sedmipatrovou stavbu společnost Cream opraví.

Představa architektů, jak by také mohla vypadat 103. budova baťovského areálu. | foto: vizualizace Cream Real Estate

Do starší, pětipatrové části vyhořelé 103. budovy se bagry zakousnou 14. února. Poslední lednový den ji majitel - zlínská společnost Cream - předal k demolici. Zhruba čtrnáct dnů potrvají přípravné práce, než dělníci budovu na základě statického posudku strhnou.

V areálu bývalých Baťových závodů to není jediné bourání. Těžká technika dokončila demolici 24. a 26. budovy (více o bourání čtěte zde), nyní se otočí ke 103. budově, kterou loni v lednu zasáhl silný požár (více o požáru zde).

Fotogalerie

"Použitá technologie se stejně jako v případě budov 24, 25 a 26 obejde bez bouracích kladiv a bude maximálně šetrná. Demolice bude zahájena odstraněním východní stěny starého objektu," popsala mluvčí společnosti Cream Jaroslava Němcová.

Zboží vyžaduje ekologickou likvidaci

Požár kvůli vadné žárovce způsobil škody za stovky milionů korun. Před rokem zachvátil centrální sklad elektroniky firmy HP Tronic. Zatímco z novější části 103. budovy už HP Tronic nebezpečný elektroodpad odklidil, starší část budovy na vyklizení ještě čeká.

"Musíme počkat, až začnou bourací práce. Do budovy platí zákaz vstupu. Z jednotlivých pater se musí vybrat zboží a odvézt k ekologické likvidaci," řekl mluvčí společnosti HP Tronic Bohuslav Komín.

Demoliční práce se potáhnou do půlky dubna. Co vyroste na místě sedmipatrové budovy, zatím není jasné.

"Zvažujeme nový objekt, nebo místo nechat jako volnou manipulační plochu. Nová budova by zřejmě nebyla už v původní kubatuře, postavili bychom dvoupatrovou, která by mohla být využívána jako sklad nebo podniková prodejna," řekl jednatel společnosti Cream Martin Jarolím.

Památková zóna

Celý baťovský areál včetně 103. budovy leží v městské památkové zóně. Zatímco s bouráním části, kterou zničil požár, památkáři problém neměli, k záměru postavit novou budovu se staví zdrženlivě.

"K jakémukoliv stavebnímu záměru v památkové zóně musíme vydat souhlasné stanovisko. Nemůžu předjímat, jaký postoj bychom v tomto případě zaujali," uvedla vedoucí odboru kultury magistrátu Kateřina Pešatová.

Novější, sedmipatrovou část 103. budovy plánuje firma opravit a zateplit. Na zateplení využije šestimilionovou evropskou dotaci. Celkové náklady na 103. budovu Cream odhaduje na 150 až 200 milionů korun.

"Pokud bychom stavěli nový objekt, počítáme s horní hranicí nákladů. Pokud by na tom místě zůstala jen manipulační plocha, je reálná dolní hranice," upřesnil Jarolím.

Obří požár, největší v poválečné historii Zlína, vypukl 9. ledna loňského roku. Stoupající dým bylo vidět na kilometry daleko. Z centra Zlína musely být dokonce evakuovány mateřské školy a lidem bylo doporučeno nevětrat.

Přes 50 hasičských jednotek s ohněm bojovalo skoro tři dny. Požár zničil elektroniku firmy HP Tronic za více než 200 milionů korun. Podle vyšetřování policie jej zavinila vadná zářivka.

Autor:

Nejčtenější

Fenomén Zikmund. Cestovatel oslaví 100 let, připomene si ho celé Česko

Miroslav Zikmund s novou knihou Zikmund a Hanzelka - s Tatrou kolem světa.

Cestovatel Miroslav Zikmund oslaví 14. února sté narozeniny. Kulaté výročí si budou jeho obdivovatelé připomínat nejen...

Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

Miroslav Zikmund

Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho život má pevně daný...

Tátovu nepřítomnost jsem nebral jako újmu, říká Miroslav Zikmund mladší

Miroslav Zikmund mladší je synem cestovatel Miroslava Zikmunda a operní pěvkyně...

Po slavném otci zdědil vášeň k cestování. Na rozdíl od něj je ale Miroslav Zikmund mladší nejšťastnější, když krajinu a...

Hanzelka a Zikmund naštvali Brežněva, cestovatele sledovala tajná policie

Prezident Václav Havel při návštěvě Zlína 7. března 1990 v Divadle pracujících....

Cestovatelé Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund byli miláčky národa, komunistický režim je však odepsal, když popsali...

Pacient odpojil přístroje a rozbil dveře na balkon, pád z něj nepřežil

Ilustrační snímek

Pád ze čtvrtého patra budovy zlínské nemocnice nepřežil ve čtvrtek nad ránem pacient neurologie. Případem se zabývají...

Další z rubriky

Pacient odpojil přístroje a rozbil dveře na balkon, pád z něj nepřežil

Ilustrační snímek

Pád ze čtvrtého patra budovy zlínské nemocnice nepřežil ve čtvrtek nad ránem pacient neurologie. Případem se zabývají...

Plánovaná nová zlínská nemocnice se má nabídkou blížit k fakultní

Takto má vypadat nová krajská nemocnice, která může vzniknout ve...

Krajský úřad začal veřejně představovat ambiciózní projekt nové nemocnice ve Zlíně-Malenovicích, která má stát osm...

Mladík na internetu vyhrožoval, že bude střílet do lidí jako Breivik

Ilustrační snímek

Jednadvacetiletý muž ze Zlínska na sociálních sítích vyhrožoval střelbou do lidí a následnou sebevraždou. Vyjadřoval...

Najdete na iDNES.cz