Středa 28. října 2020, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 28. října 2020 Státní svátek.

Politici před volbami zahájili stavbu D55, byť trvá spor archeologů

  16:45aktualizováno  16:56
Ředitelství silnic a dálnic ve středu slavnostně zahájilo stavbu osmikilometrového úseku dálnice D55 Babice - Staré Město. Devět dní před krajskými a senátními volbami u toho asistovalo i několik kandidujících politiků. Silničáři přitom nemají vyřešený spor archeologů, kvůli kterému hlavní práce zatím začít nemůžou.

Slavnostní zahájení stavby si z politiků nenechali ujít předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček z Kroměříže kandidující na kraj, ministr dopravy a průmyslu Karel Havlíček (oba z hnutí ANO), z KDU-ČSL pak hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek a starosta Starého Města Josef Bazala, jenž kromě kraje kandiduje i do Senátu.

„Stavbu se rozhodlo zahájit Ředitelství silnic a dálnic, protože stát je investorem. Já jsem akci neorganizoval, byl jsem jen pozván. Moje kampaň to určitě není,“ reagoval hejtman Čunek.

„Že se začíná týden před volbami, je fakt. Ale už jsem zahajoval stavbu minulý i předminulý týden, několikrát o prázdninách. Děláme to zkrátka v nejbližší možný den, navíc je ještě dobré počasí,“ prohlásil ministr Havlíček.

První úsek dálnice na Uherskohradišťsku má ulevit dopravě v Babicích, Huštěnovicích a Starém Městě, kudy nyní denně v průměru projede přes 15 tisíc aut. Postaví jej společně Eurovia a Strabag za 2,850 miliardy korun. Do provozu má být podle představ silničářů uvedený v prosinci 2023.

Ačkoliv však neměli silničáři na rozdíl od jiných míst problémy s ekologickými aktivisty nebo s výkupy pozemků, příprava se stále protahuje.

Slavnostní zahájení stavby dálnice D55 Babice - Staré Město. Z politiků se jej zúčastnili (zprava) hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek, starostka Babic Martina Horňáková, starosta Starého Města Josef Bazala, ministr dopravy Karel Havlíček a
předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček.

Když loni v květnu získali stavební povolení, chtěli naplno rozjet výstavbu nejpozději letos v březnu. Místo toho teprve letos v červenci otevřeli obálky s nabídkami firem, které se ucházely o výstavbu.

A i po středečním slavnostním poklepání na základní kámen na kraji Starého Města není jasné, kdy se stavební práce rozběhnou naplno. V trase dálnice totiž stále ještě nezačal archeologický průzkum, který v této fázi přípravy bývá běžně dávno hotový. Přitom především u Starého Města může být významné naleziště.

Brněnští archeologové chystají další námitku

Vše se zadrhlo kvůli výběru firmy, která záchranný archeologický průzkum provede, na což před dvěma týdny upozornila MF DNES. V soutěži nejprve uspělo sdružení dvou společností – Archaia a Samson Praha. Výběr však napadl Archeologický ústav Brno, podle něhož nemá druhá jmenovaná firma licenci k archeologickému průzkumu. Ústav se proto obrátil na antimonopolní úřad. Ten zrušil rozhodnutí silničářů o tom, jak se s touto námitkou vypořádali.

„Rozhodnutí zadavatele o námitkách bylo v části týkající se referenčních zakázek dodavatele Samson Praha nedostatečné a nesrozumitelné,“ řekl mluvčí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Martin Švanda.

Silničáři pak raději sami zrušili výsledek soutěže a firmu vybrali znovu ze stejných nabídek s tím, že se více zabývali námitkami archeologického ústavu. Výsledek soutěže je stejný - opět zvítězilo sdružení Archaia a Samson Praha.

„Abychom nehráli právní bitvy, které trvají měsíce či roky, řekli jsme si, že vydáme nové rozhodnutí o výběru zhotovitele,“ nastínil šéf zlínské pobočky Ředitelství silnic a dálnic Karel Chudárek. „Stále si myslíme, že jsme zákon neporušili. ÚOHS nám neřekl, že jsme rozhodli špatně, ale že se máme zamyslet nad tím, jak se vypořádat s jednou připomínkou. To jsme udělali,“ doplnil.

Archeologický ústav Brno proti rozhodnutí chce opět podat námitku, která se týká oprávnění společnosti Samson Praha.

„Nemají licenci na provádění záchranných archeologických průzkumů. A podle našeho názoru nestačí, že jsou ve sdružení,“ naznačila ředitelka brněnského ústavu Andrea Matějíčková.

„Námitky jsou nesmyslné. My kvalifikaci mít nemusíme, protože jsme ve sdružení. Archaia všechna oprávnění má,“ reagoval jednatel firmy Samson Praha Marcel Rückl.

Chudárek zmínil, že sdružení Archaia a Samson Praha už pro silničáře dělalo archeologický průzkum na dálnicích D11 a D35. Hlavním kritériem v aktuální soutěži byla cena.

Podle šéfa silničářů spory kolem archeologického výzkumu jsou sice komplikací, ovšem stavbu nemají zastavit.

„Měli jsme zahájení dálnice naplánované na září, říjen. Máme vybraného zhotovitele, který může dělat některé věci bez archeologického průzkumu. Například přeložky inženýrských sítí nebo realizační dokumentaci stavby. Není to tak, že nemůžeme dělat vůbec nic,“ tvrdí Chudárek.

Podle něho navíc už proběhl archeologický dozor při skrývce ornice v trase dálnice. „Dělali jsme tam různé sondy, proběhla i metoda infračervených paprsků, díky níž je možné vidět obrysy předmětů v podzemí. Víme, kde můžeme očekávat nějaké nálezy,“ popsal Chudárek.

Za rok začne vznikat další úsek

Dálnice D55 má v budoucnu spojovat Olomouc s Břeclaví. Zatím je z ní hotová trasa z Hulína do Otrokovic, kde v současnosti vzniká druhá, jihovýchodní část obchvatu města. Hotová má být za rok v listopadu, řidiči ji ale zřejmě začnou částečně využívat už na jaře.

Od Otrokovic k Babicím pak bude tranzitní doprava zatím nadále jezdit po stávající silnici I/55 přes Napajedla a Spytihněv, silničářům se na tuto část dálnice teprve letos podařilo získat územní rozhodnutí. Za dva roky chtějí mít stavební povolení, o rok později začít s výstavbou a cestu zprovoznit v roce 2026.

Naopak jižně od Starého Města mají práce na D55 začít už příští rok. Výběrové řízení na devítikilometrový úsek do Moravského Písku, pro které je už vydané pravomocné stavební povolení, chce ŘSD vyhlásit ještě tento nebo příští týden, stavět se má začít příští rok a hotovo bude v roce 2024. Tehdy má být dokončený i navazující čtyřkilometrový úsek do Bzence, který ale zatím stavební nemá.

Problematické je pak čtrnáctikilometrové pokračování do Rohatce, především průchod přes ptačí oblast Bzenecká doubrava, kde zatím schází i územní rozhodnutí. Ekologové zde požadovali vedení dálnice v tunelu. Silničáři zase zvažují částečné zasklení a variantu dvoupruhu.

  • Nejčtenější

Poslední šichta před zavřením pánského holičství končila v šest ráno

Pobolívala jej kolena a chodidla, ale cítil se nabitý energií. V šest hodin ráno mu skončila směna, kterou neplánoval....

Do řeky Bečvy se opět dostaly neznámé chemikálie, věc projedná Sněmovna

Do řeky Bečvy se opět dostaly neznámé chemikálie, o problému odpoledne informovalo město Valašské Meziříčí. Podle...

Praktici nechtějí testovat. Nakažení ohrozí ostatní pacienty, obávají se

Jsou přetížení, na mnoha místech pracují bez sestry, někteří navíc zaskakují za své nemocné kolegy. Praktičtí lékaři ve...

Podnikatel Valenta se vzdal mandátu krajského zastupitele, končí i v Senátu

Podnikatel Ivo Valenta (za Soukromníky) se vzdal mandátu zastupitele Zlínského kraje. Díky preferenčním hlasům jím byl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ve Zlínském kraji přibudou tři nová odběrová místa, zvýší počet testů

Zdravotníci ve Zlínském kraji denně odeberou vzorky od 2 700 lidí. Nápor pomohou zvládnout nové odběrové stany ve...

ANALÝZA: Proč Čína v boji s covidem uspěla a Západ se zmítá v chaosu

Premium Zatímco Západ se potýká s druhou vlnou koronaviru, východoasijské země dokázaly virus porazit. Proč tomu tak je? Nejde...

Jsme rozvedení. Ještě nevím, zda se vrátím k dívčímu jménu, říká Koukalová

Premium Nepochopení, odsouzení. Konec vrcholové sportovní kariéry. Hledání práce. A ještě rozvod. Gabriela Koukalová (30) má za...

Dlouhodobý test Mazdy: karoserie se nám rozpadala před očima

Premium Historie provozu této Mazdy sice dokládá, že prevence se vyplatí, ale některé chyby výrobce se napravit nedají....

  • Další z rubriky

Ve Zlíně se zastupitelé museli setkat, v Meziříčí našli online řešení

Ačkoli vláda od čtvrtečního rána v rámci vyhlášení nouzového stavu zpřísnila bezpečnostní opatření, ve Zlíně se týž den...

Městům klesly kvůli koronavirové krizi příjmy, investice ale chtějí držet

U měst a obcí se při sestavování rozpočtu na příští rok projeví výpadek peněz od státu kvůli epidemii koronaviru....

Zlínský zámek se bude měnit deset let, radnice hledá koordinátora

Architekti hledají možnosti proměny zlínského zámku. Radnice už vybrala nového nájemce kavárny. Plánuje gastroprovoz,...

Dětské domovy musejí v pandemii zvládat i ­výuku, zůstaly na to samy

Premium Na dětské domovy napříč Zlínským krajem dopadá koronavirová epidemie. Kvůli zavřeným školám zásadně narostl...

Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu
Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu

Když se řekne Sunar, co se vám jako první vybaví? Chutné sušené mléko? Není se čemu divit. Sunar a jeho kojenecká výživa tu je pro naše miminka už...

Nepanikařte, ale buďte opatrní. Osm znaků, že jste mohli prodělat covid-19

Druhá vlna koronavirové krize udělala z Česka, které tu první zvládlo celkem dobře, odpadlíka. Snad každý se bojí. Jsem...

Nečekaně zemřel moderátor Prima vařečky Daniel Kopál, bojoval s covidem

Ve věku 49 let zemřel moderátor Daniel Kopál, známý z pořadu o vaření Mňam aneb Prima vařečka. Bojoval s koronavirem....

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...

NASA a vědci objevili na Sahaře a v Sahelu téměř dvě miliardy stromů

Na Sahaře a v oblasti Sahelu roste více stromů, než se předpokládalo. Tvrdí to mezinárodní vědecká studie, na níž se...

Česko je bohatší než Itálie a Španělsko, možná předběhne i Japonsko

Nejnovější data Mezinárodního měnového fondu ukazují, že Česká republika je poprvé ve své novodobé historii bohatší než...