Pátek 10. července 2020, svátek má Libuše, Amálie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 10. července 2020 Libuše, Amálie

Aktivisté sází u D49 na obstrukce, ministerstvo dostalo 700 připomínek

  9:32aktualizováno  9:32
Ministerstvu dopravy přišly stovky připomínek k plánovanému důležitému úseku dálnice D49 z Hulína do Fryštáku. Také proto stále nevydalo stavební povolení, které chtělo vydat do konce loňského roku.

Chystaný dálniční úsek D49 z Hulína do Fryštáku, po němž se mělo podle původních plánů dávno jezdit, už dříve opakvaně řešil soud, a když se zdálo, že by nemělo nic bránit jeho povolení, ministerstvo dopravy musí řešit na 700 připomínek, které obdrželo také od nespokojených lidí či ekologických organizací. Jejich cílem je, aby se cesta nestavěla.

„Námitky směřují proti všem aspektům povolovacího procesu i povolované stavby samotné. Namítající shledávají vady v předmětu a rozsahu žádosti, v projektu, v rozsahu a obsahu dokládaných podkladů, ve způsobu vedení řízení,“ vypočítal mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka.

„Nejde přitom o hledání kompromisů či dohody. Cílem namítajících je, aby se stavba D49 v dané lokalitě nerealizovala,“ zdůraznil.

Ministerstvo v této fázi nemůže sdělovat přesný obsah připomínek ani od koho konkrétně přišly. Nicméně zhruba polovinu jich obdrželo už loni.

I na jejich základě některé podklady aktualizovalo, jiné se pokusilo vysvětlit, případně došlo na upřesnění projektu. Kompletní podklady mělo až letos v únoru, kdy veřejnou vyhláškou oznámilo účastníkům řízení možnost vyjádřit se před vydáním povolení.

Pak obdrželo druhou polovinu připomínek, s nimiž se musí vyrovnat. „Je nutné vzít v potaz, že předmětné stavební řízení je velice komplikované,“ řekl Jemelka.

Ekologům jde o čas

Ekologické organizace už dříve napadaly například to, že dálnice má vést přes území chráněných živočichů, například křečka.

„Chtějí dosáhnout toho, aby se povolení nevydalo a propadla nám EIA (posouzení stavby na životní prostředí – pozn. red.), která končí příští rok. K tomu to všechno směřuje,“ řekl na adresu ekologických spolků šéf zlínské pobočky Ředitelství silnic a dálnic Karel Chudárek.

Pokud by platnost posudku EIA propadla, museli by si ji silničáři vyřizovat znovu, což by znamenalo další několikaměsíční zdržení. „Je to problém, táhne se to už hodně dlouho,“ uvědomuje si Chudárek.

Ekologické sdružení Děti Země poslalo námitky loni i letos v březnu. „Letošní vyjádření se týká nedostatků dokumentace, která podle našeho názoru nerespektuje řadu požadavků povolené výjimky k zásahu do biotopů zvláště chráněných druhů živočichů z roku 2016,“ říká předseda Dětí Země Miroslav Patrik.

„Stavba tedy například neobsahuje neprůhlednou ochrannou bariéru vysokou čtyři metry na mostě přes řeku Rusavu, není zajištěna migrace malých živočichů pod dálnicí, vyústění kanalizace z vozovky se nevyhýbá biotopu raka říčního či rozsah oplocení je nízký, takže je značné riziko střetů vozidel se zvěří,“ vypočítal Patrik.

Ministerstvo dnes nechce odhadovat, kdy by mohlo stavební povolení vydat. „Každopádně vydání rozhodnutí ve věci předpokládáme v letošním roce,“ naznačil Jemelka.

Dálnice uleví Zlínu

Po vydání povolení se ale dá očekávat, že se proti němu některé ekologické spolky odvolají, případně potom podají žalobu k soudu. Ministerstvo dopravy už jednou povolení vydalo, soud ho ale po žalobě spolků zrušil.

Dálnice D49 z Hulína do Fryštáku se pravděpodobně v brzkém časovém horizontu stavět nezačne, přestože je důležitá. Podle Chudárka může ulevit Zlínu od tranzitní dopravy a výhledově zlepšit dopravní spojení se Slovenskem, neboť ke státní hranici má vést další úsek dálnice z Fryštáku.

„Tranzitní doprava směřuje přes Zlín na dálnici v Otrokovicích. Kdyby byla dálnice ve Fryštáku nebo v Lípě, tak klesne osobní doprava ve Zlíně o 30 procent, kamionová možná až o 50 procent,“ odhadl Chudárek.

Přes krajské město jezdí také řidiči ze Slovenska a kamiony s kontejnery ze železničního překladiště v Lípě. S ohledem na to, že město leží v údolí, mělo by se mu po výstavbě dálnice ulevit od emisí i hluku.

„Dálnice z Hulína do Fryštáku je jediný možný obchvat Zlína, všechny ostatní varianty jsou jen plácání do větru,“ řekl Chudárek.

Dálnice D49 má ale i mezinárodní význam, protože je součástí transevropské sítě TEN-T.

„Po jejím úplném dokončení vznikne významné kapacitní spojení České a Slovenské republiky a rovněž dojde ke snížení dopravní zátěže a souvisejících negativních vlivů na stávajících komunikacích Zlínského kraje,“ sdělil Jemelka.

Autor:
  • Nejčtenější

Amatérský hledač našel v Hostýnských vrších druhou část vzácného pokladu

Lesy v Hostýnských vrších vydaly druhou část pokladu, který si v nich kdosi ukryl před koncem třicetileté války. Tvoří...

Dogy na útěku napadly pošťačku i seniora, policisté jednoho psa zastřelili

Policisté na Kroměřížsku zastřelili jednoho ze dvou psů, kteří utekli ze špatně zajištěné zahrady a zaútočili na...

Čtyřletá holčička bloudila po sídlišti ve Zlíně, hledala černý panelák

Zlínští strážníci na sídlišti Jižní Svahy potkali před pár dny čtyřletou dívenku, která marně bloudila mezi domy. Jak...

Zloděj hektolitrů archivní pálenky je za mřížemi, lup však už nevrátí

Muž, který několik nocí vynášel z neobydleného domu na Zlínsku lahve s archivní slivovicí, doplatil na přílišnou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na domě v Uherském Hradišti se objevila rudá hvězda a nápis Kreml v azbuce

Na soukromé budově na náměstí Míru v Uherském Hradišti se objevila rudá hvězda a azbukou napsaný nápis Kreml. Světelné...

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

  • Další z rubriky

Žalobce zastavil stíhání muže, který už rok seděl za únos. K soudu jdou jiní

Žalobce zastavil trestní stíhání Michala Šnajdra, který si měl za únos, jejž nespáchal, odsedět deset let za mřížemi. K...

Sochař Makovský povýšil design na umění. Narodil se před 120 lety

Svým návrhem revolverového soustruhu položil sochař Vincenc Makovský (1900–1966) ve Zlíně základy československého...

Podzámecká zahrada zůstane přístupná, údržbu zajistí církev, Kroměříž a kraj

Podzámecká zahrada v Kroměříži se ani v budoucnu neuzavře za brány s výběrem vstupného. Aby mohla nadále zůstat volně...

Obchvat Luhačovic má ochránit prameny, bude měřit přes devět kilometrů

Trasa obchvatu Luhačovic už má jasnou podobu a příprava její stavby se tak dostává do další fáze. Dlouhá bude 9,3...

Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví
Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví

Obézních dětí přibývá. Přispívá k tomu současný životní styl, ve kterém chybí pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu. Tyto děti jsou pak náchylnější k různým nemocem a často trpí i jejich psychika.

Princ George je vztahovačný a drzý, tvrdí jeho kmotra

Šestiletý princ George se na oficiálních fotkách tváří jako andílek a britská královská rodina mu pečlivě buduje image...

Penis a ženský orgasmus. Dvacet centimetrů je optimální, říká studie

Na délce záleží a platí, že větší znamená lepší. Ovšem jen do jisté míry. Největší šanci na uspokojení ženy dává...

Maďarka tvrdí, že nemůže pracovat, protože je příliš sexy

Plastiky dvaadvacetiletou Barbie Barbaru Lunu Siposovou z Maďarska stály v přepočtu přes tři miliony korun. Nyní nemůže...

Berenika Kohoutová ukázala postavu po porodu bez retuše

Herečka a zpěvačka Berenika Kohoutová (29) si posteskla, že s pětiměsíční dcerou Lolou se její život otočil o 180...

Výpovědi už se nevyhnete. Nový zákoník práce přinese i spravedlivější dovolenou

Premium Poslední velká novela zákoníku práce za uplynulých devět let začne z podstatné části platit od začátku příštího roku, v...