Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Aktivisté sází u D49 na obstrukce, ministerstvo dostalo 700 připomínek

  9:32
Ministerstvu dopravy přišly stovky připomínek k plánovanému důležitému úseku dálnice D49 z Hulína do Fryštáku. Také proto stále nevydalo stavební povolení, které chtělo vydat do konce loňského roku.

Chystaný dálniční úsek D49 z Hulína do Fryštáku, po němž se mělo podle původních plánů dávno jezdit, už dříve opakvaně řešil soud, a když se zdálo, že by nemělo nic bránit jeho povolení, ministerstvo dopravy musí řešit na 700 připomínek, které obdrželo také od nespokojených lidí či ekologických organizací. Jejich cílem je, aby se cesta nestavěla.

„Námitky směřují proti všem aspektům povolovacího procesu i povolované stavby samotné. Namítající shledávají vady v předmětu a rozsahu žádosti, v projektu, v rozsahu a obsahu dokládaných podkladů, ve způsobu vedení řízení,“ vypočítal mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka.

„Nejde přitom o hledání kompromisů či dohody. Cílem namítajících je, aby se stavba D49 v dané lokalitě nerealizovala,“ zdůraznil.

Ministerstvo v této fázi nemůže sdělovat přesný obsah připomínek ani od koho konkrétně přišly. Nicméně zhruba polovinu jich obdrželo už loni.

I na jejich základě některé podklady aktualizovalo, jiné se pokusilo vysvětlit, případně došlo na upřesnění projektu. Kompletní podklady mělo až letos v únoru, kdy veřejnou vyhláškou oznámilo účastníkům řízení možnost vyjádřit se před vydáním povolení.

Pak obdrželo druhou polovinu připomínek, s nimiž se musí vyrovnat. „Je nutné vzít v potaz, že předmětné stavební řízení je velice komplikované,“ řekl Jemelka.

Ekologům jde o čas

Ekologické organizace už dříve napadaly například to, že dálnice má vést přes území chráněných živočichů, například křečka.

„Chtějí dosáhnout toho, aby se povolení nevydalo a propadla nám EIA (posouzení stavby na životní prostředí – pozn. red.), která končí příští rok. K tomu to všechno směřuje,“ řekl na adresu ekologických spolků šéf zlínské pobočky Ředitelství silnic a dálnic Karel Chudárek.

Pokud by platnost posudku EIA propadla, museli by si ji silničáři vyřizovat znovu, což by znamenalo další několikaměsíční zdržení. „Je to problém, táhne se to už hodně dlouho,“ uvědomuje si Chudárek.

Ekologické sdružení Děti Země poslalo námitky loni i letos v březnu. „Letošní vyjádření se týká nedostatků dokumentace, která podle našeho názoru nerespektuje řadu požadavků povolené výjimky k zásahu do biotopů zvláště chráněných druhů živočichů z roku 2016,“ říká předseda Dětí Země Miroslav Patrik.

„Stavba tedy například neobsahuje neprůhlednou ochrannou bariéru vysokou čtyři metry na mostě přes řeku Rusavu, není zajištěna migrace malých živočichů pod dálnicí, vyústění kanalizace z vozovky se nevyhýbá biotopu raka říčního či rozsah oplocení je nízký, takže je značné riziko střetů vozidel se zvěří,“ vypočítal Patrik.

Ministerstvo dnes nechce odhadovat, kdy by mohlo stavební povolení vydat. „Každopádně vydání rozhodnutí ve věci předpokládáme v letošním roce,“ naznačil Jemelka.

Dálnice uleví Zlínu

Po vydání povolení se ale dá očekávat, že se proti němu některé ekologické spolky odvolají, případně potom podají žalobu k soudu. Ministerstvo dopravy už jednou povolení vydalo, soud ho ale po žalobě spolků zrušil.

Dálnice D49 z Hulína do Fryštáku se pravděpodobně v brzkém časovém horizontu stavět nezačne, přestože je důležitá. Podle Chudárka může ulevit Zlínu od tranzitní dopravy a výhledově zlepšit dopravní spojení se Slovenskem, neboť ke státní hranici má vést další úsek dálnice z Fryštáku.

„Tranzitní doprava směřuje přes Zlín na dálnici v Otrokovicích. Kdyby byla dálnice ve Fryštáku nebo v Lípě, tak klesne osobní doprava ve Zlíně o 30 procent, kamionová možná až o 50 procent,“ odhadl Chudárek.

Přes krajské město jezdí také řidiči ze Slovenska a kamiony s kontejnery ze železničního překladiště v Lípě. S ohledem na to, že město leží v údolí, mělo by se mu po výstavbě dálnice ulevit od emisí i hluku.

„Dálnice z Hulína do Fryštáku je jediný možný obchvat Zlína, všechny ostatní varianty jsou jen plácání do větru,“ řekl Chudárek.

Dálnice D49 má ale i mezinárodní význam, protože je součástí transevropské sítě TEN-T.

„Po jejím úplném dokončení vznikne významné kapacitní spojení České a Slovenské republiky a rovněž dojde ke snížení dopravní zátěže a souvisejících negativních vlivů na stávajících komunikacích Zlínského kraje,“ sdělil Jemelka.

Autor:
  • Nejčtenější

Sám si navrhl i zrealizoval zahradu, kde vládne kámen. Jako ze žurnálu

17. června 2024

Soutěž S realizací proměny své zahrady na Uhersko-Hradišťsku začal čtenář Marian krok za krokem na podzim...

Rekordní investice v Česku. Američané za 46 miliard rozšíří výrobu polovodičů

19. června 2024  15:36,  aktualizováno  16:26

Americký výrobce polovodičů onsemi rozšíří výrobu ve svém závodě v Rožnově pod Radhoštěm na...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Tečka za Šmoulím městem. Vznikne zde průchozí atrium pro gastro, dílny i koncerty

12. června 2024  14:20

Variabilní a unikátní projekt. Tak označuje zlínská radnice vítězný návrh na proměnu Šmoulího...

Omladit musíme. Sportovní šéf Slovácka o konci Svědíka, novém kouči i Petrželovi

15. června 2024  13:23

Po úspěšné éře trenéra Martina Svědíka, se kterým ho pojily nadstandardní vztahy a jemuž sekundoval...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Měl jsem tmu před očima, řekl muž, který ubil kamaráda. Dostal 16,5 roku

12. června 2024,  aktualizováno  12:04

Šestnácti a půl lety vězení potrestal Krajský soud ve Zlíně Tomáše Čonku za to, že v silné opilosti...

Zlínští politici válčí kvůli vysoké dani z nemovitosti. Lidé budou demonstrovat

19. června 2024  17:21

Zlínský primátor Jiří Korec (ANO) chce podat trestní oznámení kvůli letáku, který vydal opoziční...

Rekordní investice v Česku. Američané za 46 miliard rozšíří výrobu polovodičů

19. června 2024  15:36,  aktualizováno  16:26

Americký výrobce polovodičů onsemi rozšíří výrobu ve svém závodě v Rožnově pod Radhoštěm na...

Šampioni z hor ve třetí lize. Fotbalové Strání vyletělo za dekádu o čtyři soutěže

19. června 2024  12:56

V rámci amatérského fotbalu je to unikátní počin. Fotbalisté ze Strání na Uherskohradišťsku...

Festivalová sezona startuje. Pivo a párek už nestačí, fanoušci chtějí komfort

19. června 2024  8:26

Ve Zlínském kraji startuje festivalová sezona. Kromě kapel láká i na doprovodný program nebo lepší...

ManpowerGroup s.r.o.
SKLADNÍK - Valašské Mežiříčí

ManpowerGroup s.r.o.
Zlínský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...