Soud odmítl ekology s křečky a spol., příprava dálnice D49 pokračuje

  14:39aktualizováno  14:39
Soudní spory o dálnici D49 z Hulína do Fryštáku skončily. Alespoň prozatím. Nejvyšší správní soud v Brně podle zjištění MF DNES zamítl dvě kasační stížnosti od ekologických aktivistů proti tomu, že trasa dálnice může vést územím, v němž žijí chránění živočichové. Silničáři chtějí mít do léta stavební povolení.

Ministr dopravy Aleš Řebíček (vlevo) a hejtman Zlínského kraje Libor Lukáš poklepali na základní kámen R49 30. září 2008. | foto: Zlínský kraj

Jedna ze zamítnutých kasačních stížností ekologických aktivistů se týkala křečka, druhá dalších 17 ohrožených druhů - například čolka nebo několika druhů žab a netopýrů.

„Znamená to, že můžeme pokračovat ve stavebním řízení. Nevidím žádnou jinou překážku, takže by mohlo být do poloviny letošního roku vydáno stavební povolení,“ těší šéfa zlínské pobočky Ředitelství silnic a dálnic Karla Chudárka.

Ministerstvo dopravy, které povolení vydává, svolalo kvůli dálnici na 30. dubna ještě veřejné projednání záměru. Tam mohou padnout nějaké připomínky. Aktivisté však soudní možnosti už vyčerpali.

„Pokud byly kasační stížnosti zamítnuty, končí tím soudní spory o výjimky k zásahu do území chráněných živočichů,“ potvrdil předseda hnutí Děti Země Miroslav Patrik.

„Každý má právo na žalobu, když si myslí, že je porušen zákon“

Stížnosti podával spolek Egeria, jehož hlavní postavou je Miroslav Mach, který s MF DNES dlouhodobě nekomunikuje. Děti Země byly účastníkem soudních sporů, podobně jako ministerstvo životního prostředí, které výjimky k zásahu do území chráněných živočichů vydalo. A výjimky pak aktivisté napadli dvěma žalobami.

Fotogalerie

Brněnský krajský soud jim nejdříve přiznal odkladný účinek, čímž se příprava cesty, která může pomoci Zlínu alespoň částečně od tranzitní dopravy, na více než rok zastavila. Obě žaloby pak zamítl.

„Míra dotčení chráněných druhů živočichů je přijatelná a negativní vliv na jejich populace umístěním předmětné stavby je možno adekvátně kompenzovat,“ shrnula v rozhodnutí předsedkyně soudního senátu Jaroslava Skoumalová.

Proti tomuto rozhodnutí podali ekologové kasační stížnosti k Nejvyššímu správnímu soudu v Brně, který jim také přiznal odkladný účinek, ale také je potom zamítl.

Silničáři to považují za potvrzení toho, že přistupují k životnímu prostředí šetrně a neporušují zákony.

„Jsem přesvědčený, že aktivistům nejde o ochranu životního prostředí, ale sledují jiné zájmy. Jejich námitky nejsou relevantní,“ míní Chudárek. „Navíc křeček už podle našeho názoru v trase dálnice nežije. Máme na místě neustálý biologický dozor,“ doplnil.

D49 Hulín-Fryšták, stavba 4901

D49 Hulín-Fryšták, stavba 4901

Podle Patrika však nelze říct, že jsou námitky a žaloby účelové. „Nebyly oprávněné, pokud je soud zamítl. Ale každý má právo podat žalobu či stížnost, když si myslí, že byl porušen zákon,“ naznačil Patrik.

Dříve tvrdil, že „vyhodnocení škodlivého vlivu stavby na chráněné živočichy neproběhlo řádným způsobem a kompenzační opatření nejsou dostatečná.“

Aktivisté se můžou bránit i proti stavebnímu povolení

„Rozhodnutí soudu možná koresponduje s tím, že nálada ve společnosti už není aktivistům tolik nakloněná. Přehnali to v tom, co je ještě ochrana životního prostředí a co už ekologické vydírání,“ podotkl náměstek hejtmana přes dopravu Pavel Botek.

Podle něho ale ekologičtí aktivisté budou možná ochotni jít až k mezinárodnímu soudu do Štrasburku. To by však přípravy nemělo brzdit.

Chudárek také počítá s tím, že se odvolají proti stavebnímu povolení. O odvolání by rozhodovala rozkladová komise ministra dopravy. A kdyby dala za pravdu silničářům, opět se kritikům otevře cesta k podání žaloby. Toho už jednou dříve využili a soud povolení kvůli formálním chybám zrušil.

„Budou do nás bušit dál,“ tuší Chudárek.

Po dálnici D49 z Hulína do Fryštáku se mělo jezdit už několik let. Jednou scházely peníze, pak povolení. Teď by mohlo být obojí. „O termínu zahájení výstavby ale nechci ještě mluvit,“ dodal Chudárek.

Premiér Babiš převzal v Pravčicích na Kroměřížsku petici na podporu dálnic D49 a D55 ve Zlínském kraji (březen 2018):


Autor:

Nejčtenější

Plzeň - Slovácko 0:2, průšvih vicemistra, hosté mají další cenný skalp

Hráči Slovácka se radují z vítězství nad Plzní.

Fotbalisté Slovácka si po Spartě vyšlápli na dalšího favorita, trápící se Plzeň zdolali na jejím stadionu 2:0 díky...

Kat favoritů. Chci vyhrát vždy a všude, říká Svědík po vítězství nad Plzní

Slovácký trenér Martin Svědík během utkání s Českými Budějovicemi

Pokud favorit stojí proti mužstvu Martina Svědíka, musí se mít vždy na pozoru. V nové sezoně si už se Slováckem připsal...

Zlín - Teplice 1:0, v závěru zápasu trefil Janetzký důležitou výhru

Zlínští fotbalisté slaví gól Jakuba Janetzkého (68) proti Teplicím.

Zlínští fotbalisté už potřebovali zabrat. A i hubená domácí výhra 1:0 nad Teplicemi jim po pátém kole Fortuna ligy bude...

K nehodě na Vsetínsku vzlétly dva vrtulníky. Na místě zemřel řidič auta

K tragické nehodě u obce Lidečko v pátek vzlétly dva vrtulníky (9. srpna 2019).

Tragická nehoda na Vsetínsku zaměstnala v pátek večer všechny složky integrovaného záchranného systému. U obce Lidečko...

Barum rally a Trnkobraní se konají souběžně, může to způsobit potíže

Divácky velmi atraktivní jsou i jízdy v kategorii Star Rally Historic.

Dvě velké akce, Barum Czech Rally Zlín a Vizovické Trnkobraní, na něž přijedou desítky tisíc lidí, se konají tento...

Další z rubriky

Hvězdou gastrofestivalu bude jediná michelinská kuchařka střední Evropy

Eszter Palágyiová je ve 32 letech šéfkuchařkou restaurace Costes v Budapešti.

Gastrofestival ve Velkých Karlovicích tradičně láká i na účast šéfkuchaře oceněného michelinskou hvězdou. Letos poprvé...

Zlínská firma s tvůrcem SimCity vyvíjí hru, jež simuluje fungování mozku

Martin Landsberger Pospíšil ukazuje na mobilu hru nazvanou Furniture Catcher...

Známý herní designér Will Wright vytváří novou počítačovou hru. Kromě jiných s ním spolupracuje i zlínská kreativní...

Pstruzi jsou na vymření, ničí je sucho, horko, vydry a volavky

Začátek pstruhové sezony na Malé Skále v Českém ráji.

Sucho a predátoři likvidují ryby v potocích a řekách. Některé menší přítoky úplně vysychají a rybáři tam nemohou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz