Pondělí 4. července 2022, svátek má Prokop
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 4. července 2022 Prokop

Změňte trasu dálnice D49, žádá obec. Je schválená, namítají silničáři

  19:38
Silničáři ve Zlínském kraji mají problém s dalším úsekem chystané dálnice D49. Jde o její část z Lípy do Vizovic, a pak dál ke slovenské hranici, po níž by se mělo začít jezdit v roce 2031. Jestli to tak bude, ale není vůbec jisté. Lidé v Zádveřicích se totiž nechtějí smířit s trasou dálnice, která má vést přes jejich katastr. Silničáři ale změny odmítají.

Trasa části D49 má vést z nové křižovatky, která vznikne pod obcí Veselá, dále podél výjezdu ze Slušovic, pak se má na pilířích stáčet do Zádveřic a protínat je v sousedství výpadovky na Vizovice, přesněji po její pravé straně. To se však vedení Zádveřic ani řadě jejich obyvatel nelíbí.

Fotogalerie

„Vadí nám, že má vést přes obec čtyřpruh, přitom od Vizovic už jsou navrženy jen dva jízdní pruhy. Dálnice by se měla stáčet na osmnáct metrů vysokých pilířích. Jde o esteticky špatný vjem i o ‚lupkání‘ dilatačních spár v dálnici. To nikdo neodhluční,“ konstatoval zádveřický starosta Radovan Karola.

Silničáři se s obyvateli obce sešli na veřejném jednání před koncem loňského roku a připomínky některých lidí byly slyšet hodně hlasitě.

„Výhrady k současné variantě jsme poslali už v roce 2017 a stále platí. Silničáři od té doby nic neudělali. Napíšu dopis na ministerstvo dopravy,“ plánuje Karola.

Dva pruhy by nestačily

Starosta prosazuje variantu, aby dálnice, jež končí v Hulíně, vedla jen po novou křižovatku pod Veselou. Odtud by kopírovala trasy stávajících cest, které by se upravily – od Slušovic do Lípy a na Vizovice.

Takové řešení by ovšem podle silničářů situaci nevyřešilo. „Potřebujeme komfortní napojení, abychom odvedli tranzitní dopravu ze Zlína či Lípy a abychom propojili ne tak rozvinutou část republiky s jejím zbytkem,“ uvedl šéf zlínské pobočky Ředitelství silnic a dálnic Karel Chudárek.

Při prosazování varianty s pilíři se opírá o fakt, že koridor pro tuto verzi je v územním plánu Zádveřic i v Zásadách územního rozvoje Zlínského kraje, který je mu nadřazený. To znamená, že obecní zastupitelé trasu už dříve odsouhlasili.

„Kdybychom v územním plánu neměli koridor pro dálnici, bylo by to lepší. Nevím, jaké měli informace mí předchůdci, kteří územní plán schvalovali,“ zmínil Karola.

Silničáři vysvětlují, že dálnice musí vést na pilířích, protože klesá z mírného kopce a překonává křižovatku, železnici a řeku. Je přitom pravda, že dilatační spáry budou vydávat nějaké zvuky.

„Chápu starostu, který chrání své občany, ale my máme vyšší záměry. Mimo jiné jde o propojení Česka se Slovenskem,“ tvrdí Chudárek.

Podle něho nemůže dálnice přes Zádveřice mít jen dva pruhy, protože by to nestačilo. Ve Vizovicích se doprava rozděluje do dvou směrů, proto odtud ke slovenské hranici má stačit nově vybudovaný pouze dvoupruh se třetím pruhem ve stoupání.

Silničáři i tady dříve prosazovali pruhy čtyři, výpočty ale ukázaly, že by na předpokládané množství aut měly stačit dva.

Děti Země: D49 má končit v Lípě

Někteří lidé v Zádveřicích chtějí, aby dálnice vedla po druhém okraji obce, u Rakové, kde jsou kopce. Podle Chudárka by tam musely být mosty a tunely, což by bylo drahé.

„Hlavně ale nemáme takovou cestu kde vyústit ve Vizovicích, protože tam jsou firmy,“ řekl Chudárek.

Ideální ovšem není ani tunelová možnost u Rakové, jež vadí tamním lidem. „Až bude na stole varianta, kterou obec bude moci přijmout, můžeme o ní i vyhlásit referendum,“ naznačil Karola. „S takto navrženou dálnicí souhlasit nebudeme. Napíšeme na všechny zainteresované strany,“ dodal.

Chudárek naopak věří, že silničáři začnou stavět dosud jimi prosazovanou trasu s tím, že další jednání o ní se ještě budou konat.

Dálnice D49 měří z Fryštáku po slovenskou hranici necelých 30 kilometrů a rozvržená je do tří úseků, etap. Podle předsedy spolku Děti Země Miroslava Patrika, ale není nutné, aby byla tak dlouhá, což vlastně říká i starosta Zádveřic.

„D49 by měla skončit v Lípě, dál je zbytečná. Stačilo by modernizovat stávající silnici a vybudovat obchvaty kolem většiny obcí,“ zmínil opakovaně Patrik.

Silničáři mají potíže i s prosazením D49 z Hulína do Fryštáku, kde ji napadají aktivisté kvůli chráněným živočichům, zejména křečkovi. Proto se nezačala stavět, i když se po ní mělo už jezdit.

Dálnice D49 má vést jižně od Zádveřic v místech, kde je nyní silnice I/49.

Dálnice D49 má vést jižně od Zádveřic v místech, kde je nyní silnice I/49.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

Autor:
  • Nejčtenější

Největší stavba v Rožnově se zastavila, firma už dodělá jen základy

Vznik kulturního centra a knihovny v Rožnově pod Radhoštěm se prodražuje. Nejdříve měla stavba stát 120, později 325,...

Stavba nové silnice v Prštném se blíží, uleví zahlcenému centru Zlína

V roce 2026 může začít stavba nové silnice v Prštném, která povede přes železniční trať. Pravomocné územní rozhodnutí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

PSG chce stabilizovat zlínský hokej. Do extraligy postoupíme sami, říká Vlach

Dlouho se k bouřlivému dění v hokejovém klubu PSG Berani Zlín pro média příliš nevyjadřoval a řešil ho spíše v rámci...

Ve Zlíně vypuklo letní dopravní peklo, průjezd do Otrokovic bude těžký

Pondělní dopravní špička ve Zlíně bude o něco náročnější než jindy a během následujících dvou týdnů se situace...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mynářovu hospodu zapálil žhář, ostatní verze už policie vyloučila

Policie pokročila ve vyšetřování požáru restaurace Na Srubu v Osvětimanech, která shořela letos 29. března. Stavbu, již...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

V Holešově chystají důležitý rondel, uleví dopravě z průmyslové zóny

Křižovatka ve tvaru písmene T u bývalého cukrovaru ve Všetulích je jedním z dopravně nejproblematičtějších míst v...

Jóga nebo včelaření zvýší odolnost seniorů, na Valašsku to s nimi umí

Města na Valašsku mají propracovaný systém služeb pro seniory, který může být vzorem jiným regionům. Zlínský kraj totiž...

Neposedné slůně, jaguáři v bazénu a okružní jízdy nabízí zlínská zoo

Ve zlínské zoo nedávno oslavili první narozeniny slůněte Zyqarriho, které bude bezpochyby největším tahákem letošní...

Čtvrt století po povodni stojí hráze za miliardy, všude však hotovo není

Pětadvacet let po ničivých povodních a záplavách chrání lidi ve Zlínském kraji hráze a rozlivová území za miliardy...

Pronájem skladového prostoru 125 m2
Pronájem skladového prostoru 125 m2

Zdeňka Fibicha, Valašské Meziříčí, okres Vsetín
10 000 Kč/měsíc

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...

Ruská ekonomika se hroutí, už není pochyb, ukazují nová statistická data

Ekonomika v Rusku se postupně hroutí, píše americký týdeník Newsweek. Průmyslová výroba se propadla hned v několika...