Pro zdravotníky a dobrovolníky to letos bude pořádná zkouška. Tradiční slavnosti na Velehradě, které pravidelně lákají až dvacet tisíc návštěvníků, totiž čeká tropické počasí.
„Bude jasno s opravdu vysokými teplotami od pětatřiceti do osmatřiceti stupňů a obzvlášť Morava by se měla připravit na teplejší počasí než Čechy,“ upozornil meteorolog Petr Dvořák.
Pro návštěvníky slavností to znamená velké varování. Většina akcí včetně sobotního koncertu, atrakcí pro děti a především nedělní bohoslužba se koná přímo pod širým nebem. A lékaři zdůrazňují, že zvládnout dvouhodinovou mši na nádvoří před bazilikou bude obtížné.
„Hrozí kolapsy, dehydratace či úpaly. Starším a nemocným lidem bych rozhodně doporučil, aby účast zvážili,“ řekl mluvčí krajské záchranky Petr Olšan. „Ostatní by neměli zapomenout na dostatek pití a slunečník,“ dodal.
Organizátoři s ohledem na počasí posílí dohled nad návštěvníky. Mezi poutníky se hlavně v neděli bude pohybovat kolem stovky dobrovolníků z Maltézské pomoci. Postarají se o osm desítek vozíčkářů, ale i další příchozí. „Máme k dispozici víc tekutin než v minulosti a budeme je mezi návštěvníky roznášet při koncertu i nedělní mši,“ popsal Michal Umlauf z organizačního týmu.
Mezi věřícími na mši bude procházet také patnáct zdravotníků, kteří v případě kolapsu nebo dehydratace lidem rychle pomohou a případně je dopraví k sanitce. Velehrad pohlídají i záchranáři.
Auta se davům poutníků letos vyhnou
Pokud se poutníci dobře připraví na počasí, měla by pro ně být letošní návštěva příjemnější. Po zkušenostech z minulých let totiž pořadatelé nepustí do dvou frekventovaných ulic vedoucích k bazilice Nanebevzetí Panny Marie a svatých Cyrila a Metoděje automobily. A to ani v případě místních obyvatel.
„Chceme, aby Velehrad byl bezpečnější a komfortnější, davem poutníků by neměla projíždět auta,“ vysvětlil starosta Aleš Mergental. Volnější než jindy by tak měla být ulice Hradišťská ve směru od Starého Města i U Lípy od Tupes.
Kdo se na slavnosti vydá autem, musí ho zaparkovat v sousedních obcích. Na Velehrad se o víkendu dostanou pouze autobusy s poutníky, osoby se zdravotním postižením nebo lidé, kteří mají vyřízené povolení.
Řidiči směřující z Otrokovic na Brno musí počítat s tím že obchvat Starého Města bude oba dny uzavřený, protože bude sloužit jako parkoviště. Další odstavná plocha bude na hřišti v Tupesích. K dispozici jsou nepřetržitě od sobotního rána do nedělního večera.
„Návštěvníci, kteří by chtěli ve Velehradě nocovat například ve stanovém městečku, tak mohou své auto nechat zaparkované právě zde,“ poradil Mergental.
Kdo bude chtít, může si z parkoviště ve Starém Městě udělat do obce hodinovou procházku po cyklostezce nebo počkat na autobus. Sveze poutníky po oba dny podle potřeby. Kyvadlová doprava pojede i do Tupes.
Pro rodiny s dětmi, sportovce nebo lidi z blízkého okolí je nejpohodlnější jízdní kolo. Do obce vede cyklostezka od Starého Města, Tupes i Salaše a přijet se dá i od Bunče přes obec Modrá. V zahradě za bazilikou bude po oba dny otevřená úložna kol, stejně jako bezplatná úschovna v infocentru na náměstí.
Kdo bude mít zpoždění, objednaný stůl už nenajde
Pro nenáročné návštěvníky slavností otevřou organizátoři stanové městečko. Nachází se pod velehradským hřbitovem kousek od baziliky ve směru na Tupesy a přístupné pro auta bude pouze z této strany, ne od Velehradu. Za stanování se neplatí.
Kdo počítá s pohodlnějším přespáním v hotelu, musí se zaměřit na okolí. Velehradské hotely jsou totiž rezervované dlouho dopředu. Pořadatelé upozorňují i na další důležitou věc: na oběd je potřeba počítat s delším časem než obvykle. Restaurace v obci bývají plné a často i rezervované.
V restauraci Mlýn Velehrad například upozorňují, že kdo přijde s více než patnáctiminutovým zpožděním, objednaný stůl už nenajde. V restauraci u skanzenu místa nerezervují, ale i tady bývá plno. Kdo si však dvacet minut počká, vybere si z hotových jídel. Velký výběr je i v restauraci Vega v centru obce a rychlé občerstvení najdou zájemci ve stáncích na náměstí. Otevřená bude také cukrárna u baziliky.