Cyklosíť zhoustne, nové trasy se chystají kolem Zlína i u Kroměříže

  9:40aktualizováno  9:40
Zlínský kraj má výborné pokrytí cyklistickými stezkami a trasami. Chybějící důležité úseky však brzdí finance či majetkové vztahy.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: MAFRA

Když si přivezou turisté na výlet do Zlínského kraje kola, mají jednu jistotu. Užijí si tu mnoho naježděných kilometrů v měnícím se prostředí.

„Výhodou je, že není potřeba se stále vracet do stejných výchozích bodů, ale mohu se přesunovat z místa na místo,“ pochvaloval si Jan Hanous.

Cyklistický nadšenec z Mostu jezdívá přes léto za příbuznými do Hulína. Letos přibalil kolo a projel obě zdejší největší cyklistické trasy – cyklostezku Bečva a trasu podél Baťova kanálu.

Po těchto nejvyhledávanějších cyklistických úsecích jezdí stovky tisíc lidí ročně. V příštích letech by k nim však mohly přibýt další atraktivní dálkové stezky.

Nejdále je trasa po jižním Valašsku, již pokrývá cyklostezka Bevlava (Bečva – Vlára – Váh). Úsek z Ústí u Vsetína směrem na státní hranici za Brumovem-Bylnicí má už hotové části. Aktuálně se pracuje na zkompletování úseku Ústí–Lužná. Celá zhruba padesátikilometrová cyklostezka by mohla být hotová do tří let.

„Je to nejdůležitější cyklistický projekt této doby, který mohutně podporuje stát i kraj,“ vyzdvihl krajský radní pro cestovní ruch Jan Pijáček.

Stezku ze Zlína do Vizovic brzdí nejistota kolem nemocnice

Počítá se ale i s tím, že v budoucnu by se tudy na Slovensko či Vsetínsko mohli dostávat i cyklisté z krajského Zlína. Ten aktuálně dokončuje páteřní cyklistickou infrastrukturu ve městě a usiluje o brzké napojení na Slušovice a Vizovice.

„V tomto směru je na území města klíčový především úsek podél krajské nemocnice. Dokud není jasno, zda se bude nemocnice stěhovat či nikoliv a jaké tedy budou dopravní nároky na tuto lokalitu, není hospodárné zde zahajovat stavbu,“ uvedl před časem Lukáš Fabián z tiskového oddělení zlínské radnice.

Přidání svých úseků mají v plánu i Vizovice a Slušovice. Postup však brzdí majetkoprávní vztahy i plánovaná dálnice D49, kterou bude muset cyklostezka překonat.

Podobný problém se řeší i na úseku Zlín– Fryšták. „Cyklonapojení na Zlín nás trápí. Deklarovali jsme, že po realizaci dálnice převezmeme současnou hlavní silnici do Zlína a budeme se o ni starat,“ vysvětlil starosta Fryštáku Lubomír Doležel.

Z této komunikace by v budoucnu měla zmizet frekventovaná doprava a bude tak vhodné vést tudy cyklistické napojení Fryštáku a Zlína.

„Bylo by to nejjednodušší řešení, jiné trasy kolem Fryštácké přehrady jsou velice kostrbaté a majetkoprávně složité,“ dodal Doležel.

Toho alespoň těší, že nachystaný je už úsek do Lukova. Ten povede ve směru od Fryštáku po pravé straně silnice a město bude žádat o stavební povolení. Tato část se v budoucnu začlení do atraktivní spojnice lukovského hradu a holešovského zámku.

„Idea je propojit tyto historické a rekreačně-kulturní lokality. Aktuálně jednáme s obcemi a zvažujeme trasování,“ nastínil fryštácký starosta.

Cyklisté z Fryštáku by se měli dostat do Přílep, odkud vede od loňska nová stezka do Holešova.

V Kroměříži chybí trasa do Olomouckého kraje

Rozšířit možnosti pro cyklovýlety chtějí také v Kroměříži, kde by rádi nasměrovali cyklisty do Olomouckého kraje.

„Podél Baťova kanálu sem přijíždějí lidé z jižní Moravy, ale nelíbí se jim, že nemohou pokračovat severním směrem,“ popsal starosta Kroměříže Jaroslav Němec.

Město by proto už příští rok rádo zahájilo práce na úseku, který dostane lidi z centra města směrem do Postoupek.

„Povedeme jej pod dálničním mostem. Z Postoupek už se dá navázat polními cestami a dojet například do Tovačova,“ zmínil Němec.

Stezku, která by měla sloužit jako vstupní trasa do Hostýnských vrchů, by chtěli příští rok postavit v Bystřici pod Hostýnem. Povede z centra parkem Zahájené do Chvalčova.

„Tam se počítá s cyklopointem, který nasměruje cyklisty na různé úseky cyklotras po Hostýnsku, možností je tu dost,“ sdělil bystřický starosta Zdeněk Pánek.

  • Nejčtenější

Měli jsme strach, přiznávají záchranáři, kteří byli náhodou první u požáru na D1

Nedělní nehoda s ničivým požárem cisterny a několika aut na dálnici D1 u středočeské obce Psáře mohla mít více než...

Evakuace stovek lidí v Kunovicích skončila, letecká puma nebyla aktivní

Při výkopových pracích v Kunovicích našli dělníci leteckou pumu. Policie evakuovala z areálu výrobce letadel Aircraft...

Poslední Zlín se rozhlíží v zahraničí. Hosták: S týmem se musí zatřást

Jeho místo je v kanceláři. V nedělním kritickém zápase v Litvínově si ale generální manažer zlínských hokejistů Martin...

Sex s turistkou seniorovi nevyšel, teď je u soudu za použití pout a pistole

S obžalobou z pokusu o znásilnění s pistolí v ruce a z nedovoleného ozbrojování skončil před soudem osmašedesátiletý...

Fotbalová jednadvacítka remizovala v kvalifikaci ME se Skotskem

Čeští fotbalisté do 21 let ani ve třetím utkání kvalifikace o postup na mistrovství Evropy neprohráli. Výběr trenéra...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Přehrada ve Vlachovicích je pro vládu priorita, chystá se výkup pozemků

Kvůli přehradě ve Vlachovicích změnila vláda politiku územního rozvoje. Potvrdila tak, že jde o prioritní stavbu, která...

Školy ve Zlínském kraji patří ke špičce, i díky rostoucímu vzdělání učitelů

Zlínský kraj má víc učitelů s patřičným vzděláním, než je v Česku obvyklé. Kromě toho jsou zdejší kantoři ochotní na...

Od explozí uplynulo pět let, ve Vlachovicích si na nejistotu nezvykli

Rovných pět let už trápí lidi v okolí muničního areálu ve Vlachovicích na Zlínsku nejistota i znehodnocený majetek....

Neznámý muž ležel v Uherském Hradišti na silnici, přejelo ho auto

V sobotu ráno došlo k tragické nehodě v Uherském Hradišti, mladá řidička zde přejela muže ležícího na silnici. Muž přes...

Advantage Consulting, s.r.o.
OBCHODNÍ ZÁSTUPCE - AUTOMATIZACE (SEVERNÍ MORAVA)

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj, Olomoucký kraj, Zlínský kraj, Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz