Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Cyklosíť zhoustne, nové trasy se chystají kolem Zlína i u Kroměříže

  9:40
Zlínský kraj má výborné pokrytí cyklistickými stezkami a trasami. Chybějící důležité úseky však brzdí finance či majetkové vztahy.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: MAFRA

Když si přivezou turisté na výlet do Zlínského kraje kola, mají jednu jistotu. Užijí si tu mnoho naježděných kilometrů v měnícím se prostředí.

„Výhodou je, že není potřeba se stále vracet do stejných výchozích bodů, ale mohu se přesunovat z místa na místo,“ pochvaloval si Jan Hanous.

Cyklistický nadšenec z Mostu jezdívá přes léto za příbuznými do Hulína. Letos přibalil kolo a projel obě zdejší největší cyklistické trasy – cyklostezku Bečva a trasu podél Baťova kanálu.

Po těchto nejvyhledávanějších cyklistických úsecích jezdí stovky tisíc lidí ročně. V příštích letech by k nim však mohly přibýt další atraktivní dálkové stezky.

Nejdále je trasa po jižním Valašsku, již pokrývá cyklostezka Bevlava (Bečva – Vlára – Váh). Úsek z Ústí u Vsetína směrem na státní hranici za Brumovem-Bylnicí má už hotové části. Aktuálně se pracuje na zkompletování úseku Ústí–Lužná. Celá zhruba padesátikilometrová cyklostezka by mohla být hotová do tří let.

„Je to nejdůležitější cyklistický projekt této doby, který mohutně podporuje stát i kraj,“ vyzdvihl krajský radní pro cestovní ruch Jan Pijáček.

Stezku ze Zlína do Vizovic brzdí nejistota kolem nemocnice

Počítá se ale i s tím, že v budoucnu by se tudy na Slovensko či Vsetínsko mohli dostávat i cyklisté z krajského Zlína. Ten aktuálně dokončuje páteřní cyklistickou infrastrukturu ve městě a usiluje o brzké napojení na Slušovice a Vizovice.

„V tomto směru je na území města klíčový především úsek podél krajské nemocnice. Dokud není jasno, zda se bude nemocnice stěhovat či nikoliv a jaké tedy budou dopravní nároky na tuto lokalitu, není hospodárné zde zahajovat stavbu,“ uvedl před časem Lukáš Fabián z tiskového oddělení zlínské radnice.

Přidání svých úseků mají v plánu i Vizovice a Slušovice. Postup však brzdí majetkoprávní vztahy i plánovaná dálnice D49, kterou bude muset cyklostezka překonat.

Podobný problém se řeší i na úseku Zlín– Fryšták. „Cyklonapojení na Zlín nás trápí. Deklarovali jsme, že po realizaci dálnice převezmeme současnou hlavní silnici do Zlína a budeme se o ni starat,“ vysvětlil starosta Fryštáku Lubomír Doležel.

Z této komunikace by v budoucnu měla zmizet frekventovaná doprava a bude tak vhodné vést tudy cyklistické napojení Fryštáku a Zlína.

„Bylo by to nejjednodušší řešení, jiné trasy kolem Fryštácké přehrady jsou velice kostrbaté a majetkoprávně složité,“ dodal Doležel.

Toho alespoň těší, že nachystaný je už úsek do Lukova. Ten povede ve směru od Fryštáku po pravé straně silnice a město bude žádat o stavební povolení. Tato část se v budoucnu začlení do atraktivní spojnice lukovského hradu a holešovského zámku.

„Idea je propojit tyto historické a rekreačně-kulturní lokality. Aktuálně jednáme s obcemi a zvažujeme trasování,“ nastínil fryštácký starosta.

Cyklisté z Fryštáku by se měli dostat do Přílep, odkud vede od loňska nová stezka do Holešova.

V Kroměříži chybí trasa do Olomouckého kraje

Rozšířit možnosti pro cyklovýlety chtějí také v Kroměříži, kde by rádi nasměrovali cyklisty do Olomouckého kraje.

„Podél Baťova kanálu sem přijíždějí lidé z jižní Moravy, ale nelíbí se jim, že nemohou pokračovat severním směrem,“ popsal starosta Kroměříže Jaroslav Němec.

Město by proto už příští rok rádo zahájilo práce na úseku, který dostane lidi z centra města směrem do Postoupek.

„Povedeme jej pod dálničním mostem. Z Postoupek už se dá navázat polními cestami a dojet například do Tovačova,“ zmínil Němec.

Stezku, která by měla sloužit jako vstupní trasa do Hostýnských vrchů, by chtěli příští rok postavit v Bystřici pod Hostýnem. Povede z centra parkem Zahájené do Chvalčova.

„Tam se počítá s cyklopointem, který nasměruje cyklisty na různé úseky cyklotras po Hostýnsku, možností je tu dost,“ sdělil bystřický starosta Zdeněk Pánek.

  • Nejčtenější

Na dálnici bez stavebního povolení rostou mosty. Kvůli bezpečnosti, vysvětluje ŘSD

Premium

Po květnovém rozhodnutí Nejvyššího správního soudu je dálnice D49 z Hulína do Fryštáku bez pravomocného stavebního povolení. To však neznamená, že se na sedmnáct kilometrů dlouhém úseku důležité...

8. července 2024

Školní sýrové kuličky z Kroměříže porazily v prestižní soutěži i české giganty

Jeho výroba trvá asi tři dny, původ má v Libanonu, ale díky kroměřížským studentům bude po letních prázdninách znovu k dostání i v Česku. Speciální jogurtový sýr labneh, který během školního roku...

12. července 2024  12:12

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Aktivisté odmítají stavbu přístavu na řece Moravě. Starostové ji naopak vítají

Spolek Děti Země zpochybňuje veřejný zájem investice za téměř dvě stě milionů korun ve Starém Městě na Uherskohradišťsku. Přístav za železničním mostem na pravém břehu řeky Moravy, který má být...

12. července 2024  8:57

Tygřice Samba ze zlínské zoo má první mládě, sameček je ve skvělé kondici

Zlínská zoo oznámila další významný chovatelský úspěch. Pětiletá samice Samba, která přišla na svět právě v této zoologické zahradě, porodila na začátku května své první mládě. Otcem je třináctiletý...

11. července 2024  16:57

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Přilákal Lemmyho, spojil metal a filharmonii. Fenomén Masters of Rock slaví

Premium

Nápad založit metalový festival dostal Jiří Daron v roce 2002, když byl hostem kapely Manowar na festivalu Roskilde v Dánsku. „Byl jsem na pódiu, díval se na 60 tisíc lidí a hlavou mi proběhlo, že by...

9. července 2024

Mostecké házenkářky se o Evropskou ligu utkají s Ankarou Yenimahalle

Házenkářské mistryně z Mostu zahájí kvalifikaci o Evropskou ligu ve 2. předkole dvojzápasem s týmem Ankara Yenimahalle. K účasti ve skupinové fázi, o niž v minulé sezoně usilovaly marně, budou muset...

16. července 2024  14:06

Nemocnice, fotovoltaika i průmyslová zóna. Zlínský kraj utratí 8 miliard

Zlínský kraj má plán rozvoje, podle něhož by měl postupovat v letech 2024 a 2025. Je v něm 187 položek za téměř osm miliard korun. Schválili ho už také krajští zastupitelé. Nejvíce peněz, tedy více...

16. července 2024  12:08

MHD zdarma až od 80 let? Je to příliš, kritizuje část zlínských politiků

V minulých měsících zdražili řadu poplatků, od svozu odpadu až po daň z nemovitosti. Teď však zlínští zastupitelé naopak vyšli vstříc části obyvatel a náklady jim sníží. Od letošního září budou mít...

16. července 2024  5:38

Splnil se mi sen, říká zlínská designérka, která oblékne olympijské veslaře

Až se za několik dní rozjedou veslařské soutěže na olympijských hrách v Paříži, závodníci čtyř zemí na sobě budou mít kombinézy z dílny zlínské designérky. Zuzana Oharek Bahulová vytvořila olympijské...

15. července 2024  15:44

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...