Cyklostezka ze Vsetína do Trenčína bude hotová do tří let, věří starostové

  12:06aktualizováno  12:06
Projekt, který umožní cyklistům dostat se bezpečně ze Vsetína až do slovenského Trenčína, konečně získává jasnější obrysy. Na cyklostezce Bečva–Vlára–Váh (Bevlava) letos vzniknou klíčové úseky. Starostové z jižního Valašska odhadují, že jedna z nejdůležitějších cyklistických tras ve Zlínském kraji bude hotova do tří let.

Pro cyklostezku vznikl v Brumově-Bylnici zajímavý most přes řeku Vláru. | foto: TM Stav

Už letos na jaře má být dokončený první důležitý kus cesty mezi Valašskými Klobouky a Brumovem-Bylnicí.

„Z brumovské části ještě chybí dostavět most, nám dokončit úsek v zahrádkářské kolonii. Počítám, že v květnu bychom mohli úsek slavnostně otevřít,“ odhadla starostka Valašských Klobouk Eliška Olšáková.

Zhruba pětikilometrový úsek vyjde obě města dohromady na zhruba 40 milionů korun. Radnice si od něj slibují hlavně bezpečný pohyb lidí jedoucích do zaměstnání i tahák pro turisty.

Fotogalerie

„Už teď se ukazuje, že je to jedna z našich nejlepších investic. Řada lidí využije úsek k cestě do práce, výrazně se podpoří turistický ruch,“ podotkla Olšáková.

Valašské Klobouky také pracují na výstavbě trasy v opačném směru. Dvoukilometrový úsek směrem na Poteč letos částečně pokryje cyklotrasa.

Zbývající část, která povede nezastavěným území, chce město letos začít projektovat. V tomto roce by také měla vzniknout část směrem k státní hranici z Bylnice do Svatého Štěpána. Brumovské radnici se podařilo překonat legislativní problémy a na celou akci už má přislíbené peníze.

„Směrem na Slovensko nám pak zbudou dva velmi krátké úseky, kde bude třeba vyřešit majetkoprávní problémy,“ uvedl brumovský radní Zdeněk Blanař.

Důležité pro celý projekt je, že velmi nadějně vypadá stavba jeho severní části, která dosud spala. Už během letošního roku by tu měl začít vznikat zhruba devítikilometrový úsek, který propojí Ústí u Vsetína s Lužnou. Povede v náročném terénu po západní straně hlavní silnice a vyjde na 100 milionů korun.

„O peníze máme zažádáno z grantu Státního fondu dopravní infrastruktury. Verdikt se dozvíme na jaře. Už teď ale vypisujeme výběrové řízení na dodavatele, abychom byli schopní okamžitě začít stavět,“ informoval Josef Daněk, starosta Valašské Polanky a předseda Mikroregionu Hornolidečsko.

Stavbu podle něj prodražuje fakt, že její součástí bude několik mostů či lávek přes silnice a různé potoky. Cyklostezka navíc bude stavěna tak, aby po ní mohly jezdit i nákladní automobily.

„Byla to podmínka Povodí Moravy, které to potřebuje kvůli údržbě toku řeky Senice,“ vysvětlil Daněk.

Půjde o jednu z nejdůležitějších cyklistických spojnic v regionu

Pokud vše půjde hladce, příští rok by se mohlo začít s další etapou, která spojí Lužnou, Horní Lideč a Valašské Příkazy. Tím se zkompletují všechny důležité části cyklostezky Bevlava.

Zároveň se pracuje na napojení směrem na Vsetín. V Ústí u Vsetína cyklostezka překoná hlavní cestu, lávkou se přehoupne přes řeku Bečvu a naváže na sousední cyklostezku Bečva.

„Trasa je navržena tak, abychom se vyhnuli frekventované silniční křižovatce na trase Vsetín – Velké Karlovice,“ poznamenal Daněk.

Projekt celkem sedmdesátikilometrové mezinárodní cyklostezky začala města a obce z jižního Valašska a Slovenska plánovat už před deseti lety. Klíčové bylo najít na stavbu vhodné zdroje, protože dohromady vyjde na stovky milionů korun, což je z radničních rozpočtů neufinancovatelné.

„Nyní to vypadá nadějně. Myslím, že v roce 2022 by se lidé mohli dostat ze Vsetína až do Trenčína, což bude mít obrovský přínos pro celý region,“ konstatoval Daněk.

Cyklisté už totiž nebudou muset hazardovat na nebezpečné hlavní silnici I/57 a experti na cestovní ruch odhadují, že se Bevlava spolu s cyklostezkou Bečva či trasou kolem Baťova kanálu stane nejdůležitější cyklistickou spojnicí v regionu.

V budoucnu by se navíc na ni mohl napojit i krajský Zlín plánovanou trasou přes Vizovice.

Nejčtenější

Olomouc - Zlín 3:2, domácí souboj otočili, ale sezona pro ně končí

Olomoucký David Houska oslavuje svůj gól v utkání proti Zlínu.

Olomoučtí fotbalisté dvakrát prohrávali, nevzdali se a nepříznivý stav v semifinálové odvetě skupiny o Evropu otočili....

Zlín - Boleslav 3:1, vítězové nakročili do Evropy, dva góly dal Poznar

Tomáš Poznar (vpravo) ze Zlína se raduje se spoluhráči z gólu v duelu s Mladou...

Zlínští fotbalisté nakročili ke kvalifikačnímu utkání o postup do 2. předkola Evropské ligy. V úvodním finále skupiny o...

Cestujícímu vadilo zastavení na červenou, řidiči autobusu dal ránu pěstí

Ilustrační snímek

Až dvouleté vězení hrozí muži ze Zlína, který v opilosti napadl řidiče autobusu. Nejprve mu za jízdy bezdůvodně...

Lotyši dobývají Česko. Žádná záhada. Pro extraligové kluby jsou výhodní

Lotyšští hokejisté se radují z gólu v duelu s Rakouskem.

Když se po 40 minutách podíval v kabině na statistiky, vyděsil se. „Jestli to takhle půjde dál, může na mě jít 80...

V Bílých Karpatech se objevil medvěd, chovatel dobytka ho zahnal křikem

Odlitek medvědí stopy pořízený 14. května 2019 v obci Lopeník na...

K ostražitosti nabádají ochránci přírody obyvatele a návštěvníky Bílých Karpat. Chovatel v obci Lopeník na...

Další z rubriky

Gurmánům začíná sezona, Zlínský kraj nabídne různé festivaly jídla

Garden Food Festival 2016 ve Zlíně.

Po dvou ročnících se Garden Food Festival stěhuje ze Zlína. Letos se uskuteční v Rožnově pod Radhoštěm a Uherském...

Zlín do čtyř let postaví nové družstevní byty, mají pomoct mladým

Ilustrační snímek

Zlínská radnice se pustí do výstavby nových družstevních bytů. Mají pomoct mladým, novomanželům či rodičům...

Na Kroměřížsku se zřítil kus domu, sousedy museli evakuovat

Ve Zborovicích na Kroměřížsku se zřítila část starého domu (17. 5. 2019).

Několik lidí včetně malého dítěte museli evakuovat hasiči v pátek večer v obci Zborovice na Kroměřížsku. Statiku jejich...

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…

Najdete na iDNES.cz