Strážník zjišťuje, zda je pes označen čipem.

Strážník zjišťuje, zda je pes označen čipem. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Čipy budou za půl roku povinné, o novince pejskaři moc nevědí

  • 2
Podle nového zákona musejí mít od příštího roku všichni psi identifikační známku implantovanou pod kůží. Bez čipu je veterinář nenaočkuje proti vzteklině.

Je velký asi jako zrnko rýže. Lékař ho pomocí jednorázového aplikátoru vpraví pod kůži obvykle na krku za uchem, trvá to pár sekund. Mikročip pro psy, který bude od příštího roku povinný, pak vydrží po celý život zvířete.

„Pro psa je to stejný zákrok jako očkování. Rychlý, nebolestivý,“ prohlásila veterinářka Božena Mikošková, která se v ordinaci v Topolné stará o zvířata z širokého okolí.

I u ní už se na čipování občas někdo zeptá. Majitelů, kteří o nové zákonné povinnosti vědí, je ale zatím málo. Stát si od jejího zavedení slibuje větší přehled o zvířatech i omezení takzvaných množíren, které se psy nezákonně obchodují.

Očipovaní psi se také dostanou do Národního registru majitelů zvířat. Když se ztratí, zaběhnou nebo je někdo ukradne, snadněji se k nim majitel zase dostane, protože například v útulcích už mají k dispozici čtečky čipů.

„Také to vede jejich majitele k zodpovědnějšímu chování, protože zbavit se čipovaného pejska už není tak snadné, jelikož majitele můžeme odhalit,“ upozornila Eva Poiselová z Útulku pro zvířata v nouzi ve Zlíně.

Díky čipování také budou mít pejskaři s očipovaným zvířetem o jednu starost méně, protože řada zemí Evropské unie už tuto povinnost zavedla a na své území by psa bez identifikační známky nepustila.

Řada pejsků ve Zlínském kraji už čip má. Například ve Vsetíně je jich 600. Jiná města přesné počty neznají. Evidují spíše celkové počty psů, za které majitelé platí každoroční povinné poplatky a ani to s největší pravděpodobností neodpovídá skutečnému počtu zvířat.

V krajském městě podle evidence poplatků platí majitelé za 5 826 psů, v Uherském Hradišti je to 1 259, v Kroměříži 2 533 a Vsetíně 1 130.

Podle ministerstva zemědělství je možné spojit čipování s pravidelným očkováním proti vzteklině.

„Štěňata budou dostávat čip při prvním očkování mezi třetím a šestým měsícem. Starším psům se pod kůži vpíchne při pravidelném přeočkování. Výjimku mají psi, kteří byli tetovaní před 3. červencem 2011,“ vysvětlil mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý s tím, že v Česku je očipovaná asi polovina psů ze zhruba dvou milionů zvířat.

Města za čipování nabízí slevu na ročním poplatku za psa

Za čipování se v ordinacích platí zhruba 500 korun. Větší města ve Zlínském kraji už před lety zařadila majitele označených pejsků mezi ty, kterým ve vyhlášce poskytují slevu nebo úplné osvobození od pravidelného poplatku za psa. Například proto, aby snadněji dohledali zatoulaného psa.

„V prvním roce je sleva ve výši 400 korun a v následujících letech platí majitel o 200 korun méně,“ doplnila mluvčí vsetínské radnice Jana Raszková.

V Kroměříži ušetří tito pejskaři 100 korun každý rok, ve Zlíně a Uherském Hradišti jsou v roce čipování ušetřeni od poplatku úplně. Z menších měst poskytuje už tři roky roční osvobození od poplatku například Holešov, který ale patří k výjimkám. Z 1 055 evidovaných psů už má čip 143.

„Díky tomu se nám lépe identifikuje zaběhnutý ztracený pejsek a není tak komplikované ho zase vrátit majiteli,“ zdůvodnil zavedení slevy místostarosta Pavel Karhan.

Krajské město ale tuto výhodu pravděpodobně zruší a vyhlášku upraví.

„Před lety to mělo smysl, protože jsme majitele motivovali a podporovali. Teď, když bude čipování dané zákonem, by taková sleva nedávala smysl,“ upozornil náměstek primátora Bedřich Landsfeld, který je zodpovědný za oblast životního prostředí.

V malých obcích taková možnost ani neexistuje. Řada starostů ale pomáhá majitelům psů tím, že zařídí veterináře, který pak pravidelné povinné očkování provede přímo v obci.

„S přístupem je to tam trochu horší než ve městě. Někteří majitelé ani nevakcinují, takže předpokládám, že se podobně budou stavět i k čipu,“ konstatovala vsetínská veterinářka Kamila Křupalová.

Toho, že se někteří obyvatelé budou chtít nové povinnosti vyhnout nebo ji budou ignorovat, se obávají i další odborníci. Pokud majitel psa neočipuje, bude mu od příštího roku hrozit správní řízení s možným uložením pokuty až 20 tisíc korun.