Prodloužení Baťova kanálu potrvá, za rok nad vodou vznikne lanový park

  11:09aktualizováno  11:09
Vodní cesta napříč Zlínským krajem a částí Jihomoravského kraje přilákala v letošní sezoně 70 tisíc lidí. Provozovatelé přístavišť chystají na příští rok novinky. Kroměříž a Hodonín si ale na připojení k Baťovu kanálu musí ještě několik let počkat.

Přístaviště ve Spytihněvi už má s divadlem na vodě zkušenosti, za rok bude představení po celé délce Baťova kanálu víc. | foto: Luděk OvesnýMF DNES

Odvezli lodě, zavřeli občerstvení a zamávali posledním vodákům. Na Baťově kanále tím ukončili sezonu a symbolicky zamkli unikátní vodní cestu.

"I tak nás letošní počasí překvapilo, v šestnácti stupních jsme sezonu dlouho nezavírali," sdělil Lukáš Habarta z přístavu ve Veselí nad Moravou.

Baťův kanál přilákal od května do konce října na 70 tisíc návštěvníků. Ti se plavili v motorových člunech, kajutových lodích, hausbótech i velkých výletních lodích. Do přístavů a přístavišť přijeli autem, vlakem, pěšky i na kolech. A častěji než loni si vybírali pravidelné plavby i pobyty na kajutových lodích.

Provozovatelé půjčoven lodí, přístavišť a občerstvení přiznali, že je musejí přilákat. "Už to není tak, že přijedou na člunu, zaparkují v křoví a hotovo. Chtějí zábavu a servis," prohlásil Michal Hampala z přístaviště ve Spytihněvi.

Zmodernizovaná loď Danaj

Proto provozovatelé chystají na příští sezonu novinky. Například pravidelné divadlo na vodě. V malém ho znají návštěvníci už z letoška. Mělo úspěch a na představení ve Spytihněvi přišlo i dvě stě lidí.

Teď už se staví nová loď speciálně uzpůsobená pro herecký ansámbl. Aby se měli kde převléct, měli k dispozici sprchy i sociální zařízení a mohli se na ní v pořádku přeplavit k dalšímu přístavu. Všechny by měli objet během týdne a okruh zopakují několikrát za sezonu.

Loď Danaj na Baťově kanále.

Loď Danaj na Baťově kanále.

Změna čeká i loď Danaj, která je největším plavidlem na Baťově kanále. Převeze více než sto pasažérů, ale příští rok už bude zmodernizovaná. "Teď vlastně nemá okna, střechou zatéká a interiér také potřebuje úpravy," vypočítal Habarta.

Ve Veselí nad Moravou navíc přibude unikátní lanové centrum. Nebude pro děti, ale spíše pro starší mládež a dospělé. Na čtrnáctimetrových sloupech bude rozvěšených šest stanovišť a z jednoho povede lanovka přímo přes vodní cestu. "Zhoupnout se nad kanálem bude jedinečný zážitek," slibuje Habarta.

Projekty na prodloužení jdou pomalu

Další změny už tak rychlé nebudou. Roky plánované prodloužení vodní cesty na severní straně do Kroměříže a na jižní do Hodonína totiž potrvá ještě několik let.

"Oba projekty se posunují, ale pomalu," konstatoval ředitel Baťova kanálu Vojtěch Bártek.

Aby se turisté na lodích dostali ze slovenské Skalice do Hodonína, je potřeba vykoupit pozemky od jejich vlastníků. Pak budou následovat studie, projekty a další dokumenty. Ministerstvo dopravy už na to uvolnilo zhruba sedm milionů korun. Upravovat řeku tak, aby byla splavná, ale začnou stavebníci až za dva roky.

Kdy se začne stavět plavební komora na jezu Bělov u Otrokovic, díky které by se cesta prodloužila až do Kroměříže, také není jisté.

Proti stavbě totiž mají námitky ekologové z hnutí Děti Země. Vadí jim například to, že Ředitelství vodních cest v plánech neřeší žádnou ochranu vodních živočichů. "Například migraci ryb přes jez nebo vhodné napojení přítoků řeky Moravy," vysvětlil předseda Dětí Země Miroslav Patrik (více čtěte zde).

Úředníci z Krajského úřadu ve Zlíně však tvrdí, že podle odborných posudků není žádné nové zařízení kvůli rybám potřeba. Do dvou týdnů chtějí vydat nové rozhodnutí.

Autor:
  • Nejčtenější

Hokejový Zlín doma selhal, sparťané rozhodli už v první třetině

Zlínští hokejisté nezvládli domácí předehrávku 11. kola Tipsport extraligy. Spartě podlehli 1:6, když po první třetině...

Co když Pešán všechno zase změní? obávají se kluby v kauze juniorů

Spor mezi hokejovým svazem a kluby z Havířova, Vsetína a Přerova se od podání žaloby dosud nikam nepohnul. Mládež hraje...

PONEDĚLNÍK: Když i Csaplár potřeboval mentálního kouče

Měl to být nápad, jak v kabině fotbalového Zlína vytvořit lepší klima. Angažujeme mentálního kouče, pomohl PAOK Soluň...

Chomutov deklasoval Porubu, Budějovice udolaly Frýdek Místek

Sedm zápasů 12. kola měla na programu první hokejová liga. Lídr z Poruby zavítal na led Chomutova, odkud si odvezl...

Předposlední Zlín mění trenéra, Csaplár po čtyřech měsících končí

U fotbalistů Zlína skončil kouč Josef Csaplár. Vedení klubu s ním rozvázalo kontrakt kvůli neuspokojivým výsledkům...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Miliardovou modernizaci železnice přes Zlín brzdí spor o přejezd

Plánovaná proměna železniční trati Otrokovice–Vizovice nabírá zpoždění. Důvodem je chybějící územní rozhodnutí, jemuž...

Knihovny jsou otevřenější. Dnes si tady mladí dávají rande, říká ředitelka

Ředitelka Knihovny Kroměřížska Šárka Kašpárková je přesvědčena, že lidé chtějí číst knihy v originále. Za 28 let, kdy...

Cizinec slavil před návratem domů, dva krajané ho shodili z terasy

Rvačkou a zraněním skončil večírek na rozloučenou, který před návratem do vlasti pořádal cizinec z východní Evropy. Na...

Dětských pacientů v lázních přibývá, v Luhačovicích mají nové zázemí

Lázně Luhačovice otevřely opravený Vítkov, jednu z budov, které tvoří základ dětské léčebny. Celkem nabízejí 278 lůžek....

Najdete na iDNES.cz