Pitva i kamery potvrdily, že chovatele šelem na Vsetínsku zabil lev

  9:46aktualizováno  11:24
Pitva i záběry z kamer podle policejních vyšetřovatelů potvrdily, že chovatele šelem ve Zděchově na Vsetínsku zabil v březnu lev. Na jeho smrti se nepodílel jiný člověk, jak naznačovaly spekulace po tragédii.

Mrtvého chovatele Michala Práška objevil v ubikaci šelem jeho otec 5. března. Aby bylo možné se dostat do kotce, kde se tragédie stala, policisté zvíře i další lvici zastřelili. Majitel choval šelmy bez povolení, úřady tomu nedokázaly účinně zabránit.

Fotogalerie

„Z dosavadního prověřování a po vyhodnocení záznamů z kamer instalovaných v objektu, kde muž lvy choval, můžeme konstatovat, že se na smrti třiatřicetiletého chovatele nepodílela žádná další osoba a také můžeme s jistotou vyloučit, že by muže v objektu někdo uzamkl,“ uvedla krajská policejní mluvčí Lenka Javorková.

Že byla klec zamknutá zvenku, po události opakovaně prohlašoval otec mrtvého chovatele. Tvrdil také, že se jednalo o trestný čin.

„Z kamerových záznamů je zřejmé, že chovatel zemřel po útoku lva, což potvrzují i předběžné výsledky soudní pitvy. V době vstupu chovatele do kotců nebyli lev a lvice od sebe odděleni, měli volný pohyb po ubikaci. Posuvná zábrana z kari sítě, která kóje odděluje, byla otevřená a chovatel se mezi šelmami volně pohyboval. Ze záznamů i z výsledků pitvy vyplývá, že k útoku i úmrtí muže došlo navečer dne 4. března,“ poznamenala Javorková.

Výsledky policejního vyšetřování nepřekvapily starostu Zděchova Tomáše Kocourka.

„Tento závěr jsem očekával, už v den události to bylo nasnadě. Myslím, že většina rozumných lidí tyto informaci přijme jako fakt,“ reagoval Kocourek.

Ze zpráv Státního veterinárního ústavu Olomouc, který prováděl pitvy lvů, nevyplynuly žádné podezřelé skutečnosti. Rovněž policisté z pitev obou zvířat nezjistili, že by byly šelmy ovlivněny nějakou látkou.

„Pitva také potvrdila, že lvice nebyla březí,“ upozornila policejní mluvčí, čímž vyvrátila další tvrzení chovatelova otce.

„Nevím, co pan Prášek starší různými konspiračními teoriemi sledoval. Mohlo jít o odvádění pozornosti od faktu, že tam byl nepovolený chov šelem. Právě ten byl přitom příčinou zbytečné smrti člověka,“ poznamenal starosta obce.

Starosta trvá na odstranění černé stavby, dostává anonymy

Policisté také s odstupem hodnotili vlastní zákrok na místě a stojí si za tím, že postupovali v souladu se zákonem. Jejich počínání přímo ve Zděchově osobně dozoroval i státní zástupce. Připomínají, že na místě byli i odborníci ze zlínské zoologické zahrady, kteří přijeli i s narkotizační puškou, protože prvotním záměrem bylo šelmy uspat.

„Po vyhodnocení situace a zvážení všech možných variant, jak bezpečně tento zákrok zvládnout, aby nedošlo k ohrožení dalších osob, rozhodl velitel zásahu v souladu s názory odborníků nebezpečná zvířata usmrtit. Do objektu nebylo možné bezpečně vstoupit a aplikovat uspávací střelu. Policisté ze zásahové jednotky pak zbraně použili v souladu se zákonem,“ uvedla policejní mluvčí.

Na kamerových záznamech, které policisté nechtějí zveřejňovat, je podle mluvčí vidět, že v době útoku lva na chovatele i v době střelby měla lvice možnost pohybu po celém objektu a nebyla bezpečně oddělena od kotce, kde se nacházel lev i třiatřicetiletý muž.

„Po lidské stránce je nám líto, že jsme museli k takovéto variantě řešení vzniklé situace přistoupit, ale v daném prostoru a čase jsme zvolili variantu nejbezpečnější,“ zdůraznila Javorková.

Starosta Kocourek přiznal, že mu celý měsíc od události chodí nejrůznější anonymy, podle kterých on a představitelé zlínské zoo a vsetínské policie jsou viníky smrti chovatele i lvů.

„Ty anonymy dostávám neustále. Píše se v nich, že mě v příštích dnech někdo zabije. Dovedete si představit, že to je velmi nepříjemné, jsem v kontaktu s policií. Pokud by to překročilo určitou mez, musel bych podat trestní oznámení,“ přiznal starosta Zděchova.

Vedení obce nyní usiluje o to, aby stavební úřad dotáhl do konce odstranění kotce a oplocení, kde muž šelmy choval. Úředníci objekty už v roce 2017 označili za černou stavbu, když pak ale šli s exekučním příkazem plot bourat, nepovedlo se jim to, protože majitel odmítal lvy přestěhovat.

Vsetínští policisté kauzu stále prověřují. Čekají ještě na výsledky některých dalších znaleckých posudků, u nichž ale očekávají, že pouze doplní již zjištěné skutečnosti.

Nejčtenější

Poslance Feriho na vinařské slavnosti napadli dva muži, skončil v nemocnici

Dominik Feri na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019)

Poslance TOP 09 Dominika Feriho napadla na koštu vín v obci Boršice na Uherskohradišťsku dvojice mužů. Zraněný Feri byl...

Altrichter: Mám na děti frňák, s rozmazlenými smrady mě nebaví pracovat

Brankář Martin Altrichter slaví se Zlínem titul.

Den před naším rozhovorem si pustil dokument Cesta za titulem. Když sledoval staré záběry, znovu měl husí kůži. Už je...

Řidiče, který najel do lidí v podchodu, nově obvinili z pokusu o vraždu

Pokus s figurínou ukazuje, že kdyby se senior nedokázal pevně přitisknout ke...

Kriminalisté zpřísnili a rozšířili obvinění pětatřicetiletého řidiče, který loni v létě vjel do lidí v podchodu v...

Trpišovský po porážce: Změny nám neprospívají, Zlín je noční můra

Slávistický trenér Jindřich Trpišovský sleduje hru svých svěřenců ve Zlíně.

Za statečný výkon na Stamford Bridge pršela na jeho družinu ze všech stran chvála. Tři dny po zápase s Chelsea však...

Přivažte se, letíme do pole. Zkušební pilot vzpomíná na drama v Bulharsku

Zkušební pilot firmy Stanislav Sklenář.

S letadlem L-410, které dnes slaví padesát let od prvního startu, je Stanislav Sklenář coby zkušební pilot svázaný více...

Další z rubriky

Zlín chystá v části Letná bydlení pro schizofreniky, obyvatelé jsou proti

V blízkosti zařízení Horizont na zlínské Letné má vzniknout 11 nových bytů pro...

Zlínská radnice oprášila starý nápad na vznik bydlení pro lidi se schizofrenií v části Letná. Plán však znovu vyvolal...

Pacienti dostali salmonelózu z kuřete, zlínská nemocnice zaplatí pokutu

Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně.

Kuře s rýží podávané k obědu bylo původcem epidemie salmonelózy ve zlínské Baťově nemocnici. Potvrdili to krajští...

Zdobením kraslic se na Valašsku živily celé rodiny, nyní tradice mizí

Etnografka Milada Fohlerová ukazuje titěrnou práci valašských malířů kraslic.

O pozoruhodném „předvelikonočním“ řemesle, které v 50. letech minulého století zachránili na Vizovicku, mluví v...

Najdete na iDNES.cz