Na jarmek dorazila rekordní stovka čertů. Přilákali 20 tisíc návštěvníků

  • 4
Návštěvníci Mikulášského jarmeku ve Valašských Kloboukách zažili největší setkání pekelníků na Moravě. Po roce se sem opět přijeli ukázat čerti z okolních obcí, aby připomněli tradiční masky, které se liší vesnici od vesnice. Akce přilákala dvacet tisíc návštěvníků.

V mikulášské družině se letos sešla rekordní stovka masek. Průvod nově doplnili mladší čerti ve zmenšených maskách. Kromě skupiny klobouckých čertů přijeli i nadšenci z Brumova-Bylnice, Francovy Lhoty, Tichova, Štítné nebo Nedašova. Někteří na sobě nosí huňaté červeno černé kožichy, řetězy a hlučné kravské zvonce, jiní se zdobí barevnými pentlemi, další slaměnými sukněmi a nezbytným jalovcem.

Fotogalerie

Velkou pozornost si už tradičně vysloužili čerti s dřevěnými maskami z Brumova-Bylnice, kteří připomínají vyhlášené rakouské Krampusy. Už několik let je ručně vyřezává Tomáš Naňák, který vystudoval řemeslné zpracování dřeva v Luhačovicích.

„Jedna maska trvá vyrobit tak tři dny, dělám je podle vlastní fantazie,“ prozradil mladý řezbář.

Kloboucký jarmek je v regionu vyhlášenou předvánoční akcí. Nabízí kromě průvodu čertů také soutěž o nejlepší kysané zelí, nejpěknějšího pečeného pána nebo paní z kynutého těsta, o nejlepší slivovici nebo jablíčko. Na několika místech představili regionální tvůrci tradiční řemesla, k ochutnání byla valašská kyselice, klobásky, zabijačka a další speciality.