Zlínu se vrací značka „město obuvi“, boty budou zkoumat vědci

  16:26aktualizováno  16:26
Univerzita Tomáše Bati otevřela ve Zlíně nejmodernější obuvnické centrum v republice. Úzce s ním chce spolupracovat i firma Baťa, která se tím symbolicky vrací do místa svého vzniku.

Možná to nebude trvat tak dlouho a budeme si kupovat vysněné boty vyrobené přímo na míru.

Jedinečné v tom, že budou respektovat odlišnost chodidel, citlivost pokožky i zdravotní handicap. Budou voděodolné a současně prodyšné, lehké, chytré tak, že vás upozorní na špatné držení těla, praktické, tlumící nárazy, antibakteriální, protiskluzové nebo takové, které při velké námaze vytvoří prospěšnou energii.

„Ve světě už se objevily pokusy o stoprocentní boty vyrobené na míru, ale zatím je to finančně náročné,“ naznačil vnuk zakladatele nejslavnější české obuvnické značky Thomas George Baťa.

Nově otevřené zlínské Centrum výzkumu obouvání, jehož slavnostního otevření se Baťovi potomci zúčastnili, by tomu ale mělo hodně pomoci.

„Vracíme se k tradici, která ke Zlínu patří. A také je pravdou, že dnešní technologie obouvání potřebuje takové disciplíny, jako jsou materiálové vědy, chemie, IT technologie, biomechanika, marketing, design. Což jsou přesně ty obory, které na univerzitě pěstujeme,“ zdůvodnil vznik centra pod hlavičkou Univerzity Tomáše Bati rektor Vladimír Sedlařík.

Boty z 3D tiskárny

V laboratořích v Univerzitním institutu, pod který nové centrum spadá, už se odborníci začali věnovat výzkumu a testování obuvnických materiálů, technologií a designu.

„Budeme mít celosvětovou působnost a služby budeme nabízet nejen světově známým obuvnickým značkám, ale i začínajícím podnikatelům,“ vysvětlil Petr Sáha, ředitel Univerzitního institutu, který stojí za založením centra.

Fotogalerie

Vědci už teď například vylepšují kaučukové směsi, z nichž se dělají podrážky, aby v zimě neklouzaly. Pro firmu Baťa, která chce s centrem v budoucnu velmi spolupracovat, zase tvoří antibakteriální dětskou obuv.

Také zkoušejí, jak nejlépe upravit materiál na výrobu obuvi, aby vydržel opakované ohýbání i při teplotách do minus 25 stupňů Celsia.

Věnovat se budou i obuvi pro diabetiky, nadčasovému designu, výrobě pomocí 3D tiskárny, recyklovatelným materiálům i pokročilým technologiím.

„Vytváříme pomyslnou novou éru obuvnictví,“ prohlásil Tomáš Sáha ze skupiny Pokročilé materiály a technologie, což je jedna ze tří laboratoří centra.

„Firmy, které se výrobou obuvi zabývají, už 3D tiskárny používají. Ale my tady pracujeme na vývoji pokročilých hi-tech materiálů, které se teprve začnou používat,“ doplnil.

Nejmodernější přístroje

Zájem firem je tak velký, že centrum má už teď v záloze na 120 projektů. Náklady na vznik pracoviště se pohybovaly v řádu desítek milionů korun. I díky tomu vědci pracují se špičkovými přístroji.

„Některé hodnotí třeba hygienické vlastnosti obuvi, to znamená propustnost vodní páry. Je to důležité pro zimní obuv a luxusní pracovní obuv, která slouží hasičům nebo vojákům,“ upozornila Jarmila Roubínková, technoložka akreditované Obuvnické zkušební laboratoře, která je součástí centra.

„Našli jsme i využití magnetického hydrogelu ve vložce obuvi. Zajímavých projektů je hodně,“ doplnil Petr Sáha.

Před dokončením je i vývoj tzv. chytré boty. Jde o unikátní stélku, která pomocí senzorů dokáže vyhodnotit pohyb, chůzi i držení těla. Je určená především běžcům a lidem, kteří mají problémy s pohybem. Díky velkému množství čidel umí dodat tolik informací, že ve světě nemá konkurenci.

Autor:

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Po střetu s autem zůstal kamion zaklíněný do domu, jeden člověk zemřel

V Lužné se osobní auto srazilo s kamionem, ten po střetu narazil do verandy...

Kvůli vážné nehodě byla několik hodin uzavřená silnice I/57 v Lužné na Vsetínsku. Hasiči tam vyprošťovali kamion, který...

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou tie-break, aby nedocházelo k...

VIDEO: Po prudkých deštích mají lidé na Valašsku vytopené domy

Bleskové povodně způsobil vodní tok Senina v Ústí u Vsetína.

Bleskové povodně vyvolané prudkými dešti zasáhly Valašsko. Na Senici v Ústí na Vsetínsku a Lutonince ve Vizovicích na...

První část dálnice na Slovácku má stavební povolení, práce začnou letos

Trasa plánované dálnice D55 v úseku Babice - Staré Město.

Silničáři získali stavební povolení na úsek dálnice D55 z Babic do Starého Města. Do tří let by po ní řidiči mohli...

Boleslav - Zlín 3:0, dva góly v závěru, vítězové si zahrají o Evropu

Zlínský brankář Matej Rakovan chytá míč před boleslavskými útočníky Murisem...

O druhé předkolo Evropské ligy si zahrají mladoboleslavští fotbalisté. Ve finálové odvetě prostřední skupiny Fortuna...

Další z rubriky

Po střetu s autem zůstal kamion zaklíněný do domu, jeden člověk zemřel

V Lužné se osobní auto srazilo s kamionem, ten po střetu narazil do verandy...

Kvůli vážné nehodě byla několik hodin uzavřená silnice I/57 v Lužné na Vsetínsku. Hasiči tam vyprošťovali kamion, který...

Lékař musí být pokorný, říkal oceňovaný zlínský „očař“ a tak i žil

Uznávaný zlínský lékař Karel Kuběna zemřel ve věku 91 let.

S uznávaným nestorem české oftalmologie, zlínským lékařem Karlem Kuběnou, se v úterý v kostele ve Štípě rozloučily...

VIDEO: Do Baťova památníku se vrátilo továrníkovo osudové letadlo

Replika Baťova osudného letadla Junkers F 13 dorazila do zlínského Památníku...

Do opraveného Památníku Tomáše Bati ve Zlíně dorazila replika letadla Junkers F 13, při jehož pádu továrník v roce 1932...

Najdete na iDNES.cz