Dánsko je perlou dětského filmu, říká bývalý šéf zlínského festivalu

  13:20aktualizováno  13:20
Petr Koliha dlouhá léta šéfoval dětskému filmovému festivalu, letos poprvé přijel v roli diváka. Za dlouholetou propagaci Zlína v zahraničí dostal od primátora Miroslava Adámka cenu. Koliha teď vede nový dětský televizní kanál Déčko, který Česká televize spustí v srpnu.

Petr Koliha s herečkou Stanou Katicovou na archivním snímku z filmového festivalu pro děti a mládež v roce 2011. | foto: Jan Karásek, MAFRA

Petr Koliha stál v čele zlínského festivalu devět let a přivezl sem velké filmové hvězdy: oscarového Kolju Andreje Chalimona, herečky Annie Girardotovou, Ornellu Mutiovou či herce Michaela Yorka a Christophera Leeho.

Fotogalerie

Na konci srpna spustí Česká televize nový dětský kanál nazvaný Déčko a jeho ředitelem bude právě Koliha (více čtěte zde). Mimochodem, v soutěžních kategoriích letošního festivalu jsou i filmy České televize.

"Přeju jim, aby se prolomila tradice, že český film se tady těžko probojovává. Nicméně i kdyby ne, pořád platí, že český divák má domácí snímky rád," říká Koliha.

Ale zase tolik možností vybírat si nemá. Myslím vzhledem k tomu, že dětských filmů se u nás zase tolik netočí. Souhlasíte?
Teď v tomto směru nastává obrat ve výrobě České televize, protože klademe větší důraz na dětské pořady. A díky tomu se možná vrátí i doba, kdy budou naše filmy oceňované na mezinárodních festivalech.

Petr Koliha

  • Český filmový pedagog, režisér a producent se narodil 5. července 1956 v Praze.
  • Vystudoval režii na Filmové a televizní fakultě FAMU.
  • Zfilmoval román Michaela Viewegha Výchova dívek v Čechách (1997) a knihu Bohumila Hrabala Něžný barbar (1989).
  • Dlouhodobě působí jako pedagog FAMU.
  • V letech 2003-2012 byl uměleckým ředitelem zlínského festivalu filmů pro děti a mládež.
  • Nyní je ředitelem chystané dětské stanice Déčko v České televizi.

Vybrali organizátoři dobře?
Myslím, že ano. Kovář z Podlesí je zbrusu nová pohádka. Klukovina je zase televizní film uvedený v cyklu Nevinné lži. Měl obrovská čísla sledovanosti, z čehož je jasné, že toto téma diváky zaujalo. Co se týče animací, v soutěži jsou nové řady večerníčků, které by mohly být také velmi oblíbené.

Devět let jste vybíral festivalové snímky vy. Co říkáte na letošní nabídku?
O dánské kinematografii jsme mluvili už loni, když jsem byl ještě součástí týmu. Je to jedna z nejlepších zemí, co se týče dětského filmu. Perla mezi zeměmi. Jen letos si odvezli velké množství cen z různých přehlídek. Ale na výběru filmů pro festival už jsem se tentokrát nepodílel, nyní zápasím s rozjezdem nového dětského kanálu.

Jak se cítíte ve Zlíně poprvé po devíti letech v roli diváka, a ne jako pořadatel?
Do Zlína jsem si vlastně jen odskočil. A musím přiznat, že jsem lehce dojatý. Je to velká změna. Když jsem přijížděl, rozbušilo se mi srdce a roli hraje i určitá nostalgie. Zlín jsem si zamiloval a strávil jsem tady obrovský kus svého života. A s týmem jsem ušel úžasnou cestu. Myslím, že se festival dostal na opravdu mezinárodní úroveň.

Stihnete se podívat na některá představení?
Doufám, že ano. Dříve jsem filmy vždy viděl v předvýběrech, což znamená asi dvě stě filmů během roku. Ale jako ředitel už jsem se pak při festivalu musel věnovat jiným věcem. Teď už jsem jen v roli diváka, takže se určitě podívat půjdu.

Na druhou stranu teď zase hodně sledujete dětské televizní filmy. Je to tak?
Ano, protože nový kanál Déčko je taková velká televize v malém. Máme tam všechny žánry, protože děti mají své idoly, zábavu, humor, hudbu. Teď se hodně probíráme i nakupovanými pořady ze zahraničí. Práce je opravdu moc.

Znamená to, že se u nás budou více točit české filmy a seriály pro děti?
Budeme na to tlačit. Teď máme třeba k vysílání připravené dva nové seriály, z nichž jeden natáčel režisér Karel Smyczek. A myslím, že také mohou vejít do zlatého portfolia České televize. Máme i čtyři nové večerníčky. A nezapomínáme ani na vzdělávání, takže chystáme sportovní pořady, publicistiku nebo dokumenty.

Ptám se i proto, že rodiče dětí, které teď míří na festival, pamatují televizi plnou českých filmů. A mnoho z nich vznikalo tady ve Zlíně.
To je pravda. Tato tradice bohužel po revoluci zanikla. Mou ambicí je, aby se obnovila. Už jen to, že vznikla nová televize, která bude dětské pořady a filmy poptávat, je krok k tomu, aby se to podařilo. Navíc chceme hrát i mezinárodní roli, nebo minimálně evropskou. To znamená spolupracovat se zahraničními televizemi a prodávat jim naše pořady a filmy.

Autor:

Nejčtenější

Útočníci na Feriho možná kvůli rozhodnutí žalobce uniknou trestu

Byl jsem šokovaný, motala se mi hlava, řekl poslanec Feri ke svému napadení

Dva muži podezřelí z útoku na poslance Dominika Feriho při koštu vín v Boršicích na Uherskohradišťsku se možná vyhnou...

Kilometr dálnice stavíte rok, káral Babiš silničáře v Otrokovicích

Premiér Andrej Babiš se seznámil s tím, jak pokračuje stavba obchvatu Otrokovic.

Premiér Andrej Babiš zavítal v rámci své pracovní cesty po Moravě do Otrokovic, aby se podíval, jak pokračuje dostavba...

Csaplár převzal Zlín s elánem. Nepřišel jsem udělat pakárnu, říká

Josef Csaplár na tréninku Zlína.

Do pondělního večera seděl s realizačním týmem, který zdědil po svém předchůdci. Ráno pak trenér Josef Csaplár poprvé...

Portrét Bati vznikl z bot z jeho továrny, viditelný je jen z jednoho místa

Sochař Patrik Proško vytvořil ze zhruba dvou set podrážek obuvi, starých a...

V Illusion Art Museum Prague na Staroměstském náměstí v Praze je k vidění nová instalace sochaře Patrika Proška. Ze...

Kvůli posudku na novou nemocnici vyhrožuje Zlínský kraj trestním oznámením

Takto má vypadat nová krajská nemocnice, která může vzniknout ve...

Vedení Zlínského kraje zvažuje podání trestního oznámení kvůli jednomu z posudků, které před několika dny rozeslali...

Další z rubriky

Čína chce česká letadla i rukavice, firmy ale zakázky jisté nemají

Malé sportovní letadlo Sport Cruiser vyráběné v Kunovicích.

Zboží vyrobené ve Zlínském kraji používají i obyvatelé Číny. Prosadit se na největším světovém trhu se ale podnikatelům...

Stoletou fordku, zachovalé bentley i moskviče mají v novém muzeu veteránů

V Kovozoo ve Starém Městě otevřeli výstavu veteránů. Nejstarším vozem je Ford T...

Muzeum veteránů otevřeli nedávno v areálu Kovozoo ve Starém Městě. Nejstarším exponátem, kterým se může pochlubit, je...

Případ zlínské zakázky na magnetickou rezonanci skončil zproštěním

Někdejší předsedkyně představenstva a ekonomická náměstkyně zlínské Baťovy...

Zprošťující rozsudek vyslechla bývalá předsedkyně představenstva zlínské nemocnice Dana Barnášová v případu zakázky na...

Najdete na iDNES.cz