Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 29. září 2023 Michal

Kroměříž staví byty pro mladé do 35 let. Města chtějí udržet obyvatele

  8:55
Nájemníkům ve věku od 18 do 35 let bude určený bytový dům v Kroměříži, který vznikl přestavbou někdejšího sídla bývalé vojenské správy v Havlíčkově ulici. Tamější radnice ho nyní dokončuje. Práce vyšly na 130 milionů korun.

V budově bude osmnáct bytů o výměře 1+kk a sedm bytů 2+kk. „Snažíme se tak pomoci mladým lidem, kteří zakládají rodiny a nemají dostatek prostředků na pořízení vlastního bydlení,“ podotkl kroměřížský starosta Tomáš Opatrný.

Žadatele čekají podmínky, které musí splnit. „Kromě zmíněného věku to bude například vymezený měsíční příjem, fakt, že žadatel nevlastní nemovitost určenou k bydlení, není dlužníkem města a není ani v insolvenčním nebo exekučním řízení,“ řekl místostarosta Pavel Motyčka.

Dvoupokojové byty pak budou určeny pouze zájemcům, kteří pečují alespoň o jedno nezletilé dítě. Nájemní smlouva bude uzavřena na jeden rok s možností dvojnásobného prodloužení, tedy celkově nejdéle na tři roky. Nájem vyjde první rok na 150, druhý na 200 a třetí na 250 korun za metr čtvereční.

„Cílem je usnadnit mladým lidem vstup do samostatného života, ale také je motivovat k tomu, aby jakmile budou moci, si sháněli vlastní bydlení. Nejedná se tedy o sociální byty,“ upozornil Motyčka.

Ve Zlíně mladé zvýhodňují

Startovací byty nabízejí i další města v regionu. Zlínský magistrát chce vyčlenit některé městské byty s garsonkami pro tuto cílovou skupinu, konkrétně pro absolventy středních škol a místní univerzity. Dříve mladým rodinám cíleně pronajímal byty ve dvou segmentech na sídlišti Jižní Svahy, ale zájem o ně moc velký nebyl, a tak město tuto kategorii před třemi lety zrušilo.

„Mladé rodiny či páry si mohou podat žádost podle jejich aktuální situace – buď na byty dostupné (modernizované s vyšším nájemným), či sociální (v původním stavu s nižším nájemným),“ popsal mluvčí radnice Tomáš Melzer.

Pronájmy válcují prodej, i když ceny bytů ve Zlínském kraji už klesají

V pořadníku je nyní uvedených kolem 300 žadatelů, ale ne všichni si podávají přihlášky na konkrétní uvolněné byty. „Není tedy výjimkou, že byt je pronajat nájemci na 150. místě. Bodově zvýhodněny jsou rodiny či jednotlivci s dětmi,“ dodal Melzer.

Ve Vsetíně mají celkem 31 startovacích bytů pro obyvatele od 18 do 40 let, pořadník se pro ně nesestavuje. „Cílem je podpora na překonání počáteční časově omezené bytové situace. Nájemní smlouva je uzavírána maximálně na dobu pěti let,“ řekla vsetínská mluvčí Jana Raszková.

A nabídka se brzy rozroste, protože soukromý investor připravuje výstavbu prakticky celé nové městské čtvrti v novém prostoru za vlakovým nádražím. Byty tam mají být zejména k pronájmu. „Město navíc neeviduje vysoký počet žadatelů o startovací byty,“ dodala Raszková.

Meziříčí bude stavět nové byty

Valašské Meziříčí loni odkoupilo od Diakonie ČCE budovu K 1, objekt bývalého internátu sklářské školy v ulici Zašovská. „Aktuálně se pracuje na přípravě projektu, který počítá se vznikem několika desítek nájemních bytů, mimo jiné také pro mladé rodiny,“ zmínil mluvčí Jakub Mikuš.

Když si architekt sám předělá byt ve Zlíně, odkazu Bati se nevyhne

„V této oblasti vítáme i změnu v dotační politice státu, která by se měla obracet právě k podpoře běžného nájemního bydlení. Dále připravujeme projekty výstavby bytových domů v areálu bývalé Křižanovy pily či v ulicích M. Alše, Schlattauerova, Vrbenská a Pod Oborou,“ dodal.

Uherskohradišťská radnice má startovací byty v bytových domech v ulicích Jana Žižky a Štěpnická. Metr čtvereční tam stojí jen 62 korun. Nájemníci zde dostanou smlouvu na rok a poté případně na další dva roky.

„K datu zveřejnění záměru na pronájem startovacího bytu musí být alespoň jeden z žadatelů ve věku 18–35 let. Při výběru pak může být upřednostněn žadatel s trvalým bydlištěm v Uherském Hradišti,“ poznamenal mluvčí města Jan Pášma.

Autor:
  • Nejčtenější

Řidič po hádce u supermarketu vytáhl zbraň, druhého střelil do nohy

Krátce po páteční 13. hodině vyjížděli záchranáři k postřelenému muži u supermarketu v Uherském Hradišti. Podle prvního...

Stokrát silnější než morfin, žena zemřela po užití náplasti s fentanylem

Po aplikaci náplasti s obsahem fentanylu zemřela šestatřicetiletá žena ze Zlínska. Tragický případ ukazuje na to, že...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nadaný malíř volil raději smrt, než by riskoval slabost při výsleších

Před sto lety se narodil talentovaný malíř a odbojář Václav Chad. Bylo mu pouhých jednadvacet let, když jej zastřelilo...

Rekordní selanka, bavily se obě Slavie. Dýmovnice byly přepálené klobásy

Můžou být spokojeni vítězové i poražení? Středeční pohárový zápas dvou Slavií ukázal, že ano. Pražská si po nechutném...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dopravní peklo skončilo, stavbaři opravili příjezdovou cestu do Zlína

Dobrá zpráva pro řidiče mířící do krajského města. Po pěti týdnech je hotová oprava silnice ve Zlíně-Malenovicích,...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Nadaný malíř volil raději smrt, než by riskoval slabost při výsleších

Před sto lety se narodil talentovaný malíř a odbojář Václav Chad. Bylo mu pouhých jednadvacet let, když jej zastřelilo...

Řidič po hádce u supermarketu vytáhl zbraň, druhého střelil do nohy

Krátce po páteční 13. hodině vyjížděli záchranáři k postřelenému muži u supermarketu v Uherském Hradišti. Podle prvního...

Vzácné textilní tapety na zámku v zoo Lešná chrání speciální tkanina

Zlínská zoologická zahrada v Lešné pokračuje v záchraně vzácných textilních tapet z konce 19. století. Zdobí sedm...

Kraj získává na oblibě. Přijelo nejvíc turistů za posledních deset let

Čistá příroda, památky s nápaditým programem, oceňovaná funkcionalistická architektura či několikadenní festivaly....

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...

Těchto pět věcí řidiči v Česku ignorují nebo je neumějí. Děláte je také?

Každý řidič má nějaký zlozvyk. Někdo špatně pracuje se spojkovým pedálem, jiný málo sleduje zpětná zrcátka, další se...