„Obálková metoda možná není úplně moderní, ale nám se osvědčila,“ vysvětlil starosta Starého Města Martin Zábranský. „Nechávali jsme ji prověřit a je to nejtransparentnější způsob. Všichni zájemci se fyzicky vidí, vidí všechny obálky a hned se dozvědí nejvyšší nabídnutou cenu. Nikdy se proti tomuto postupu nikdo neodvolával,“ dodal.
Radnice nabízí pozemky už zasíťované, v minulých letech prodala 35 parcel a teď je připravených dalších 16. Nejnižší nabídková cena je stejná jako dříve: 3 500 korun za metr čtvereční.
Právě rozšiřováním nabídky bydlení se města na Slovácku snaží získat nové obyvatele a zmírnit nepříznivý trend vylidňování. Větší efekt však mají parcely. Zatímco dům si lidé většinou stavějí proto, že v daném místě chtějí dlouhodobě žít, u bytů jde často o nájemní bydlení. V prvním případě se tak noví obyvatelé zapisují k trvalému pobytu, ve druhém to platit nemusí. Z hlediska přerozdělování daní je přitom pro obce klíčová první možnost.
„Nedělám si iluze, že úbytek obyvatel zastavíme. Nicméně pád dolů se nám daří alespoň brzdit,“ podotkl Zábranský.
V Uherském Hradišti mohou přibýt tisíce lidí, má nové lokality pro bydlení |
Zájem o stavební parcely je obrovský. Nejen místních lidí, ale i z širokého okolí. Souměstí Uherské Hradiště – Kunovice – Staré Město je totiž oblíbené. Práci tady nabízejí velcí i menší zaměstnavatelé a region je atraktivní pro využití volného času nebo svým bohatstvím tradic. Na konci letošního roku se také zlepší dopravní spojení se Zlínem v podobě dálnice D55.
„Kulturní vyžití je v Hradišti nesrovnatelně větší než ve Zlíně. Je to prostě dobrá adresa. Na Jaktářích máme majitele nejen místní, ale i ze zahraničí nebo z Prahy,“ poukázal Martin Kroča, manažer projektu Nové Jaktáře v Uherském Hradišti, za kterým stojí společnost Reality Rochus SE. V okrajové části města nabízejí 27 rodinných domů a také byty. Velké procento už je prodané.
Volných pozemků je málo
Město chce přilákat i další obyvatele, proto letos zastupitelé schválili rozšíření ploch pro bydlení v územním plánu na 164 hektarů. Větší část je určená pro rodinné domy. Radnice však nemá příliš možností, jak tyto plochy skutečně zabydlet.
„Máme relativně malý katastr a ani na něm moc pozemků nevlastníme. Aktivita musí být od developerů nebo lidí,“ naznačil předseda městské komise bydlení a zastupitel František Rochovanský.
Pronájmy bytů ve Zlíně jsou drahé, víc platí rodiny jen v Praze a Brně |
Problém je, že pozemků pro stavbu domů je na Slovácku málo. „Kdybych si tady chtěl postavit domek, tak skoro nemám možnost,“ poukázal opoziční zastupitel Michal Dvouletý. „Některé pozemky jsou zablokované, je tam administrativní problém nebo jsou pro mladou rodinu cenově nedostupné. Radnice by v tom měla být aktivní, protože pro mladé rodiny je to velký problém,“ konstatoval.
Nové domy chystají v Kunovicích
Jeho slova potvrzují i některé stavební firmy a developeři. A nejde jen o Uherské Hradiště.
„Pokud se objeví volné lokality pro stavbu rodinných domů, a to na okraji regionu nebo i v jeho centru, jsou rychle prodané. Například v Polešovicích byla před dvěma lety v nabídce velká lokalita se zhruba třiceti parcelami, kde byl velký zájem a byly rychle pryč,“ přiblížil Tomáš Frýbort ze stavební firmy Archika.
Ta stavěla domy v Boršicích, Ostrožské Lhotě, Babicích, Polešovicích nebo Modré. Zákazníky přitom byli nejen lidé z regionu, ale například i z Hodonínska.
Dvacítka hotových domů by měla být v budoucnu k dispozici v katastru Kunovic. To je ovšem záležitost soukromé firmy, město žádné pozemky nabídnout nemůže.
Staví se desítky nových bytů
Nabídka bytů je proti tomu v aglomeraci poměrně velká. Desítky nových se stavějí ve Starém Městě, nové jsou také v Uherském Hradišti u nemocnice nebo obchodního centra Tesco. Další se plánují v areálu bývalého jarošovského pivovaru. Potíž je v tom, že mnohdy se jedná pouze o investiční byty, které majitelé pronajímají.
I proto počet obyvatel s trvalým bydlištěm v Uherském Hradišti klesá. „Fakticky je ale asi o dva a půl tisíce osob vyšší, započítáme-li takzvané obvykle bydlící obyvatelstvo. To jsou lidé, kteří ve městě nemají trvalé bydliště, protože bydlí v nájemních bytech většinou developersky postavených a vlastněných soukromými vlastníky,“ řekl starosta Stanislav Blaha.
Ve Zlíně přibude až pět set nových bytů pro mladé rodiny, seniory i lékaře |
Hradiště podle něj nikdy nebude mít tolik ploch k rozvoji bydlení jako sousední města. „Největší potenciál pro výstavbu k bydlení se nabízí v budoucím využití areálu bývalé nemocnice,“ doplnil Blaha.
Podle Českého statistického úřadu bylo na Uherskohradišťsku v roce 2021 dohromady 32 tisíc obydlených rodinných domů. V celém Zlínském kraji to bylo 116 tisíc domů.
Počet nových nebo zrekonstruovaných domů nebo bytů za posledních padesát let stále klesá. Například během deseti let od roku 2010 se postavilo nebo zrekonstruovalo v kraji asi 15 tisíc domů nebo bytů, což je asi 9,5 procenta z celkového počtu. Mezi roky 1981 až 1990 jich bylo téměř 32 tisíc.