Spoustu věcí bych udělal jinak, říká po odsouzení bratr lihového bosse

  15:26aktualizováno  15:26
O doživotně narušených vztazích se svým sourozencem i s některými dalšími příbuznými hovořil bratr lihového bosse Radka Březiny Tomáš poté, co si za miliardové daňové podvody vyslechl trest čtyřletého vězení. Ve strachu prý bude žít celý zbytek života.

Tomáš Březina, mladší bratr lihového bosse Radka Březiny, hovoří s novináři krátce poté, co jej olomoucký soud poslal za miliardové daňové podvody na čtyři roky do vězení. | foto: Dalibor GlückČTK

Když Tomáš Březina ze Zlína-Kostelce odpovídal na otázky novinářů, ozbrojená eskorta odváděla jeho bratra Radka pryč. Mezi oběma sourozenci mělo dojít k rozkolu, protože Tomáš policii popsal, jak se podvody odehrávaly a kde všude jsou tajné obří sklady s lihem.

„Není to nic příjemného a nikomu to nepřeji. Beru to tak, že naše vztahy jsou narušeny doživotně. A nejen s ním. Platí to i pro část mojí rodiny,“ říkal tiše mladší z bratrů Březinových (více o úterním rozsudku čtěte zde).

Dostal jste čtyři roky vězení. Očekával jste takový trest?
Tak nějak jsem to předpokládal. Člověku přijde, že je to moc. Ale musí to tak brát.

S metanolem to nesouvisí

V historii tuzemských daňových kauz, které souvisejí s lihem, by se jen těžko hledal závažnější soudní proces než ten s Březinovým gangem.

„Jedná se o výjimečný daňový delikt. Během všech líčení jsme vyslechli přibližně sedmdesát svědků. Jejich výslechy trvaly hodinu i déle,“ popsal olomoucký soudce Eduard Ondrášek.

S novináři mluvil o selhání celníků, kteří ledabyle dohlíželi na denaturaci lihu v hrobické firmě Morávia-Chem. Policie už 11 celníků obvinila, takže se zřejmě začíná objasňovat celý rozsah obřích podvodů.

„Úkoly stanovené státem nebyly bezvýhradně plněny. Orgány, které měly kontroly na starost, jsou si nepochybně vědomy, že činnost neprováděly správně,“ uvedl diplomaticky Ondrášek.

„Koneckonců i Radek Březina tvrdil, že šlo o nedbalost orgánů při dohledu nad denaturacemi. Může zde být i vědomá účast některého z pracovníků celní správy,“ naznačil Ondrášek, který však tyto věci v rámci soudu s Březinou nemohl řešit.

Otazníky zůstávají viset i nad množstvím nezdaněného lihu. Soudu se podařilo dokázat, že bez zaplacení spotřební daně se do oběhu, nebo utajených skladů, dostalo zhruba 21 milionů litrů lihu. Toto číslo vychází i z evidencí Tomáše Březiny, který měl na starost účetnictví. Jeho starší bratr i obhájce ale tvrdí, že to bylo méně. Realita však přitom byla pravděpodobně zcela opačná a lihu asi bylo ještě víc.

„Není možné úplně přesně stanovit množství lihu, tudíž je vyměřování neodvedené daně problematické,“ podotkl soudce. A pokud soud nemá dost důkazů, musí rozhodnout ve prospěch obžalovaného.

Ondrášek zmínil také metanolovou kauzu, při níž v Česku zemřelo 50 lidí. S daňovými úniky tato aféra přímo nesouvisí, ale nebýt jí, na nelegální obchody s lihem se asi nepřijde.

„Tito obžalovaní ale s metanolovou aférou nemají nic společného. Kdyby mohli, chtěli by jí nejradši zabránit. Jsou totiž naopak poškozeni jednáním tehdejších pachatelů,“ upozornil Ondrášek.

Za bratrem jste byl druhý v hierarchii celé skupiny, která způsobila obrovskou škodu. Není z tohoto pohledu trest čtyř let vězení nejnižší, jaký jste mohl dostat, a nedopadlo to pro vás vlastně dobře?
Nevnímám to tak. Nikdy to nemůže dopadnout dobře. Ano, je tam výrazně nižší trest, ale zavázal jsem se spolupracovat i v dalších řízeních. Navíc tady jde o ohrožení mé a mojí nejbližší rodiny. To je větší než u většiny jiných obyvatel.

Takže to berete tak, že budete v ohrožení celý život?
Bude se to dát zvládnout, ale budu muset začít někde jinde. S ohledem na moji výpověď mi skutečně bude hrozit od určitých osob riziko.

Jak případ hodnotíte zpětně s vědomím toho, že musíte do vězení, a bojíte se i o sebe?
Teď to člověk vidí jinak. Tehdy mi to tak vážné nepřipadlo. Ale už po pobytu ve vazbě (Tomáš Březina strávil po zatčení na podzim 2012 rok a půl ve vazbě - pozn. red.) jsem to všechno viděl jinak. Říkám si teď, že bych spoustu věcí udělal jinak. Vzal bych to všechno zpět, ale už to nejde.

Muselo vás přece napadnout, že když se dopouštíte něčeho nezákonného v takovém rozsahu, tak se na to asi časem přijde.
Bral jsem to jinak. Tehdy mi to skutečně nedocházelo, což byla obrovská chyba. Jenže teď už s tím nic nenadělám.

Ale Lubomír Kaláč, jehož výpovědi také pomáhaly policii, jenže si uškodil tím, že je měnil, dostal 9 roků a 2 měsíce. To je v porovnání s vaším trestem velký rozdíl, nemyslíte?
Kaláčův trest mi připadal přiměřený. Dal se očekávat s ohledem na to, jakou roli v případu hrál a že čistil majetek.

Autor:

Nejčtenější

Fenomén Zikmund. Cestovatel oslaví 100 let, připomene si ho celé Česko

Miroslav Zikmund s novou knihou Zikmund a Hanzelka - s Tatrou kolem světa.

Cestovatel Miroslav Zikmund oslaví 14. února sté narozeniny. Kulaté výročí si budou jeho obdivovatelé připomínat nejen...

Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

Miroslav Zikmund

Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho život má pevně daný...

Tátovu nepřítomnost jsem nebral jako újmu, říká Miroslav Zikmund mladší

Miroslav Zikmund mladší je synem cestovatel Miroslava Zikmunda a operní pěvkyně...

Po slavném otci zdědil vášeň k cestování. Na rozdíl od něj je ale Miroslav Zikmund mladší nejšťastnější, když krajinu a...

Hanzelka a Zikmund naštvali Brežněva, cestovatele sledovala tajná policie

Prezident Václav Havel při návštěvě Zlína 7. března 1990 v Divadle pracujících....

Cestovatelé Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund byli miláčky národa, komunistický režim je však odepsal, když popsali...

Pacient odpojil přístroje a rozbil dveře na balkon, pád z něj nepřežil

Ilustrační snímek

Pád ze čtvrtého patra budovy zlínské nemocnice nepřežil ve čtvrtek nad ránem pacient neurologie. Případem se zabývají...

Další z rubriky

Hanzelka a Zikmund naštvali Brežněva, cestovatele sledovala tajná policie

Prezident Václav Havel při návštěvě Zlína 7. března 1990 v Divadle pracujících....

Cestovatelé Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund byli miláčky národa, komunistický režim je však odepsal, když popsali...

Mladík na internetu vyhrožoval, že bude střílet do lidí jako Breivik

Ilustrační snímek

Jednadvacetiletý muž ze Zlínska na sociálních sítích vyhrožoval střelbou do lidí a následnou sebevraždou. Vyjadřoval...

Policie ve Zlínském kraji má skvělé výsledky, ale nedostatek lidí

Ilustrační snímek

Je jich nejméně v republice, přesto dokázali policisté ze Zlínského kraje získat první místo v objasněnosti trestné...

Najdete na iDNES.cz