Několik vybraných zájemců, kteří se přihlásili na výzvu brašnářství, nyní bude častými návštěvníky archivu ve zlínské části Klečůvka, kde má obuvnická společnost své dokumenty.
„Do Zlína je z Prahy daleko a potřebovali jsme pomoct vyhledat v archivu věci, které chceme pochopit a zavést znovu do života a které jsme nenašli v publikacích,“ vysvětlil Ivan Petrův, jednatel Brašnářství Tlustý.
Tato firma používá ve své výrobní dílně mimo nových technologií také původní baťovské šicí stroje a na stěně visí desatero inspirované baťovskými hesly.
„Jsou to krátké věty, pár slov, ale mají hluboký význam. Tomáš Baťa je pro nás fenoménem, dokázal vybalancovat zájmy firmy se zájmy zákazníků i zaměstnanců. Batismus pro nás není jen způsob řízení, ale způsob života a jednání, který předurčuje k úspěchu,“ uvedl Petrův.
Kromě toho se firma letos chce pustit i do výroby kožených bot.
„Roky sníme o tom, že oživíme výrobu českých rámových bot a tento rok se do toho pustíme. Kvalitní šité boty pro pány i pro dámy, z prvotřídních materiálů, pohodlné, krásné, za rozumné peníze a se skvělým servisem. Tak jako to bylo před válkou u Baťů,“ uvedlo brašnářství před pár dny na Facebooku.
Vyhledávání dokumentů, informací a záznamů bude mít na starosti především Gabriela Končitíková, projektová manažerka Nadace Tomáše Bati ve Zlíně. Té budou vybraní studenti pomáhat s hledáním toho, jak byly baťovské principy aplikované v praxi.
Získané údaje mají popsat způsob odměňování prodavačů, zásobování prodejen, odpovědnost za skladové zásoby, školení pedikérů, vývoj ceny pedikůry či výběr nových zaměstnanců.
„Málo popsaný je třeba systém zaměstnaneckých kont. U Baťů měli lidé firemní konto, aby měli naspořeno pro případ, že udělají ve své práci chybu, kterou firma bude chtít nahradit,“ řekla Končitíková.